עדכונים שוטפים מהרכבת הממשלה

"יש עתיד": לא נאייש את סגני השרים כדי לצמצם מספרם

מניין השרים לא כולל את נתניהו ואת ליברמן, שתיק החוץ יישמר עבורו; הבית היהודי: לא נסכים להקפאת הבנייה בשטחים. מופז, ככל הנראה, לא ימונה לשר

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מאמצים גדולים לגשר על הפערים במשא ומתן בין הליכוד ביתנו ליש עתיד והבית היהודי. ראשי שלוש המפלגות נפגשו אמש והגיעו להסכמות על חלק מהנושאים בלבד. בצהריים הם נפגשו שוב. על הפרק: איוש תפקיד שר החינוך, מספר השרים וסגני השרים שימונו וחלוקת התיקים בין השותפות הקואליציוניות. 

22:12 ב"יש עתיד" העריכו שמספר סגני השרים יהיה נמוך משמונה: “אם אנחנו לא נמנה סגני שרים והבית היהודי לא ימנו סגני שרים, מספר סגני השרים יהיה נמוך יותר", אמרו במפלגה. מאחר שמספר הסגנים עוד לא נסגר סופית, אך הם יכולים להאמיר לשמונה, לא ברור עד כמה הקיצוץ במספר השרים יביא לחיסכון בתקציב המדינה: עלותו של שר ללא תיק כמעט זהה לעלותו של סגן שר ומסתכמת בכשני מיליון שקלים בשנה, לא כולל תקציב פעילות המשתנה ממשרד למשרד. כל סגן שר זכאי ללשכה, 3-4 עוזרים, נהג ומכונית ממשלתית.

22:00 על רקע המו"מ הקואליציוני, הוציא הערב יו"ר ארגון המורים העל יסודיים הודעה לפיה הוא תומך בהמשך כהונתו של סער: "גדעון סער חייב להמשיך בתפקיד שר החינוך". ארז הסביר כי המשכיות בתפקיד זה היא קריטית למען מערכת החינוך: "אנחנו חוששים מאוד ששר חדש אשר יבוא עם מדיניות משלו, טובה ככל שתהיה, עלול לעצור את הקיים ואף לבטל את הישגי קודמו". כשעה לאחר הודעת ארגון המורים, הודיעה גם הסתדרות המורים כי היא קוראת לראש הממשלה להשאיר את תיק החינוך בידי סער. גם במועצת תנועות הנוער הביעו את תמיכתם בסער וכתבו: במהלך 4 השנים, בהן מכהן סער כשר חינוך, הוכפל תקציב תנועות הנוער והופנו תקציבים לשילוב ילדי הפריפריה בפעילות התנועות.

21:20 לראשונה מאז 1951 בממשלה לא יכהנו שרים ללא תיק. עלות לשכת שר ללא תיק היא כ-2 מיליון שקלים בשנה, וחלק מהשרים ללא תיק נהנים מתקציבי פעולה של מיליוני שקלים נוספים. בליכוד ובישראל ביתנו העריכו כי השינוי יהפוך לקבוע וכי בתוך חודשים אחדים יעבור חוק הקובע כי ממשלות ישראל בעתיד יימנו 18 שרים ו-4 סגני שרים לכל היותר. 

20:50 גורמים בליכוד הבהירו הערב כי יו"ר קדימה, שאול מופז, לא ימונה - ככל הנראה - לשר בממשלת נתניהו השלישית. לדברי אחד מהם, "לקדימה שני חכי"ם בלבד והיא לא עומדת במכסה החדשה שהוצגה למינוי שרים לממשלה. אני לא רואה איך מופז מתמנה לשר בקדנציה הקרובה. השאלה לגבי מינוי שר נוסף לתנועה עדיין פתוחה. הליכוד מתואם עם ציפי לבני בנושא. מאוד יכול להיות שהמפלגה תצטרך לוותר על תיק הגנת הסביבה ותקבל תפקידי סגן שר במקום". לדברי הגורמים, "רובי ריבלין לא צריך להתלונן. הוא השלים שתי קדנציות כיו"ר כנסת. אין שום סיבה שלא יחכה שנה וחצי עד מינויו לנשיא".

19:30 לדברי גורמים בליכוד במפלגה עומדים על המשך ההחזקה בתיק החינוך. "למשרד החינוך בראשות גדעון סער יש הישגים רבים בארבע שנים האחרונות וראש הממשלה מעוניין בהמשך הצלחת תלמידי ישראל כפי שנראו היטב במבחנים הבינלאומיים שהעפילו לעשירייה הראשונה בעולם" נמסר.

יאיר לפיד מגיע ללשכת רה"מ, היוםצילום: מיכל פתאל

17:58 גורמים המעורים בנעשה במו"מ אומרים ל"הארץ" שממשלת נתניהו השלישית תכלול 20 שרים בלבד - לא כולל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואביגדור ליברמן שנתניהו ישמור עבורו על תיק החוץ בינתיים. יש עתיד דורשת שמספר סגני השרים יהיה הרבה פחות משמונה, כפי שרוצים בליכוד. כעת מסתמן כי מספרם יעמוד על שמונה. אם אכן ימונו 20 שרים בלבד, מספר השרים של הבית היהודי ירד מארבעה לשלושה. על פי ההערכות כתוצאה מכך יצומצם גם מספר התיקים שיינתן לתנועה משניים לאחד. צוותי המשא ומתן של כל המפלגות שצפויות להיכנס לקואליציה מוסיפים לעסוק בהשלמת חלוקת התיקים. 

17:33: הסתיימה פגישתם של לפיד, בנט ונתניהו במשרד ראש הממשלה. הדיונים בין הצדדים נמשכים.

15:41: עוד בטרם סוכמו סופית קווי היסוד של הממשלה הבאה, בבית היהודי מבהירים כי לא ייאפשרו הקפאת בניה בהתנחלויות, במסגרת צעדים בוני אמון שתנקוט הממשלה הבאה כלפי הפלסטינים. "הבית היהודי נכנסת לממשלה כדי להיות חלק ממנה, ולא כדי לפרוש בתוך שבועות. כולם יודעים שלא נאפשר הקפאה של בניה בהתנחלויות. ההקפאה מעולם לא היתה תנאי לשיחות – חוץ מהמהלך החד פעמי שביצע נתניהו - ואין שום סיבה שתהיה כעת. במקום להקפיא בניה, הממשלה יכולה לפעול כדי לשחרר אסירים או להעביר כספים לרשות הפלסטינית. לא נפרק את הממשלה על מהלכים כאלה", אמר בכיר בבית היהודי.

במפלגת העבודה הבהירו, מנגד, כי אם ממשלת נתניהו לא תקדם הקפאת בניה, הבטחותיה לחידוש המשא ומתן מדיני עם הפלסטינים לא יתממשו. יו"ר סיעת העבודה בכנסת, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר כי, "ערב הקמת הממשלה שמענו את שר הבינוי והשיכון המיועד (אורי אריאל) אומר שבשום אופן לא תהיה הקפאת בניה מחוץ לגושי ההתישבות. במצב כזה, לקראת ביקורו הצפוי של הנשיא אובמה, ברור שלא יוכל להיות שום תהליך מדיני. אני מציע לציפי לבני לבחון היטב את הישיבה בממשלה הזו שתנוהל על ידי אורי אריאל וזאב אלקין".

איור: ערן וולקובסקי

12:33: ביש עתיד הבהירו כי בכל מקרה הם לא מתכוונים לרדת מחמישה שרים. לדברי הגורמים במפלגה, זהו מספר התיקים שהיו מקבלים אם הממשלה היתה מונה 18 שרים.

12:17: בפגישת המשא ומתן עם הבית היהודי ויש עתיד שצפויה להתחיל ב-13:00 ידונו ראשי המפלגות על צמצום נוסף של מספר השרים בממשלה הבאה ועל שינוי המפתח – כך שכל מפלגה תוותר על שר אחד. המשמעות היא ירידה מ-25 שרים ל-22 שרים בלבד (20 שרים לא כולל נתניהו וליברמן). במקביל, נתניהו וליברמן יבחנו את צמצום מספר סגני השרים המיועד - שעומד כעת על 8.

12:07: ח"כ ריבלין על הכוונה להדיחו מתפקיד יושב ראש הכנסת: "מוכרח להודות לתנועתי שאפשרה לי לשמוע את ההספדים עלי כשאני עוד בחיים‬". 

11:05: גורמים המקורבים למשא ומתן טוענים כי אין יותר הבדלים בין המפלגות בנושא החוק לשוויון בנטל. לדבריהם, הושגו הסכמות במרבית הנושאים השנויים במחלוקת בחוק המסתמן.

עיקר הדיונים בצהריים יעסקו בחלוקת התיקים כאשר יש עתיד ממשיכה להתעקש על תיק החינוך. בליכוד הבהירו שהתיק לא יימסר להם. לדברי גורמים בליכוד, המטרה היא "לחלק את כל התיקים בין המפלגות השונות באופן יצירתי". גם שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, ישתתף בדיונים.

בניסיון להוריד את יש עתיד מתיק החינוך בוחנים בליכוד שורה של הטבות ללפיד בדמות שדרוג תפקידי השרים, ראשויות ועדות שונות והקצאת תקציב נדיב למיזמים כלכליים-חברתיים שהמפלגה תקדם עם דגש על מעמד הביניים.  

10:07: אלוף בן על המנצח של הבחירות: "מערכת הבחירות תסתיים השבוע, עם הרכבת הממשלה, בניצחון מובהק של הימין. ראש הממשלה בנימין נתניהו התאושש מהמכה שספג בקלפיות והצליח להוציא את המקסימום במשא ומתן הקואליציוני שניהל עם יאיר לפיד ונפתלי בנט. השועל הוותיק עשה בית ספר לטירונים הפוליטיים".

9:32: השר היוצא בגין על כוונת נתניהו למנות ח"כ אחר כיושב ראש הכנסת במקום ראובן (רובי) ריבלין: "הוא פעל לשמור על כבוד הכנסת, שלעתים נרמס". בגין, שאמר את הדברים בראיון לגלי צה"ל, הוסיף ביקורת על נתניהו כשאמר כי "המוציא את המשרה מיד חברו צריך להעיד שיש סיבה לכך, אני לא מוצא סיבה‬ כזו".

9:15: השר היוצא מיכאל איתן מתח ביקורת על החלטתו של נתניהו להדיח את ראובן (רובי) ריבלין מתפקידו כיושב ראש הכנסת. "מה שמטריד אותי זה לא העניין האישי, אלא המסר", אמר איתן בראיון לגלי צה"ל. "ברגע שכולם יעבדו על פי מה שיאמר רק אדם אחד, אפילו הוא ראש ממשלה, נוצר כאן מצב של פירדמידת כוח. מצב שהא לא דמוקרטי".

8:00: נתניהו, לפיד ובנט ייפגשו שוב ב-12:00. 

7:15: הפרשן הפוליטי יוסי ורטר מדווח כי בימים האחרונים ניהלו שליחים מטעם נתניהו משא ומתן חשאי, מתחת לרדאר, עם נציגי החרדים, אנשי ש"ס ויהדות התורה. התסריט שעמד בבסיס המהלך הדיסקרטי היה זה: מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט יסכים להפצרות הליכוד לחתום במהרה על ההסכם הקואליציוני. לאחר שייחתם הסכם, ינטוש נתניהו את לפיד, יעשה פניית פרסה ויחזור לחרדים אהובי נפשו. בליכוד-ביתנו הניחו שבנט יבלע את הגלולה ולא יצעד יחד עם לפיד אל המדבר האופוזיציוני העוין. נכון לאמש, התוכנית לא יצאה אל הפועל. 

6:25: הפרשן הצבאי עמוס הראל על השפעת מבנה הממשלה החדשה על סוגיית התקיפה באיראן: "נדמה שבחירת נתניהו בממשלה שבה יש עתיד של יאיר לפיד היא השותפה העיקרית, עשויה להשפיע גם על המדיניות באשר לאיראן, למרות מס השפתיים שראש הממשלה ממשיך לשלם לחשיבות הסוגיה האיראנית כמעט בכל הופעה פומבית. לפיד נבחר לכנסת כדי להקל על המעמד הבינוני, לא כדי לדרדר את המזרח התיכון למלחמה אזורית. הסיכוי שלפיד יצביע בעד תקיפה יזומה, במצב שבו לא כלו כל הקיצין, אינו נראה גבוה".

6:00: אור קשתי, הפרשן לענייני חינוך וחברה, על סוגיית תיק החינוך: "בימים האחרונים חזר סער והצהיר כי הוא מעוניין להישאר בתפקידו גם בממשלת נתניהו השלישית, שהובלת משרד החינוך היא לא פחות מאשר 'שליחות' ו'משימה לאומית'. מומלץ להתייחס לאמירות כאלה בזהירות מתבקשת ובהבנה לפוליטיקאי במצוקה. עד לא מזמן, כלומר - לפני שהתבררו תוצאות הבחירות המאכזבות מבחינת הליכוד, ידע סער לאותת, באמצעות דוברים רשמיים ומתנדבים לרגע, כי המשימה הלאומית הבאה שלו תתגשם דווקא במשרד האוצר. ההיאחזות כעת בקרנות המזבח של משרד החינוך היא בסך הכל ניסיון לצמצם נזקים. עצירת ביניים בדרך לתפקיד הבא".

4:00: הסתיימה פגישת צוותי המשא ומתן של הליכוד-ביתנו, יש עתיד והבית היהודי. לדברי גורמים המעורים במשא ומתן, בין הצדדים הושגה התקדמות חלקית בלבד. 

00:25: הסתיימה הפגישה המשולשת בין נתניהו לפיד ובנט. צוותי המו"מ של המפלגות יושבים עתה יחדיו בניסיון להשלים את ניסוח ההבנות שהושגו. על פי ההערכות, הפגישה תימשך לאורך כל הלילה. לפיד ובנט נותרו בירושלים למקרה שהצוותים יזדקקו להם או יזמינו אותם להצטרף לדיונים. גורמים ביש עתיד ובבית היהודי הגדירו את הפגישה עם נתניהו כ"פגישת דרבון טובה".

23:25: כתבינו יהונתן ליס ויאיר אטינגר מדווחים כי בבית היהודי ובש"ס אישרו הלילה כי גורמים בלשכת ראש הממשלה ניהלו עמם ביומיים האחרונים "גישושים" כדי להכניס אותם לממשלה במקום את יש עתיד. היוזמה - שלא הבשילה - נועדה לייצר "תכנית מדף" במסגרתה תגובש חלופה נוספת לקואליציה המסתמנת. במקביל, המהלך נועד לשמש כאמצעי לחץ על יאיר לפיד לסגת בו מדרישותיו מרחיקות הלכת. לדברי הגורמים, יישומה של חלופה לקואליציית נתניהו- בנט- לפיד, איננה מעשית בשלב זה. בין הצדדים התקיימו מספר שיחות, אך המגעים לא הבשילו, ולא הועברו ניירות עמדה בניסיון להסדיר את המהלך.

גורמים פוליטיים העריכו כי נתניהו המשיך לשמור על ערוץ הידברות עם הסיעות החרדיות בניסיון להבקיע ולמצוא חלופה לממשלה נוחה יותר עבורו. "החיבור בין יש עתיד לבית היהודי מהווה איום על נתניהו. הוא מבין שיתקשה לקדם את סדר היום שלו כל זמן ששתי המפלגות משתפות ביניהן פעולה. בימים האחרונים הוא חיפש אפשרות לסנדל את לפיד, ובחן פעם נוספת אפשרות להקים קואליציה עם החרדים - גם כשכבר היה ברור לכל שהאופציה הזאת ירדה מהפרק", הסבירו הגורמים. "התכנית היתה להחתים את בנט על ההסכם הקואליציוני ואז להציב אותו בפני עובדה מוגמרת שלפיה החרדים הם השותפים הקואליציוניים ולא לפיד. החרדים, מנגד, נדרשו להסכים לאישורו של המתווה לשוויון בנטל שבו בנט תומך מתוך ידיעה שנתניהו יכול 'למסמס' אותו בהמשך בדיונים בוועדת החוץ והביטחון".

22:48: בליכוד, ביש עתיד ובבית היהודי, העריכו כי הפגישה הלילית עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תביא לפתרון המחלוקות בין המפלגות ותסלול את הדרך להסכם קואליציוני בשעות הקרובות. "כרגע לא נראה שאנחנו הולכים לקראת משבר", אמר גורם בליכוד המעורה במשא ומתן. לדבריו, "צוותי המשא ומתן עולים כולם ללשכת ראש הממשלה מתוך מטרה משותפת, והיא להביא את המשא ומתן בין הצדדים לכדי סיום". ביש עתיד טענו הלילה כי על אף המחלוקות, פניה של המפלגה לפתרון המשבר ולא ל"פיצוץ" המגעים. "אנחנו מניחים שאפשר יהיה לסגור את כל הנושאים בפגישה עם נתניהו. אין לנו כוונה לייצר משבר. הכל תלוי בהבנות שיושגו בפגישה", אמרו גורמים במפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ