המאבק על תיק החינוך: נשקלת אפשרות לרוטציה בין סער לפירון

עם זאת, ספק אם ההצעה תתקבל. בעקבות הקיצוץ במספר השרים, מסתמן כי ח"כ פאינה קירשנבאום, שלא תוכל לכהן כשרה, תעמוד בראש ועדת הכספים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

המשא ומתן הקואליציוני התחדש בשעות הצהריים בתל אביב. לקראת המפגש, החריפו הליכוד ויש עתיד את הטונים במסגרת המאבק על תיק החינוך. "הליכוד מנהל קמפיין על ראשו של שי פירון. נעמוד על הרגליים האחוריות ונתעקש על התיק. אם יהיה צורך, נלך לבחירות", אמר בכיר ביש עתיד. גם בליכוד הבהירו שלא ייסוגו מדרישתם להחזיק בתיק.

גורמים בצוות המשא ומתן אמרו ל"הארץ" כי נשקלת אפשרות להציע רוטציה על התיק בניסיון לפתור את המחלוקת שבין יש עתיד לליכוד, כך ששי פירון וגדעון סער יחלקו ביניהם את הכהונה כשר חינוך בקדנציה הקרובה. ואולם, לדברי הגורמים, "ספק אם ההצעה תתקבל. שתי המפלגות דורשות למלא את התפקיד בחלקה הראשון של הקדנציה. כלומר, לאייש את משרת שר החינוך מיד עם כינונה של הממשלה".

המקורות בצוות המשא ומתן טענו כי בניגוד לאיומי המפלגות, "יש סיכוי גדול שאחת המפלגות תוותר בסופו של דבר על התיק. לא נגיע לבחירות בגלל המחלוקת". ספק אם האיומים שהשמיעה המפלגה רציניים. גם ביש עתיד העריכו בכירים כי ניתן למצוא פתרון למשבר שיהיה מקובל על כל הצדדים, מבלי ללכת לבחירות.

נתניהו ולפיד השבוע בכנסתצילום: אמיל סלמן

אחד מחברי הכנסת של הליכוד אמר הבוקר כי "ההתעקשות של נתניהו על תיק החינוך לסער היא גם צעד טקטי מבחינתו. תיק החינוך מעולם לא נחשב לתיק בכיר. רק המשא ומתן הנוכחי הפך אותו פתאום לאירוע משמעותי. לנתניהו אין עניין לשדרג את סער ולהפוך אותו לשר דומיננטי מדי לקראת קרבות הירושה על ראשות הליכוד. תיק החינוך הוא תיק מושלם מכל הבחינות. סער לא יתלונן ש'שנמכו' אותו, ומצד שני לא יוכל להשתולל יותר מדי עם התפקיד".

ביש עתיד זועמים על סדרת הודעות תמיכה פומביות של ארגוני המורים ושל חברי כנסת שקראו להשאיר את סער בתפקידו. במפלגה העריכו כי גם הפרסום הבוקר, החושף חוות דעת הלכתית שנויה במחלוקת של פירון מ-2002, נעשה במסגרת מהלך בצמרת הליכוד לסיכול מינויו לתיק החינוך. על פי הפרסום בגל"צ הבוקר, פירון פרסם בפורום האינטרנטי הדתי "כיפה" תשובה לשאלה שהתייחסה לעיר חיפה. בתשובתו כתב כי "אין למכור את הבית לערבי, ובעיקר כשיש בכך איסור של 'לא תחונם', ולמכור לערבים בית בעיקר לאור המאבק המתנהל בימים אלה הוא ממש בחזקת איסור".

פירון עצמו אישר שכתב את הדברים בהיותו ראש ישיבה צעיר, אלא שלדבריו, מאז חלה תמורה של ממש בדיעותיו. בשנה החולפת הוא ניהל מאבק פומבי נוקב נגד הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, באותו נושא בדיוק, והפעם מצידו השני של המתרס: פירון מתח ביקורת תקיפה על הרב בעקבות ראיונות ופסק הלכה שפרסם נגד מכירה או השכרה של בתים בעירו לערבים.

בדף הפייסבוק שלו כתב בתגובה לפרסומים: "חיפוש קטנטן היה מעלה את עמדותי בסוגיה. לפני כשלוש שנים יצאתי נגד רבנים שפסקו כך, מאמץ קטן היה מגלה תמונת אמת. אבל למה זה חשוב כשמנהלים מאבק כל כוח ושררה?". עוד הוסיף פירון: "זה ניסיון לא ראוי .. ומראה עד כמה צריך לשפר את החיים הציבוריים... פונים אלי יועצים ל'חפש' התבטאויות אצל אחרים, והם לא יודעים שביום שאעשה את זה לא אוכל להסתכל על עצמי בראי, לא אוכל לחנך את תלמידי, לא אוכל להביט בעיניים של ילדי".

נתניהו, שלום וסער בישיבת הממשלה, ביום ראשוןצילום: פלאש 90

פירון הסתובב אתמול בכנסת כעוס ומאוכזב, בעקבות "השיח הכוחני" שמנהל הליכוד נגד מינויו לתפקיד שר החינוך. הוא התעקש שלא להתראיין בנושא לכלי התקשורת כדי שלא לשתף פעולה עם ה"קמפיין" נגדו. ח"כים שניגשו לשוחח איתו שמעו ממנו שהמאבק על תיק החינוך הפך, מבחינתו, ל"מאבק חינוכי עקרוני".

בכירים בליכוד מתחו ביקורת נוקבת על ההחלטה המסתמנת למנות את ח"כ פאינה קירשנבאום לתפקיד יו"ר ועדת הכספים של הכנסת. המהלך נועד לפצות את קירשנבאום לאחר שהתברר כי לא תוכל להתמנות לשרה בשל ההחלטה להקטין את גודלה של הממשלה. לדברי הבכירים, "ההצעה למנות את קירשנבאום מסתובבת בימים האחרונים. היא עדיין לא נסגרה. אם היא תתקבל, ישראל ביתנו תחזיק בידיה עוצמה אדירה שספק אם נתניהו יוכל להתמודד איתה".

בליכוד זועמים על כך שליברמן קיבל את תיק החוץ (במשמורת אצל נתניהו), את ראשות ועדת החוץ והביטחון וכנראה שגם את ועדת הכספים. בנוסף, מפלגתו תזכה לאייש שלושה תפקידי שר סביב שולחן הממשלה ונוכחות בפורומים הביטחוניים המרכזיים. "צריך לזכור שלליברמן יש רק 11 מנדטים. אין סיבה שהוא יהפוך למנצח הגדול של מערכת הבחירות הזאת", אמרו בליכוד.

עם זאת, המתח בליכוד סביב מינוי השרים לממשלה הבאה נרגע מעט, בעקבות ההודעה על כינון ממשלה בת 20 שרים בלבד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הצליח לכפות על השותפות הקואליציוניות מפתח תיקים לא אחיד ולפיו, בעוד שלפיד, בנט וכנראה גם ליברמן יקבלו תיקים לפי מפתח של 1:4, הליכוד יקבל תיקים לפי מפתח 1:3. המשמעות היא שכל השרים המכהנים יוכלו להמשיך ולכהן.

מסתמן כי המפתח הנדיב לליכוד יאפשר לנתניהו לאייש שבעה תפקידי שר לאנשי מפלגתו סביב שולחן הממשלה. כיום מכהנים שבעה שרים שרואים עצמם ממשיכים כשרים גם בממשלה הבאה: משה יעלון, גדעון סער, יובל שטייניץ, גלעד ארדן, לימור לבנת, ישראל כץ וסילבן שלום. שר נוסף, יולי אדלשטיין, מתכוון להתמודד על תפקיד יו"ר הכנסת ולא יכהן בממשלה הבאה.

עם זאת, במפלגה מעריכים שנתניהו יפעל לקדם ח"כים צעירים לממשלה על חשבון שרים ותיקים, וממתינים לראות אם הוא אכן ידיח שרים מכהנים לטובת ח"כ צחי הנגבי או סגנית השר גילה גמליאל, אותם הוא מבקש לראות סביב שולחן הממשלה. שאלה נוספת שמעסיקה את השרים היא אם יצליחו לזכות בשדרוג לתפקידם, למרות התיקים הדלים שיישארו בידי הליכוד. בכיר במפלגה אומר כי נתניהו בוחן אפשרות לרוטציה בין שרי הליכוד, כדי לאפשר לח"כים נוספים לשבת סביב שולחן הממשלה: "הבעיה היא שאף אחד מהמועמדים לא מוכן להיות שר על תנאי וכולם רוצים לכהן לאורך כל הקדנציה".

הקושי של נתניהו נוגע בעיקר לקידומם של חברי כנסת שלא כיהנו כשרים ואמורים היו להשתדרג בקדנציה הנוכחית: חברי הכנסת זאב אלקין, יריב לוין, דני דנון וציפי חוטובלי רואים עצמם כמועמדים ראויים לכהן כשרים. עדיין לא ברור מה יעשה נתניהו בנושא. לרשותו מספר תפקידי סגן שר באמצעותם בכוונתו לפצות כמה מהחכ"ים. גם תפקיד יו"ר הקואליציה, וככל הנראה תפקיד יו"ר ועדת חוקה היוקרתית, עדיין לא אוישו.

על פי ההערכות, השר יעלון יהיה המרוויח הגדול מן הבחירות וישודרג מתיק התכנון האסטרטגי הזניח לכס שר הביטחון. גדעון סער נאבק להישאר בתפקיד שר החינוך, אך הוא עשוי למצוא עצמו מכהן בתפקיד שווה משקל, דוגמת תיק הפנים או הרווחה. רצונו להשתדרג לתיק כלכלי בכיר כשל לאחר שנתניהו העניק את משרד האוצר ללפיד ואת תיק התמ"ת לבנט. השר גלעד ארדן עשוי לזכות בתיק משודרג, שטיבו עדיין לא ברור ועשוי להוסיף ולהחזיק במקביל גם בתיק הגנת הסביבה. סילבן שלום עשוי לכהן כשר הבריאות או להוסיף ולמלא את תפקידו כשר לפיתוח הנגב והגליל. השר יובל שטייניץ עלול למצוא עצמו כמפסיד הגדול משום שלאחר עזיבתו את משרד האוצר הוא עשוי להתמנות לשר לתכנון אסטרטגי, במקומו של יעלון.

בליכוד מתחזקת ההערכה שההרכב הקואליציוני ישתנה משמעותית בעיצומה של הקדנציה. בכיר במפלגה אמר כי "נתניהו יהיה ראש ממשלה של שתי ממשלות שונות בקדנציה הנוכחית. הראשונה תקדם את התקציב והשוויון בנטל. השנייה, שתקום לאחר מכן, תקדם תהליך מדיני משמעותי. נתניהו מחוייב לתהליך מדיני והוא מתכוון לנסות ולקדם אותו. יהיה לו קל יותר לעשות את זה בלי הבית היהודי, אלא עם החרדים ואולי אפילו מפלגת העבודה. כך שמפתח השרים עצמו עוד עשוי להשתנות בתוך חודשים אחדים".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ