רבנים בציונות הדתית נגד בנט: פוגע בכבוד התורה

החבירה ללפיד, מתווה הגיוס וההתעקשות על קואליציה ללא חרדים מקימים על נפתלי בנט חלק מרבני הציונות הדתית. מדוע רק חלק? היתר, כך נראה, מוכנים לבלוע הרבה צפרדעים כדי לפתח את מפעל ההתנחלויות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים120
יאיר אטינגר

בזמן שיו”ר הבית היהודי סוגר פינות אחרונות במשא ומתן הקואליציוני, בחצר האחורית שלו יש אי-שקט. רוב רובם של הרבנים והפוליטיקאים בציונות הדתית אמנם מיישרים קו עם , אבל האגף השמרני מתחיל להגיב בעצבנות על חבירתו ליאיר לפיד וכלפי נטישת החרדים שהביאה לקרע בין המגזרים. התגובות באות כנראה מאוחר מדי, על סף הקמת הקואליציה, אבל הן יכולות ללמד את בנט על המבחנים הבאים שממתינים לו מעבר לפינה.

מודעה יוצאת דופן פורסמה אתמול ב”הארץ” וב”ישראל היום” מאת ראשי הישיבה הבדלנית “הר המור”, בקצה החרד”לי של הציונות הדתית. נשיא הישיבה, הרב צבי טאו, והרבנים עמיאל ומרדכי שטרנברג, ביטאו את דעתם החריפה על חוק הגיוס המסתמן. “מכסות ותוכניות להמעטת תמיכתה ותקצובה על ידי גורמים חסרי מדע ויתרי כוח ומניפולציות פוליטיות הרי זו פגיעה בכתרה של תורה, חילול השם והשפלת קרן ישראל חלילה”, כתבו. “וכל התערבות של מעוטי תורה וקל וחומר של שונאיה ועוקריה לא תקום, ועל כך יש למסור את הנפש. על התורה ,לומדיה ושוקדיה אין דיון ואין משא ומתן כי היא בסיס, הקיום ונשמת החיים של מדינתנו ויישובינו”.

על אף שהשלושה מעולם לא תמכו בבנט, אלו רבנים בעלי משקל שיוצאים בתקיפות נגד יו”ר הבית היהודי. קשה שלא להרהר לאילו שחקנים ספציפים סביב שולחן המשא ומתן הקואליציוני מכוונים הרבנים בביטויים “גורמים חסרי מדע”, “מעוטי תורה” ו”שונאיה”.
בנט שונה ממנהיגי המפד”ל לדורותיהם: מצד אחד, הוא הראשון אי-פעם שמתנער מהפטרונות החרדית המושרשת כלפי העולם הדתי-לאומי, ומשחק תפקיד מרכזי במה שנתפש כמהלך אנטי-חרדי. מצד שני, הוא עצמו לא למד בישיבות ואינו דובר שפה תורנית בסיסית שקודמיו במפד”ל דיברו, גם אלה שלא היו תלמידי חכמים.

יש רבנים שמוצאים עצמם במבוכה מול שתי התופעות: הם עצמם רגילים ללכת בקומה שפופה ליד החרדים, והם גם אלה שמזהים בנפתלי בנט נטע-זר דתי. הרבנים, שבשנים האחרונות הצדיקו חיילים דתיים שהחרימו טקסים צבאיים בגלל שירת נשים, נדרשים כעת לעכל מנהיג פוליטי שמשתף עם אלפי חבריו בפייסבוק קטע וידאו של שירת נערה, שמצטלם לטלוויזיה מחובק עם אשה זרה, שלא דובר את השפה התורנית, ומעל הכל - שמכריז בריש גלי, בניגוד לקודמיו ב-20 השנים האחרונות, כי הוא מתייעץ עם רבנים, אך לא מציית להם.

הרבנים הדתיים לאומיים אינם עשויים עור אחד, הם מייצגים קהילות שונות זו מזו. רבים מהם, גם כאלה שנחשבים אדוקים, גאים בבנט ורואים בו שליח נאמן. הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבות בני עקיבא, הוא הבולט מבין אלה, וביטא השבוע את העובדה שהחרם מגיע מהצד החרדי ולא מהסרוגים. אחרים מתחילים לעכל, כי בנט חולל הפיכה פנימית בלב לבה של החברה הדתית שמסיגה את הרבנים, בעיקר החרד”לים, שנים רבות לאחור מבחינת מעמדם. רוב הרבנים החרד”לים שותקים כעת. אפשר שחלקם מוכנים לבלוע צפרדעים בתחום הדתי ולספוג ביזיונות מהחרדים, בלבד שנפתלי בנט ישמור על מה שחשוב להם באמת – פיתוח ההתנחלויות ומניעת פגיעה בהן. כך צריך להבין את ההכשר לברית עם לפיד שקיבל בנט דווקא מרבני תקומה ובהם גם הרב דב ליאור מהקצה הימני-חרד”לי. “על אף כל ההיסטריה התקשורתית, אנו מחזקים את ידיכם בדרך אשר אתם הולכים למען שמירת עולם התורה וההתיישבות בארץ ישראל, בשיתוף הפעולה עם יאיר לפיד”, כתבו בשבוע שעבר.

האמירות האלה מגיעות על רקע הרטוריקה האגרסיבית של החרדים כלפי הדתיים לאומיים. מדי יום משתלחים הרבנים והביטאונים החרדיים בציונות הדתית. “יאיר לפיד הולך בדרכו של אביו”, נכתב אתמול ב”יתד נאמן” הליטאי, “אבל כאשר הוא חובר לתנועה לאומנית-דתית, שחברים בה שומרי מצוות, בהם גם לומדי תורה, אין מדובר בבגידה בחרדים אלא בגידה בקב”ה ובתורתו”. שלשום כתבו שניים מחשובי הרבנים, אליקים לבנון ושמואל אליהו, מכתב שבו קראו לבנט לפתוח במשא ומתן עם החרדים. הם לא התערבו לבנט במגעים, אבל הביעו חוסר נוחות מהקרע עם החרדים. אלה וגם אלה לא יוצאים נגד בנט בעיקר מהסיבה הפשוטה שהם תלויים במי שהביא הישג יוצא דופן לציונות הדתית - 12 מנדטים. בניגוד לכל אלה, עומדים כעת רבני הר המור ויוצאים נגד בנט בחריפות. הר המור היא נציגת הקצה השמרני של העולם החרדי-לאומי, החרד”לי. את הישיבה הקימו בשנות ה-90 קבוצת תלמידים ורבנים מישיבת מרכז הרב שפרשו עם מנהיגם, הרב טאו, על רקע ההחלטה להקים בתוך מרכז הרב מכון להכשרת מורים שלא יסתפק רק בלימודי קודש כדרישת טאו, אלא יכלול גם לימודים פדגוגיים.

צילום: תומר אפלבאום

הישיבה ציונית וממלכתית, אך בדלנית כלפי העולם החיצון ומחמירה כלפי ההלכה. רבים מילדי הקהילה לא לומדים לימודי חול, ובין הגברים יש אברכים שמתפרנסים ממלגות. עם זאת, כולם בהר המור משרתים בצבא, וביחידות מובחרות. הישיבות והמכינות הקדם-צבאיות שבחסותה הרוחנית של הר המור מקדשות את הממלכתיות, ומתנגדות לסירוב פקודה.

ראשי הישיבה מעולם לא היו קשורים לבנט, להיפך. ב”הארץ” נחשף כי טאו – שבבחירות הקודמות הצביע ש”ס, ולא למפלגות הציונות הדתית – הצביע הפעם ליהדות התורה. הוא נמנע מלהורות לתלמידיו מה להצביע, אבל הם סיפרו כי הוא הסתפק הפעם בהוראה מה לא להצביע: לא להצביע לבנט. הרב שלמה אבינר, מקורבו של טאו, אמר אתמול כי ההוראה הזאת היא “שמועה”, אך לא הכחיש שמורו ורבו הצביע ליהדות התורה.

“קוראים לזה הצבעת מחאה”, אמר ל”הארץ” הרב אבינר, ראש ישיבת עטרת ירושלים, המקורב לראשי הר המור. “לרב טאו יש ביקורת מסוימת, קשה, בתחומים מסוימים והוא מבטא אותה בצורה הזאת כדי שיידעו שאצלו הדברים האלה חמורים ביותר, אבל זה לא אומר שבפועל לא יצביעו בעד הבית היהודי. אני חושב שבתחום החינוך, זה לב חיינו. זה נושא מורכב. בהחלט בתחום החינוך יש לרבנים מה לומר. זה לא אישי על בנט, זאת ביקורת על הכיוון של מוסדות החינוך שיש להם כמובן זיקה למנגנון הפוליטי. הוא לא אמר לאחרים מה לעשות. בכלל, הוא לא אומר לאחרים מה לעשות”. אבינר מסביר, כי ראשי הישיבה ביקשו להביע עמדה אידיאולוגית טהורה נגד גיוס בכפייה של חרדים, להגיד את האמת שלהם. ההחלטה לפרסם מודעה בעיתונות הכללית נובעת מ”ההבנה שבסופו של דבר מי שמחליט זה עם ישראל, והפוליטיקאים הם בוודאי מתחשבים בדעת עם ישראל, ולכן זו הסיבה שזה הופץ במקומות שכל עם ישראל יש לו גישה ורואה ומבין”.

האם ייתכן שרבני הר המור יוצאים נגד בנט גם על רקע המאבק המתלהט על משרת הרב הראשי לישראל? הר המור היא מראשי המתנגדים למועמדותו של הרב דוד סתיו, יו”ר ארגון צהר, המבקש כעת את תמיכתו של בנט במועמדותו. הרב טאו גם קרוב מאוד לשר אלי ישי, מראשי ש”ס - המפלגה שעל פיה יישק דבר בבחירות הקרובות לרבנות - לא משנה מה יהיה הרכב הקואליציה של נתניהו. אבינר עצמו, שיצא נגד סתיו, דוחה את ההערכה הזאת: “הרב טאו לא מפחד לומר מה שהוא חושב ולכן אין צורך לקרוא בין השורות. הוא לא תומך ברב סתיו וכשהוא ירצה לומר את זה אז הוא יגיד את זה במלים ברורות. אנחנו מסלפים אם אנחנו מחפשים בין המלים. יש לזה טעם רע של פסיכולוגיזם. לא לחטט בין השורות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ