עדכונים שוטפים |

הפשרה המסתמנת: פירון יהיה שר החינוך, ועדת הכספים לבנט - הפנים לליכוד

מפלגתו של לפיד תקבל עוד 3 תיקים, בנוסף לחינוך ולאוצר; הבית היהודי יקבלו את ועדת הכספים. בליכוד נערכים לקרב בין סער לארדן על תיק הפנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשא ומתן הקואליציוני הגיע אל הישורת האחרונה, והצוותים מנסים ליישב את המחלוקות על איוש התיקים השונים סביב שולחן הממשלה. על פי הפשרה המסתמנת, מספר 2 ביש עתיד, שי פירון, יהיה שר החינוך ובתמורה לכך, הליכוד יחזיק בתיק הפנים בעוד ועדת הכספים תימסר לבית היהודי. בנוסף, לפיד יסכים למינוי עמיר פרץ וסגן שר נוסף מהליכוד. היום (חמישי) תתקיים פגישה משולשת בין לפיד, בנט ונתניהו לסגירת המו"מ.

00:22: מפלגת הבית היהודי תקבל גם את תפקיד סגן שר החינוך.

23:24: זעם גדול בהנהגת ש״ס על השר אלי ישי, שלדבריהם שיתף פעולה עם הספין של ראש הממשלה ובכך סייע לנתניהו להגיע להסכם הקואליציוני שהשאיר את החרדים מחוץ לממשלה. "ישי, מתוך אינטרס אישי או רדיפת כותרות, נפל בפח שטמן לו ראש הממשלה ובחר שלא להכחיש את הספינים ואף שיתף פעולה איתם באופן פעיל", אומרים גורמים במפלגה. גורם בכיר בש"ס הוסיף: ״אלי ישי יודע שאם ש״ס הייתה נכנסת לקואליציה דרעי היה מתמנה ליו״ר ש״ס ולכן הוא רוצה את ש״ס באופוזיציה. חשוב לו כעת שלא תהיה הכרעה על תפקיד היו״ר ובשביל זה הוא מוכן למכור את ש״ס".

22:53: עוד לפני הפרסום הרשמי של חלוקת התיקים בין שרי הליכוד, כבר מתחיל קרב הסכינים במפלגה: “ביבי מכר את הליכוד כדי להשאר ראש ממשלה", אומר אחד מבכירי המפלגה שעשוי להפוך לאחד מיריביו המרים של נתניהו ביום שאחרי כינון הממשלה. לדבריו, “ליברמן הצליח לכופף את נתניהו ולסדר תפקידים משמעותיים לכל צמרת הרשימה שלו. שרי הליכוד שותקים בינתיים כי הם חוששים למעמדם עד ההשבעה הרשמית, אבל צריך שיהיה ברור: חוץ מבוגי ומישראל כץ, שקיבלו את מה שרצו, כל האחרים נמצאים בתחושה של כשלון שהאחראי לו הוא ביבי וזה יתפרץ בקרוב".

22:34: בעוד הולך ומתברר אלו תיקים יקבלו חברי הכנסת של יש עתיד והבית היהודי, המצב בליכוד-ביתנו פחות ברור שכן נתניהו וליברמן טרם החליטו סופית בנושא. בכל זאת, כפי הנראה, יובל שטייניץ ישמש שר לענייני מודיעין ונושאים אסטרטגיים, סילבן שלום יופקד על הגנת העורף ויצחק אהרונוביץ' יישאר השר לביטחון פנים.

ח"כ יאיר שמיר, שזה מכבר דווח כי ייתכן וישמש שר החוץ או הביטחון, צפוי לקבל את תיק החקלאות. עוזי לנדאו, על פי ההערכות, יהיה שר התיירות וסופה לנדבר תהיה שרת העלייה והקליטה. לימור לבנת או גילה גמליאל יקבלו את תיקי התקשורת או התרבות והספורט, גלעד ארדן וגדעון סער מתחרים על תיק הפנים. ה"מפסיד" יקבל כנראה את תיק התשתיות.

חבר הכנסת מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר אמש בתגובה להסכם המסתמן: "נתניהו לא יוכל להנהיג, הוא שחוק לגמרי. ממשלת הבובות הזו תנוהל על ידי לפיד ולא תחזיק מעמד זמן רב".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בר"ג, הערבצילום: תומר אפלבאום

21:51: פגישתם של נתניהו, לפיד ובנט נדחתה למחר. כעת יושבים בתל אביב צוותים של שלוש המפלגות כדי לסגור את פרטי ההסכם כבר הלילה. מחר, כפי הנראה, תתקיים ועידת הבית היהודי במטרה לאשר את ההסכם הקואליציוני ורק לאחר מכן ייפגש ראש הממשלה עם לפיד ובנט. משמעות הדבר היא שהממשלה החדשה - אם אכן יושג מחר הסכם - תושבע לכל הפחות ביום שני.

21:08: ח"כ יעל גרמן תהיה שרת הבריאות, מאיר כהן – שהיה עד לא מכבר ראש העיר דימונה – יהיה שר הרווחה ויעקב פרי יהיה שר המדע. פגישתם המשולשת של נתניהו, לפיד ובנט טרם החלה.

התגובות במערכת הפוליטית להסכם המסתמן מתחילות לזרום. שר הפנים היוצא אלי ישי, כצפוי, לא הביע שמחה למשמע הדיווחים וכתב בדף הפייסבוק שלו כי "היתה אפשרות של יצירת קואליציה משותפת, ממשלה שהיתה משקפת את כלל האוכלוסיות בחברה הישראלית להתמודד על כלל הבעיות והמחלוקות ולפתור אותן. לצערי, אלו שהבטיחו לעם "פוליטיקה חדשה", התבררו בסופו של דבר כבוגריו המצטיינים של החוג לסחיטות פוליטית..

"ולאנשי הרשימה המשותפת, בנלפיד (כך במקור), ברכות על הקמת המפלגה החדשה, צר לי שאין לכם במשותף יותר מאשר שנאת האחר. אתם הדוגמה הטובה ביותר, בראייה עכשווית והיסטרית, מה אחים לא עושים זה לזה".

גם ח"כ דב חנין (חד"ש) לא עלץ למשמע החדשות. לדבריו, "לפיד שאל 'איפה הכסף'? אם הוא יוותר למתנחלים על ראשות ועדת הכספים הוא יוכל רק לשאול איפה בכלל השאלה".

20:33: בליכוד ניטש כעת קרב על תיק הפנים בין השרים גדעון סער וגלעד ארדן, ששניהם נושלו מתפקידים בממשלה היוצאת. השר שלא יקבל את תיק הפנים, עם זאת, צפוי לקבל תפקיד אחר בממשלה אך זה לא יהיה תיק הבריאות, הרווחה או המדע שיואישו בידי אנשי יש עתיד.

לקראת פגישתו עם ראש הממשלה ויו"ר עתיד, נפתלי בנט נשמע אופטימי: "בשעות אלה מורכבת ממשלה ברעות וערבות הדדית בין מרכיביה והיא תפעל מען ערבות הדדית בעם. אני מקווה שנקים ממשלה עוד הלילה". הוא הוסיף: "הממשלה הזאת תדאג לכלל עם ישראל".

19:44: נראה כי גם הבית היהודי יצאו נשכרים מהפשרה המסתמנת. לפי הפרטים, נפתלי בנט ישמש סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת (שישתנה למשרד הכלכלה והמסחר), וכן יהיה אחראי גם על תיקי הדתות, ירושלים והתפוצות. אורי אריאל צפוי לשמש שר השיכון ויהיה אחראי גם על מינהל מקרקעי ישראל. אורי אורבך יהיה השר לענייני גמלאים בעוד אלי בן דהן ישמש סגן שר הדתות במעמד שר. לא פחות חשוב מכך, גם בראשות ועדת הכספים יעמוד נציג מהבית היהודי: ח"כ הצעירה איילת שקד, או ח"כ ניסן סלומינסקי שבאחרונה עלו טענות על כך שהוא שילם לקבלן קולות תמורת מצביעים בפריימריז.

19:22: אם עדיין לא הספקתם לקרוא, רוית הכט החמיאה אתמול במאמרה ליו"ר יש עתיד ותיארה אותו כ"כוכב שהצליח לצאת מהמסך, לנער מעליו את הבל השעשועים ולהפוך לפוליטיקאי המקצועי בישראל". לדבריה, "מי שרואה בקבלת תיק האוצר תבוסה או "תקלה" שנכפתה עליו – טועה. מלבד העובדה שהגיע לאחד משלושת התיקים הבכירים בפחות משנה של קריירה פוליטית, הרי שבקבלתו שידרג עצמו לפיד לדרגת הקדוש המעונה.. אין פדיחות, אין זגזוגים, אין סכסוכים בתוך הרשימה ומחוצה לה". ומה מצפה ללפיד בהמשך? התפקיד הבכיר מכולם, "במוקדם או במאוחר".

לפיד, אתמולצילום: מיכל פתאל

18:45: מסתמנת פריצת דרך במו"מ הקואליציוני. לפי הצעת בנט, לפיד יכהן כשר האוצר ומספר 2 ביש עתיד, שי פירון, יהיה שר החינוך. בתמורה לכך, הליכוד יחזיק בתיק הפנים בעוד ועדת הכספים תימסר לבית היהודי. בנוסף, לפיד יסכים למינוי עמיר פרץ וסגן שר נוסף מהליכוד. אתמול ב-21:00 תתקיים פגישה משולשת בין לפיד, בנט ונתניהו לסגירת המו"מ.

17:51: האם התחייבות קודמת של הליכוד למנות שר נוסף מ"התנועה" תביא לבחירות חדשות? המשבר החדש שבמוקד המחלוקת במו"מ הקואליציוני הוא מינוי עמיר פרץ לשר. ביש עתיד ובבית היהודי טוענים כי הליכוד דורש להגדיל את מספר השרים בממשלה ולצרף גם את פרץ כשר - ובכך להגדיל את מכסת השרים מ-21 ל-22 (כולל נתניהו). הדרישה מצד אנשי הליכוד ביתנו באה לאחר שיו"ר התנועה, ציפי לבני, הבהירה שתפרוש מהקואליציה, אם נתניהו יורה על צמצום מספר השרים למפלגתה משניים לאחד. לפיד הביע אחר הצהריים התנגדות נחרצת לשינוי מפתח התיקים שסוכם עמו, חרף ההסכם שנחתם עוד קודם עם לבני.

בינתיים, בכיר ביש עתיד הכחישו את הטענות לפיהן לפיד חזר בו מכוונתו להתמנות לשר אוצר, וכי הוא מעדיף ללכת לבחירות. "לפיד לא חזר בו מכוונתו, מדובר בספין נוסף של הליכוד", אמר הבכיר. "יש לנו כמה דרישות מרכזיות שאפשר לסכם בכן או לא. מבחינתנו, אם נתניהו ייעתר לדרישות, אפשר להשלים את המשא ומתן תוך 20 דקות". לדבריו, הדרישות הנוכחיות הן "למנוע את פריצת מסגרת הממשלה העומדת על 20 שרים, תיקי הפנים והחינוך וראשות ועדת הכספים".

17:02: הסתיימה פגישת בנט ולפיד. יו"ר הבית היהודי ממשיך בנסיונות להגיע למתווה פשרה וימשיך כעת במהלכים מול הליכוד. הסוגיות שבמחלוקת כעת הן הרצון של הליכוד למנות את עמיר פרץ לשר למרות הקטנת הממשלה, רצון של הליכוד להוסיף סגן שר נוסף (שתי דרישות שלא מקובלות על לפיד), והדרישה של לפיד לקבל את תיקי החינוך והפנים שלא מקובלת על הליכוד. בנט ימשיך במגעים כעת כדי להגיע לפתרון ולמנוע הגעה לבחירות.

נתניהו וסערצילום: ניר כפרי

16:48: פרשננו הפוליטי יוסי ורטר מדווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע למסקנה, על סמך מידע שהגיע אליו, כי יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, התחרט על הסכמתו לקבל את תיק האוצר ואינו מעוניין להיכנס לממשלה. זו הסיבה, אמרו אתמול מקורות בכירים בליכוד וגם אנשים שאינם שותפים למו"מ, שלפיד הורה לצוות המו"מ שלו להקשיח עמדות ולתבוע הן את תיק החינוך, הן את תיק הפנים והן את ראשות ועדת הכספים. וזו הסיבה האמיתית, לדברי אותם מקורות, לפרסום האולטימטום של הליכוד ללפיד: פשרה, או ממשלה עם החרדים.

מקורות בליכוד, ביש עתיד ובבית היהודי שותפים להערכה כי השעות הקרובות, עד הלילה לכל המאוחר, הן קריטיות לקביעת הרכב הממשלה הבאה. המועד האחרון המעשי לחתימה על כל ההסכמים הקואליציוניים הוא עד כניסת השבת, זאת מאחר ומרבית השותפים הרלוונטיים לממשלה הם שומרי שבת – ש"ס, יהדות התורה והבית היהודי. גם אם בליכוד היו מוכנים לחלל שבת (ואין שם עניין בכך), הרי שבכל מקרה לא יהיה לעורך הדין דויד שמרון ואנשיו מול מי לנהל את המגעים. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט נפגש כעת עם לפיד בביתו של האחרון בירושלים על מנת לנסות ולשכנעו להתפשר מול הליכוד.

16:39: נפתלי בנט נועד כעת עם יאיר לפיד בביתו של יו"ר יש עתיד בתל אביב, בניסיון נוסף להביא למתווה פשרה ולמנוע הליכה לבחירות, לאחר ההחרפה שחלה אמש בנושא התיקים בין הליכוד ליש עתיד.

15:30: ראש הממשלה נתניהו שוחח ביממה האחרונה שלוש פעמים עם מנהיג ש"ס אלי ישי, בניסיון להגיע למתווה משותף. השיחה האחרונה בין השניים התקיימה הבוקר. נתניהו הציע לכנס את צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות. שני מועדים נקבעו לפגישה ונדחו לאחר שישי החליט להמתין. לדברי בכיר בש"ס הסיבה להמתנה היא "לוודא שנתניהו אינו מנצל את ש"ס ככלי משחק במשא ומתן מול לפיד". ישי עדכן את הרב עובדיה יוסף בהתפתחויות האחרונות.

במקביל, בכיר בליכוד אמר "אין ספק שהמהלך האחרון נועד לכופף את ידו של יאיר לפיד, אבל לא מדובר במהלך סרק. אנחנו מניחים שנפתלי בנט והבית היהודי לא יוכלו להתנגד יותר להקמת ממשלת ימין-חרדים אחרי שקיבלנו את כל התכתיבים שהציגו במשא ומתן". עוד אמר, "לא יתכן שכבר ארבעה ימים אנחנו עסוקים רק בסידור עבודה לשי פירון".

13:50: יש עתיד מסרה בתגובה לאולטימטום של הליכוד כי "המשבר הקואליציוני שאנו עדים לו כעת הוא לא רק מאבק תיקים. זהו קרב על דמותה של החברה הישראלית. ההתעקשות של יש עתיד על תיק החינוך נובעת מהעובדה שהדרך לשנות את פניה של המדינה עוברת בעיקר דרך התיק הזה".

עוד נמסר כי "הצגת יש עתיד כסחטנית היא עיוות האמת. יש עתיד הסכימה לרדת במספר התיקים כדי להקטין את מספר השרים, ביקשה את אמון הבוחר כדי שתילחם לא רק על גודל הממשלה ועל השוויון בנטל, אלא גם על החינוך ועל עתיד החברה הישראלית. בעניין זה יאיר לפיד לא יסטה מעקרונותיו והבטחותיו גם אם ייאלץ לשבת באופוזיציה". ‬

13:39: נפתלי בנט הגיב בעמוד הפייסבוק שלו לפרסומים על האולטימטום שהציג הליכוד ללפיד. "חבריי בליכוד: תשכחו מזה. ככה זה לא יילך", כתב, "יש פערים. צריך להידבר ולהתפשר. כולנו. עד שתקום ממשלה. יש מדינה שצריך לדאוג לה". 

12:57: בנט קיים בלילה שבין שלישי לרביעי פגישה ארוכה עם נתניהו, בה שוחח עם יאיר לפיד מספר פעמים וניסה לתווך ביניהם ולהביא לפשרה שתמנע הליכה לבחירות. 

12:41: בכירים בליכוד אמרו כי אם לא תושג פריצת דרך במגעים עם יאיר לפיד, יפתחו במשא ומתן בזק עם החרדים. בעקבות הקו התקיף שהציגה יש לפיד הודיעה הליכוד כי "אם בשעות הקרובות לא תהיה פריצת דרך עם לפיד, והוא לא יירד מהדרישות המופרזות שלו, ראש הממשלה יתחיל בשיח בזק עם המפלגות החרדיות".

גורמים המעורים במשא ומתן טענו הבוקר שלפיד חזר בו משורת הבנות שכבר הושגו, ומנגד לא מגלה גמישות בשורה ארוכה של נושאים שנידונים בין הצוותים. "עדיין מוקדם להגדיר את המגעים ככישלון, אבל אין ספק שצוות המשא ומתן של לפיד מאכזב אותנו בקו שהוא נוקט", אמר גורם בליכוד המעורה במשא ומתן. מנגד, גורמים ביש עתיד טענו כי "נתניהו מאיים עלינו באקדח ריק. הוא לא הצליח לגבש ממשלה עם החרדים עד היום, בגלל שתוצאות הבחירות לא מאפשרות לו להקים ממשלה כזאת. הוא הרי רצה להקים ממשלה עם חרדים ובלי לפיד".

בכיר בליכוד אמר ל"הארץ" כי לפיד משפיל את נתניהו. "הדרישות שלו הן חזירות", הוסיף, "אם לפיד לא יוותר על תיקי הפנים והחינוך לטובת הליכוד כדי לכפר על ההשפלה, נתניהו יקים ממשלה עם החרדים ועם בנט. בנט כבר הבהיר לנו שיתמוך במהלך, כי הוא מסרב ללכת לבחירות. תיק החינוך יישאר בידי הליכוד בכל מקרה. זאת החלטה שהיא החלטת ברזל".

11:48: שר החינוך סער מתנגד לרעיון הרוטציה בתיק. ״אם חלילה יתממש הוא יפגע במערכת החינוך", אמר, "המערכת זקוקה לרציפות, המשכיות ועקביות בכיווני המדיניות וביעדיה". 

את המשא ומתן המתנהל כעת על חלוקת התיקים הגדיר בכיר ביש עתיד כ"בלאגן אחד גדול". מנגד, בכיר בבית היהודי טען כי "כל התיקים, למעט אלה של ראשי המפלגות מונחים כעת על השולחן".

בליכוד העריכו שזהו "ניסיון אחרון למתוח את החבל" מצד השותפות הקואליציוניות, שלא יסתיים במשבר אמיתי. ביש עתיד, לעומת זאת, מאיימים – ברצינות גמורה - בהליכה לבחירות אם תיק החינוך לא יועבר לידיהם. נתניהו צריך להכריז שעלה בידו להרכיב ממשלה עד מוצאי שבת הקרובה, אחרת יעבור השרביט למועמד אחר או שיתקיימו בחירות חדשות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ