הקואליציה המסתמנת תתמוך בגזירות התקציב ובחיזוק המשילות

חוק לשוויון בנטל יישען על מתווהו של יאיר לפיד, והמשתמטים ייענשו במניעת תקציבים לישיבות שלהם. מלבד זאת יוקשחו התנאים להפלת הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לצד המחלוקות על חלוקת התיקים, צוותי המשא ומתן של השותפות המסתמנות בקואליציה הגיעו לשורת הסכמות דרמטיות על מתווה פעולתה של הממשלה הבאה. יש לזכור כי על פי רוב הסכמים קואליציוניים נוטים להעלות אבק אל מול התנהלות הממשלה בפועל. כך קרה שממשלת נתניהו היוצאת התחייבה בהסכמים הקואליציוניים הקודמים ל"הפלת שלטון החמאס בעזה", כדי לנחש מה יעלה בגורלם של לפחות חלק מההבנות.

ביחס לתקציב המדינה, נתניהו הצליח לזכות בתמיכת השותפות הקואליציוניות בתקציב הקיצוצים הדרמטי שצפוי כבר בתוך חודשים אחדים. הוא מינה את יאיר לפיד לשר האוצר, והבטיח בלוק של לפחות 68 ח"כים שיתמכו בשורת גזירות כלכליות משמעותיות. התקציב לא הוצג לשותפות הקואליציוניות ולפיד ככל הנראה יבקש לעשות שינויים בהצעת התקציב. כך או כך, ההערכות במערכת הפוליטית הן שהתקציב הדו-שנתי החדש של ממשלת נתניהו לא יוצג לפני חודשי הקיץ הקרוב.

בסוגיית גודל הממשלה מסתמן כי ממשלת נתניהו השלישית תכלול 20 שרים בלבד ותוכל למנות עד שמונה סגני שרים. משמעות הדבר היא ביטול מוסד השרים ללא תיק. זהו צמצום משמעותי במספר השרים שהיה נהוג בעשור האחרון בכלל, וביחס לממשלת נתניהו היוצאת בפרט, שמנתה בשיאה 31 שרים. מפתח השרים בממשלה הבאה לא יהיה אחיד: בעוד לפיד (5 שרים), בנט (3 שרים) וליברמן (3 שרים) ימנו את נציגיהם לפי מפתח של 1:4, מסתמן כי הליכוד יוכל למנות מטעמו שמונה שרים.

אחד הוויכוחים המרכזיים כרגע נוגע לדרישת השותפות העתידיות לצמצם את מספר השרים של התנועה בראשות ציפי לבני מ-2 ל-1. נכון לעכשיו נראה כי שאול מופז, יו"ר קדימה, לא יוכל להתמנות לשר משום שמפלגתו, המונה שני ח"כים בלבד, לא עומדת במפתח המצומצם שגובש.

בעניין השוויון בנטל מסתמן נוסח חוק שיישען על המתווה מרחיק הלכת שהציג לפיד, בתוספת התאמות שהוכנסו לבקשת השותפות הקואליציוניות. כך גיל הגיוס במגזר החרדי יעמוד על 21 (ולא 18, כפי שדרש לפיד), ומספר האברכים שיקבלו פטור משירות לצורך לימודי תורה יעמוד על כ-1,800 (ולא 400 בלבד כפי שדרש לפיד). עוד מסתמן כי לא יוטלו סנקציות פליליות אישיות על צעירים שישתמטו מגיוס, ועיקר הענישה תתבצע באמצעות מניעת תקציבים לישיבות שאליהן משתייכים הצעירים.

בסוגיית חיזוק המשילות, שלוש המפלגות הביעו מחויבות להכניס שינויים מפליגים בשיטת הממשל הנהוגה בישראל, כדי לחזק את יכולת המשילות של ראש הממשלה. שני סעיפים משמעותיים שכבר סוכמו נוגעים להעלאת אחוז החסימה בישראל מ-2 ל-4, וכן להקשחת התנאים ליכולתה של הכנסת להפיל קואליציה מכהנת: על פי אחד הסיכומים, הצבעת אי אמון בממשלה תביא להפלתה רק במצב שבו לפחות 70 מבין חברי הכנסת יתמכו בהצעה.

במקביל, במפלגות השונות השמיעו טענות סותרות באשר לסיכום שהושג לגבי הצעה נוספת שהעלו יאיר לפיד ונפתלי בנט, שלפיה ראש המפלגה הגדולה ביותר יהיה המועמד האוטומטי להרכבת הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ