עם תחילת הקדנציה באופוזיציה, בש"ס כבר שולפים סכינים

מאז חזרתו של אריה דרעי לש”ס ניסו במפלגה להסוות את העימות הפנימי בצמרת. אבל מה שהיה סמוי מן העין הפך אתמול בוטה וחסר עכבות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים41
יאיר אטינגר

מאז חזרתו של אריה דרעי לש”ס, באוקטובר האחרון, ניסו במפלגה להסוות את העימות הפנימי בצמרת. אבל מה שהיה סמוי מן העין הפך אתמול בבת אחת גלוי, בוטה, חסר עכבות. סכינים קצרות שנעצו מדי פעם שלושת ראשי ש”ס איש בגב רעהו הפכו לגרזנים. אריה דרעי ואריאל אטיאס חברו יחד נגד אלי ישי, שביממה לפני סגירת הממשלה התנהג כאילו אוטוטו ש”ס, בזכותו, מחליפה את יאיר לפיד בקואליציה ובא לציון גואל. הם התפוצצו כאשר ישי הטריד אחר הצהריים את הרב עובדיה ממנוחתו לשיחה בהולה. "הוא מכר את ש”ס, נתן לביבי להשתמש בנו, והכל בשביל שתי דקות תהילה, שיגידו שרק הוא יכול”, אמרו עליו, והבטיחו נקמה. “איתו אי אפשר יהיה להתנהל באופוזיציה”.

אבל נניח רגע לצרות של ש”ס, כדי לפנות מקום לנקודה הדרמטית בדברי ימי החרדים בארץ הקודש. המפלגות החרדיות ש”ס ויהדות התורה, שבשנים האחרונות נהנו משיא כוחן, הולכות לאופוזיציה וכל זה בשעה שבה מוקמת בירושלים ממשלת שוויון בנטל, ממשלת תוכנית ליבה, ממשלת דת ומדינה, ממשלת רבנות ציונית, ועוד כהנה וכהנה. לא בטוח מה מתוך הסיסמאות הללו יתממש, ברור היטב מי האויב. הדעת נותנת, שהקדנציה הנוכחית הולכת לחולל שינויים בחברת הלומדים החרדית, בפרויקט החרדי כולו, שינויים חברתיים ופוליטיים עמוקים, ועם זאת, באופן פרדוקסלי, ייתכן שהחרדים יהפכו לאנדרדוג, או אנדרדוס. אם לא בעיני יהודים בישראל, אז בעיני יהודים בעולם.

ההליכה לאופוזיציה ספוגה בטעם חמוץ של הפסד, אבל יש בה גם הקלה. בניגוד לרושם שיצרו כמה פוליטיקאים חרדים, כאילו כלום לא קרה בבחירות האחרונות, זה זמן ברור שהדינמיקה הפנים-חרדית לא תאפשר לאף חרדי רשמי להיות חלק מממשלה שתחוקק חוק גיוס חדש במקומו של חוק טל. כבר זמן רב ברור כי אף מפלגה חרדית לא תעז להיות הגוי של שבת שמשתף פעולה עם רעיונות השמד. למנהיגות החרדית יהיה קל יותר לנהל מאבק אידיאולוגי חריף נגד הממשלה, עם רטוריקה של פרעות חמלניצקי, עם עצרות המוניות, מאשר לשתף פעולה עם מתווה גיוס, רחמני ככל שיהיה.

ח"כ אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד

המנהיגות החרדית תתרחק מהימין – הרב עובדיה צפוי לחבוט קשות בבנימין נתניהו – ולחפש נקם בציבור הדתי-לאומי, שלראשונה בתולדותיו העז להרים ראש כנגד הפטרונות החרדית ויחזיק כוח חסר תקדים מבחינת המפד”ל.

בניגוד למנהיגות החרדית, האדם מן היישוב יצטרך לשאת בנטל חדש. הלימוד בכולל ייעשה קשה יותר, הצבא יטריד את ילדיו, הקצבאות יצטמקו, והמדינה תפגע בכיסו אם לא ילמדו ליבה. האם המנהיגות החרדית תצליח לגייס מקורות מימון חלופיים? ייתכן שכן, ואז יידחקו חלקים גדולים מהחברה החרדית הרחק מהישראליות.

עד שזה יקרה, תתחולל הדרמה בש”ס. אריה דרעי ואלי ישי אמרו אתמול כי הם מתכוונים להיות אופוזיציה לוחמת, אבל המלחמות הקרובות צפויות להם בבית, אחד עם השני. לו היו מקבלים משרדי ממשלה, איש-איש היה עסוק במשרדו, אבל כעת נגזר עליהם ללכת לאופוזיציה עם הרבה זמן פנוי, והרבה איבה. מוכים וחבולים, בלי מינויים, בלי ג’ובים, ועם אילוץ לשאת ולתת עם הסרוגים רק כדי לדאוג לישיבות החרדיות ולמוסדות ש”ס. כעת, עם הישג בינוני בבחירות, ועם מצב בריאותו הרעוע של הרב עובדיה יוסף, ברור כי ש”ס סוגרת תקופה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ