יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה ה-33 צפויה להישבע אמונים ביום שני הבא, לאחר שאתמול (רביעי) נסללה הדרך להרכבת קואליציה. ואולם, היום התגלע משבר נוסף כשהתברר כי שהליכוד מסרב למנות את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לתפקיד סגן ראש הממשלה, לטענת הבית היהודי, בניגוד להבטחה שניתנה להם. היום אמור היה ראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש עם בנט ועם מנהיג יש עתיד יאיר לפיד, כדי לחתום עמם על הסכם קואליציוני, אולם בבית היהודי סירבו להגיע לפגישה בעקבות הסירוב.

22:42: אחד הנעלמים הגדולים לקראת הרכבת הממשלה הוא מינויו העתידי של סילבן שלום לשר בממשלה. "שלום כועס", אמר הלילה בכיר בליכוד. "הוא רצה להשתדרג לתפקיד שר בכיר יותר וכעת הוא מבין שהסיכוי שיקודם נמוך. אני מתקשה לראות אותו נכנס לממשלה שבה לא יוכל לקבל תואר של סגן ראש הממשלה, או של משנה לראש הממשלה".

לדברי הבכיר, שלום רואה עצמו מועמד מרכזי לקבל את תיק הפנים, מול גדעון סער וגלעד ארדן והוא צפוי להיאבק על התפקיד. "סילבן תמיד מאיים. הבעיה היא שאף אחד כבר לא בטוח שהוא יממש את האיומים שלו", אמר בכיר במפלגה. את תגובתו של שלום לא ניתן היה להשיג.

21:44 בליכוד מבהירים שוב לאור סירוב הבית היהודי לחדש את השיחות כי אינם מוכנים לוותר בנושא תפקיד סגן ראש הממשלה. לדבריהם, הם "נחושים שלא למנות סגני ראש ממשלה. זה לא משהו מהותי אלא כיבודים".

19:35: בליכוד-ביתנו מסרבים להתרגש הערב מה"שריר" שמפגינים אנשי הבית היהודי בעקבות ההחלטה שלא למנות את נפתלי בנט ויאיר לפיד לתפקיד סגני ראש הממשלה. "אנחנו ממש לא מודאגים. הקואליציה לא בסכנה. אין בחירות בפתח. נראה לך שהבית היהודי יוותרו על כל ההישגים שלהם רק בגלל שראש הממשלה החליט שלא יהיה יותר תואר 'סגן ראש ממשלה' בקדנציה הנוכחית? בנט הולך להיות שר תמ"ת, שר לענייני ירושלים ותפוצות וגם שר הדתות. מה שמפריע לו עכשיו זה אם יקראו לו סגן ראש הממשלה או לא? אני משוכנע שלא יהיו סגנים בממשלת נתניהו", אמר בכיר בליכוד.

בבית היהודי מסרבים בינתיים לחדש את השיחות עם צוות המשא ומתן של הליכוד ביתנו, כדי להשלים את ניסוח ההסכם הקואליציוני. "אנחנו לא לחוצים", אמרו בליכוד. "הכוונה היא להשביע את הממשלה רק ביום שני. עד אז הכל ייפתר".

18:29 שר החינוך הבא, שי פירון ממפלגת יש עתיד, ציין באחד מראיונותיו הראשונים מאז שנודע על מינויו לחדשות ערוץ 2, כי תלמידים ימשיכו לבקר בחברון.

17:17 מסתמן: ח"כ זאב אלקין ימונה לתפקיד סגן שר החוץ וינהל את ענייני המשרד בפועל עד תום משפטו של אביגדור ליברמן. בראיון לאל מוניטור לפני כחודש רמז אלקין כי הוא מתכנן להגיע גם ללשכת ראש הממשלה. לדבריו, עוד כמה שנים ישראל תהיה מוכנה לראש ממשלה רוסי ודתי.

15:56: בבית היהודי טוענים כי החלטת נתניהו שלא למנות סגנים לראש הממשלה - לראשונה זה 50 שנה - היא מחטף של הרגע האחרון הנוגד את הסיכומים עמם.

15:15: במהלך ההצבעה בסיעת הליכוד-ביתנו על מועמדה לתפקיד יו"ר הכנסת, פנה נתניהו לחברי הסיעה ואמר להם: "אני רוצה לומר כמה מילים טובות על רובי ריבלין". ריבלין עצר אותו ואמר בדריכות: "אין צורך". נתניהו השיב שבכל זאת הוא מבקש להגיד כמה מילים, אך ריבלין התעקש: " אין צורך, העם יודה לי". גם בשלב זה עוד לא לגמרי ברור מהי הסיבה שבגינה החליט נתניהו להדיח את ריבלין. מוקדם יותר השבוע הציגה הבלוגרית טל שניידר את אחד התרחישים בבלוג שלה ב"הארץ"

14:58: רגע לפני הקמת הממשלה, משבר בין הליכוד-ביתנו לבין השותפות הקואליציוניות: צוות המשא ומתן של הבית היהודי לא התייצב בצהריים לדיונים על השלמת ההסכם הקואליציוני, לאחר שהתברר כי בניגוד לסיכומים עמם, נתניהו אינו מתכוון להעניק לנפתלי בנט את התואר סגן ראש הממשלה. גורמים במפלגה אמרו שעל פי הסיכומים, גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד היה אמור לקבל את תואר הסגן, אלא שהבוקר גילו בשתי המפלגות כי הסיכומים הופרו, כשבראיון ל"קול ישראל" אמר חבר צוות המו"מ של הליכוד-ביתנו, משה לאון, כי לנתניהו לא ימונו סגנים.

בני הזוג נתניהו עם שר הביטחון היוצא אהוד ברק ונילי פריאל באירוע פרידה מהשרצילום: מוטי מילרוד

14:15: סיעת הליכוד-ביתנו בחרה בשר יולי אדלשטיין למועמדה לתפקיד יו"ר הכנסת. היו"ר היוצא, רובי ריבלין, נמנע בהצבעה, ואמר: "אני אמנם חמור שלא משנה את דעתו אבל לא עד כדי כך שוטה להצביע על הדחתי".

14:01: ראש הממשלה בנימין נתניהו נערך לקרב הסכינים הצפוי במפלגתו ואומר: "החזרנו את תיק הביטחון לידינו ותיק החוץ כמובן נמצא בידינו. אלו התיקים המרכזיים ביותר לניהול המדינה. תיקים מרכזיים נוספים נמצאים בידינו, יש מצבור של תחומי אחריות שיאפשרו לנו לעשות דברים, אבל זה בתנאי אחד – התנאי הוא שיהיה לנו רוב ברור בממשלה". בפתח ישיבת סיעת הליכוד-ביתנו אמר נתניהו: "אנחנו עסוקים בסעיפים האחרונים של הסכמי הקואליציה כדי שנוכל להציג בשבוע הבא ממשלה חדשה בישראל". ראש הממשלה התייחס בדבריו גם לשותפו החדש: "כמה מילים לשר האוצר החדש יאיר לפיד - המשימה הראשונה שתעמוד מול הממשלה החדשה שלנו היא לשמור על תקציב שיוכל לשמור על מה שעשינו עד עכשיו, להמשיך להבטיח את הצמיחה. אני אתן גיבוי מלא להעברת תקציב אחראי".

13:36: ההסכם הקואליציוני שעומד להיחתם מסמן את שאול מופז כאחד המפסידים הגדולים בבחירות האחרונות. מי שכיהן כשר ביטחון בממשלת שרון והצליח להביס שוק על ירך את ציפי לבני, צפוי להתייבש בקדנציה הקרובה בספסלים האחוריים של האופוזיציה. מיד לאחר הבחירות סומן מופז כדמות מחוזרת, שסיכוייה להשתלב בממשלה גבוהים: נתניהו שקל למנות אותו לשר ביטחון ונסוג, שקל לחתום מולו על הסכם קואליציוני ראשון וחזר בו, וכעת החליט שלא לשבץ אותו בממשלה כלל.

למופז לא היו דרישות מרחיקות לכת, אלא שמערכת היחסים בינו לבין נתניהו רעועה. אין ביניהם אמון. נתניהו לא שוכח למופז את הצהרתו "יש לנו ראש ממשלה שקרן", כשהיה יו"ר ועדת החוץ והביטחון. הוא בעיקר לא סולח למופז על ניסיונו לחבור לברית לפיד-בנט כדי לכפות עליו חוק מרחיק לכת לשוויון בנטל. בסביבתו של מופז הבינו כבר לפני כמה שבועות שנתניהו לא רואה בהם שותפים פוטנציאליים.

12:50: נציגי הבית היהודי מאחרים כבר ב-20 דקות לחתימה על ההסכם הקואליציוני עם הליכוד ביתנו. לא נמסרה הודעה על איחור ובבית היהודי אומרים כי העיכוב נובע מהתייעצויות פנים-סיעתיות שטרם הסתיימו. ראש צוות המו"מ של הליכוד ביתנו, עו"ד דוד שומרון, לא הביע חשש להסכמות שהושגו ואמר כי "הכל סגור, נותרו פרטים לא רבים ואותם אנחנו מתכוונים להשלים עכשיו".

11:34: שרת הבריאות המיועדת, ח"כ יעל גרמן מיש עתיד, אומרת כי אנשי מפלגתה אינם מרגישים "מנצחים" וכי "עכשיו נגמרת עונת הדיבורים ומתחילה עונת המעשים, וזו עונה קשה בהרבה". בראיון ל"קול ישראל" אמרה גרמן כי יש עתיד קיבלה את רוב דרישותיה וכעת "האתגר הראשון יהיה לשבת ולראות מאיפה מביאים את הכסף". על תפקידה החדש אמרה: "בחרתי בתפקיד שרת הבריאות מבין הרווחה, הבריאות והמדע. רציתי בבריאות דווקא בגלל האתגרים הגדולים שהתפקיד מביא עמו".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בר"ג, אמשצילום: תומר אפלבאום

11:11: סיעת הליכוד תתכנס בצהריים כדי לבחור את מועמדה לתפקיד יו"ר הכנסת. מסתמן כי השר יולי אדלשטיין יזכה לתמיכת הסיעה, לאחר שבימים האחרונים התברר כי ראש הממשלה מעוניין להדיח מהתפקיד את היו"ר היוצא, ח"כ רובי ריבלין.

11:02: שר הפנים היוצא, ח"כ אלי ישי, אומר בראיון ל"קול ישראל": יש גם חיים אחרי הקואליציה, ואנחנו מתכוונים להיות אופוזיציה לוחמת. צל של שנאה נבנה בפוליטיקה הישראלית, החרמת החרדים היא כתם שלא יימחק לעולם". לדבריו, "שלי יחימוביץ' תוביל אופוזיציה טובה, היא מנהיגה חברתית. הכנסת לא ידעה אופוזיציה כזו לוחמת מעולם".

10:30: ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אומרת כי המתנחלים השתלטו על מוקדי הכוח של הממשלה החדשה. לדבריה, ״הפקדת משרד התמ"ת, השיכון וועדת הכספים בידי הבית היהודי מבטיחה שהמשק כולו ישועבד להמשך ההטבות הכספיות המפליגות שהמתנחלים נהנים מהם על חשבון שאר החברה הישראלית״. יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', איחלה בדף הפייסבוק שלה הצלחה לממשלה החדשה והצהירה: "אנחנו הולכים בגאווה ובתחושת שליחות לייצג את העם מהאופוזיציה". ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "אין כל מקום לאיחולי הצלחה לממשלה החדשה, כי היא ממשלה מסוכנת. ברית חדשה נרקמה בין המתנחלים ובעלי ההון. מולה צריך להקים בדחיפות מחנה של התנגדות".

09:55: יש עתיד חושפת הבוקר שורה נוספת של סיכומים שיעוגנו בהסכם הקואליציוני. בין היתר הוחלט כי הצעת החוק לשוויון בנטל תוגש על ידי הממשלה לפני הגשת התקציב הנוכחי, על חזרה מיידית לשולחן המשא ומתן עם הפלסטינים וכי בתוך שנתיים וחצי ילמדו כל תלמידי ישראל לימודי ליבה. עוד נקבע כי הכנסת תאשר במושבה הראשון שיטת ממשל חדשה שעיקריה יהיו: ממשלה עם 18 שרים וארבעה סגני שרים, לא יהיו שרים ללא תיק, אחוז החסימה יעלה ל-4% וח"כים שיתפצלו מסיעתם יאבדו את כספי מימון המפלגות. בנוסף, סוכם כי יינקטו צעדים כלכליים נרחבים לעידוד שילובם של החרדים בשוק העבודה; יוקם קבינט דיור בראשות יאיר לפיד ליישום תכנית הדיור להשכרה של יש עתיד; הממשלה תאשר את התכנית לסיוע לעסקים קטנים של יש עתיד ותטפל בסוגיית הדרת הנשים בכלים משפטיים.

09:36: ועידת הבית היהודי צפויה להתכנס בקרוב כדי לאשר את פרטי ההסכם הקואליציוני שגובש עם הליכוד. יו"ר המפלגה נפתלי בנט יכהן כשר הכלכלה והמסחר, כממונה על תיק הדתות ועל תיק ירושלים והתפוצות; ח"כ אורי אריאל יכהן כשר הבינוי והשיכון; ח"כ אורי אורבך יכהן כשר לאזרחים ותיקים. ח"כ אלי בן דהן צפוי להתמנות לסגן שר הדתות וח"כ נוסף מהסיעה יתמנה לסגן שר החינוך. הבית היהודי תקבל גם את ראשות ועדת הכספים - את התפקיד צפוי למלא ח"כ ניסן סלומיאנסקי או ח"כ איילת שקד.    

08:33: עורך "דה מרקר" סמי פרץ סבור שהקרב האמיתי של בנט ולפיד עוד לא התחיל, ותוהה "אם מפגן השרירים שהציג לפיד בשיתוף אחיו החדש נפתלי בנט היה מופע חד-פעמי, או שזה יהיה דפוס הפעולה שלהם בארבע השנים הקרובות: כיפוף ידיים ושיתוף פעולה שייאלץ את ראש הממשלה להיכנע שוב ושוב לגחמותיהם". כך או כך, מזהיר פרץ, "המאבקים הקשים באמת מחכים בהמשך, כשיידרש קיצוץ תקציבי או פגיעה בשירותים חברתיים. אז יצוצו מוקדי העוצמה האמיתיים של המשק: מערכת הביטחון, הוועדים הגדולים, ההסתדרות, המונופולים הממשלתיים, הביורוקרטיה הישראלית. אלו מוקדי עוצמה שהרבה יותר קשה להנדס ולכופף".

00:22: מפלגת הבית היהודי תקבל גם את תפקיד סגן שר החינוך.

23:24: זעם גדול בהנהגת ש״ס על השר אלי ישי, שלדבריהם שיתף פעולה עם הספין של ראש הממשלה ובכך סייע לנתניהו להגיע להסכם הקואליציוני שהשאיר את החרדים מחוץ לממשלה. "ישי, מתוך אינטרס אישי או רדיפת כותרות, נפל בפח שטמן לו ראש הממשלה ובחר שלא להכחיש את הספינים ואף שיתף פעולה איתם באופן פעיל", אומרים גורמים במפלגה. גורם בכיר בש"ס הוסיף: ״אלי ישי יודע שאם ש״ס הייתה נכנסת לקואליציה דרעי היה מתמנה ליו״ר ש״ס ולכן הוא רוצה את ש״ס באופוזיציה. חשוב לו כעת שלא תהיה הכרעה על תפקיד היו״ר ובשביל זה הוא מוכן למכור את ש״ס".

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן בישיבת סיעת הליכוד ביתנוצילום: אמיל סלמן

22:53: עוד לפני הפרסום הרשמי של חלוקת התיקים בין שרי הליכוד, כבר מתחיל קרב הסכינים במפלגה: "ביבי מכר את הליכוד כדי להשאר ראש ממשלה", אומר אחד מבכירי המפלגה שעשוי להפוך לאחד מיריביו המרים של נתניהו ביום שאחרי כינון הממשלה. לדבריו, “ליברמן הצליח לכופף את נתניהו ולסדר תפקידים משמעותיים לכל צמרת הרשימה שלו. שרי הליכוד שותקים בינתיים כי הם חוששים למעמדם עד ההשבעה הרשמית, אבל צריך שיהיה ברור: חוץ מבוגי ומישראל כץ, שקיבלו את מה שרצו, כל האחרים נמצאים בתחושה של כשלון שהאחראי לו הוא ביבי וזה יתפרץ בקרוב".

22:34: בעוד הולך ומתברר אלו תיקים יקבלו חברי הכנסת של יש עתיד והבית היהודי, המצב בליכוד-ביתנו פחות ברור שכן נתניהו וליברמן טרם החליטו סופית בנושא. בכל זאת, כפי הנראה, יובל שטייניץ ישמש שר לענייני מודיעין ונושאים אסטרטגיים, סילבן שלום יופקד על הגנת העורף ויצחק אהרונוביץ' יישאר השר לביטחון פנים. ח"כ יאיר שמיר, שזה מכבר דווח כי ייתכן וישמש שר החוץ או הביטחון, צפוי לקבל את תיק החקלאות. עוזי לנדאו, על פי ההערכות, יהיה שר התיירות וסופה לנדבר תהיה שרת העלייה והקליטה. לימור לבנת או גילה גמליאל יקבלו את תיקי התקשורת או התרבות והספורט, גלעד ארדן וגדעון סער מתחרים על תיק הפנים. ה"מפסיד" יקבל כנראה את תיק התשתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ