השר ארדן מקדם מינוי של פעיל ליכוד לשעבר בניגוד להליך התקין

עמותת אדם, טבע ודין והתנועה לאיכות השלטון פנו אמש לרה"מ בבקשה למנוע את בחירתו של חזי צאיג לתפקיד יו"ר מליאת רשות הטבע והגנים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

עמותת אדם, טבע ודין והתנועה לאיכות השלטון פנו אמש לראש הממשלה בנימין נתניהו, בבקשה למנוע את בחירתו של חזי צאיג, פעיל ליכוד לשעבר, לתפקיד יושב ראש מליאת רשות הטבע והגנים. לטענת שני הארגונים, המינוי נעשה בהליך בלתי תקין של השר היוצא להגנת הסביבה, גלעד ארדן, בימיה האחרונים של ממשלה מכהנת, וקיים חשש שנעשה ממניעים פוליטיים ולא ענייניים.

שלשום בשעות הערב הופצה לחברי מליאת רשות הטבע הגנים הודעת דואר אלקטרוני, מטעם יועץ השר להגנת הסביבה, יוסי חזאי. הם התבקשו במייל לחוות את דעתם על מינוי של חזי צאיג לתפקיד יושב ראש מליאת רשות הטבע והגנים. זאת, לאחר שמינויו קיבל את אישור הוועדה למינויים בכירים במשרדי הממשלה. יושב ראש המליאה הוא מנהל דירקטוריון בפועל, שאמור לכוון ולקבוע על פי חוק את מדיניות רשות הטבע.

בפנייתו ציין חזאי שהשר מבקש להתייעץ עם חברי המליאה בעניין המינוי, כמתחייב לפי החוק. “כחריג אבקש לקבל את עמדתכם היום כדי שנוכל להעביר את המינוי לאישור הממשלה בהקדם”, ציין הדובר. פנייתו של חזאי עוררה כעס רב בקרב חלק מחברי המליאה. אחד מהם טען שאין זה רציני לבקש התייחסות בפרק זמן קצר כל כך.

השר להגנת הסביבה גלעד ארדןצילום: עבדאללה שמא

עמותת אדם, טבע ודין טוענת, בפנייתה לנתניהו, שבימיה האחרונים של ממשלה מכהנת יש להימנע ממינויים של בעלי תפקידים משמעותיים לטווח ארוך. לטענתה, החשש למחטף במקרה זה מצדיק הימנעות גם משקילת המינוי.

עוד ציינה העמותה, שעל פי חוק גנים לאומיים ושמורות טבע, הממשלה אינה ממנה את יושב ראש מליאת הרשות, אלא את חברי המליאה, וצאיג אינו חבר המליאה עדיין. החוק קובע שניתן למנות יו"ר רק מתוך חברי המליאה. לפי אחד הסעיפים בחוק גנים לאומיים ושמורות טבע “השר להגנת הסביבה, לאחר התייעצות עם המליאה, ימנה לה, מבין חבריה, יושב ראש”.

לטענת העמותה, חובת ההתייעצות של השר עם חברי המליאה לא מולאה במקרה הזה, כי היא מתייחסת לחבר מליאה המוכר להם ולא לאדם שהוא זר להם, כמו במקרה של צאיג.

עוד טוענות העמותה הסביבתית, והתנועה לאיכות השלטון, שצאיג היה בעברו פעיל בליכוד, ושהדבר מעורר חשש שהמינוי הוא פוליטי ולא ענייני. “היה צריך למנות אותו קודם כחבר המליאה, ואז, אחרי שחבריה יכירו אותו, להציע את מינויו כיושב ראש”, ציין אתמול עורך הדין אלי בן ארי מעמותת אדם טבע ודין.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה :”בהתחשב בעובדה שמינויו של צאיג נבדק כבר לא פחות מעשרה חודשים בוועדה למינויים בכירים, בראשות השופט בדימוס שלום ברנר, הטענה שזה מהלך של הרגע האחרון היא מגוחכת. רק שלשום אושר המינוי בוועדה, וכאמור, הגיע אליה עוד בטרם הוכרז על קיום הבחירות. התפקיד המדובר ייעשה במקביל לפעילותו של חזי צאיג כיושב ראש רשות נחל הירקון”. לפי המשרד, בעת אישור מינוי צאיג לתפקיד יו”ר בוועדה למינויים בכירים, ניתן גם אישור למינויו כחבר במליאת הרשות.

חזי צאיג כיהן בעבר בשורה של תפקידים בכירים במשרדי התיירות והתמ”ת. בין השאר היה בשנים האחרונות יושב ראש מרכז ההשקעות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ