יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה ה-33 צפויה להישבע אמונים ביום שני הבא, לאחר שהיום לפנות בוקר (שישי) הגיעו צוותי המשא ומתן של הליכוד-ביתנו, יש עתיד והבית היהודי להסכם. המכשול האחרון בדרך להסכם הוסר לאחר שלפיד ובנט קיבלו את בקשת נתניהו והסכימו לוותר על מעמד סגן ראש הממשלה. אחר הצהריים חתמו נציגי הבית היהודי על ההסכם הקואליציוני. 

19:40: בעמוד הפייסבוק שלו הגיב לפיד לביקורות על מינויו לתפקיד שר האוצר: "ידעתי מראש מה הסיכויים הכרוכים בעניין. אני מכיר את התיזה לפיה נתניהו הציע לי את המשרד כדי שאכשל. אפילו מי שלא מאמין לנתניהו צריך לדעת שאם שר האוצר נכשל, הוא לוקח את ראש הממשלה איתו". לפיד הוסיף כי "אנהל מלחמה יומיומית כדי להגן על מעמד הביניים הישראלי שסובל מהזנחה של שני עשורים".

17:34: על פי ההסכם הקואליציוני, יובאו לאישור הכנסת במושב הראשון עקרונות שינוי הממשל שייכנסו לתוקף החל בכנסת הבאה. במסגרת השינויים, מספר החברים בממשלה לא יעלה על 18, כולל ראש הממשלה, ומספר סגני השרים לא יעלה על ארבעה. תפקידי השרים ללא תיק יבוטלו, ואחוז החסימה יעלה ל-4%.

17:07: יו"ר הבית היהודי בנט הגיב בעמוד הפייסבוק שלו על חתימת ההסכם הקוליציוני: "בעזרת ה', חתמנו. ממשלת ישראל ה-33 יוצאת לדרך. אני מאחל לראש הממשלה נתניהו, ולכולנו, שרי הממשלה, שנזכור שאנו שליחי ציבור, מחויבים לכל עם ישראל ולכל אזרחי מדינת ישראל".

16:58: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד קיים היום פגישת חפיפה ראשונה עם שר האוצר היוצא יובל שטייניץ, אותו יחליף בתפקיד.

16:20: נתניהו בירך על ההסכמים הקואליציונים: "נעבוד יחד בממשלה החדשה בשיתוף פעולה למען כלל אזרחי ישראל. נפעל לחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל ולשיפור איכות החיים של אזרחי ישראל". במוצאי שבת יגיע תניהו למשכן הנשיא כדי להודיע לנשיא המדינה שמעון פרס על השלמת המשימה שהוטלה עליו.

16:04: נחתם ההסכם הקואליציוני בין יש עתיד לליכוד-ביתנו.

15:25: מקורבים למשא ומתן סיפרו כי אנשי יש עתיד יחתמו על ההסכם הקואליציוני  בשעה הקרובה. 

14:58: הבית היהודי חתמו על ההסכם הקואליציוני עם הליכו ביתנו . יו"ר המפלגה, נפתלי בנט: ״הבטחנו בבחירות לדאוג ליוקר המחיה, להגביר את התחרותיות במשק ולהחזיר את הנשמה היהודית למדינה - וכעת השגנו את הכלים לכך. זאת ממשלת ההזדמנות הגדולה-ולא נפספס אותה. שבוע הבא מתחילים לעבוד - כולנו ביחד״.

8:30: פגישת צוותי המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד-ביתנו, יש עתיד והבית היהודי הסתיימה לפנות בוקר והצדדים הגיעו לסיכום לפיו ההסכם ייחתם עד היום (שישי) אחר הצהריים.

לפי ההסכם הסופי שצפוי להיחתם, בנוסף לתפקיד שר הכלכלה המסחר (התמ"ת לשעבר), יעמוד בנט גם בראש ועדת השרים לענייני יוקר המחיה, הריכוזיות במשק ועידוד התחרותיות. נציג של הבית היהודי יעמוד גם בראש הוועדה המשותפת בכנסת לשוויון בנטל ובראש ועדת הכספים. המפלגה תקבל חמישה משרדים (הכלכלה והמסחר, השיכון, הגמלאים, הדתות, התפוצות וירושלים) אותם יאיישו שלושה שרים (בנט יקבל גם את משרד הדתות ומשרד התפוצות וירושלים), ועוד שני סגני שרים במשרדי החינוך ודתות. ועידת הבית היהודי תתכנס ביום ראשון לאשר את ההסכם. סיעת הבית היהודי תתכנס במוצאי שבת כדי לקבל דיווח מבנט על ההסכם ולאשר אותו. 

22:42: אחד הנעלמים הגדולים לקראת הרכבת הממשלה הוא מינויו העתידי של סילבן שלום לשר בממשלה. "שלום כועס", אמר הלילה בכיר בליכוד. "הוא רצה להשתדרג לתפקיד שר בכיר יותר וכעת הוא מבין שהסיכוי שיקודם נמוך. אני מתקשה לראות אותו נכנס לממשלה שבה לא יוכל לקבל תואר של סגן ראש הממשלה, או של משנה לראש הממשלה".

לדברי הבכיר, שלום רואה עצמו מועמד מרכזי לקבל את תיק הפנים, מול גדעון סער וגלעד ארדן והוא צפוי להיאבק על התפקיד. "סילבן תמיד מאיים. הבעיה היא שאף אחד כבר לא בטוח שהוא יממש את האיומים שלו", אמר בכיר במפלגה. את תגובתו של שלום לא ניתן היה להשיג.

21:44 בליכוד מבהירים שוב לאור סירוב הבית היהודי לחדש את השיחות כי אינם מוכנים לוותר בנושא תפקיד סגן ראש הממשלה. לדבריהם, הם "נחושים שלא למנות סגני ראש ממשלה. זה לא משהו מהותי אלא כיבודים".

19:35: בליכוד-ביתנו מסרבים להתרגש הערב מה"שריר" שמפגינים אנשי הבית היהודי בעקבות ההחלטה שלא למנות את נפתלי בנט ויאיר לפיד לתפקיד סגני ראש הממשלה. "אנחנו ממש לא מודאגים. הקואליציה לא בסכנה. אין בחירות בפתח. נראה לך שהבית היהודי יוותרו על כל ההישגים שלהם רק בגלל שראש הממשלה החליט שלא יהיה יותר תואר 'סגן ראש ממשלה' בקדנציה הנוכחית? בנט הולך להיות שר תמ"ת, שר לענייני ירושלים ותפוצות וגם שר הדתות. מה שמפריע לו עכשיו זה אם יקראו לו סגן ראש הממשלה או לא? אני משוכנע שלא יהיו סגנים בממשלת נתניהו", אמר בכיר בליכוד.

בבית היהודי מסרבים בינתיים לחדש את השיחות עם צוות המשא ומתן של הליכוד ביתנו, כדי להשלים את ניסוח ההסכם הקואליציוני. "אנחנו לא לחוצים", אמרו בליכוד. "הכוונה היא להשביע את הממשלה רק ביום שני. עד אז הכל ייפתר".

בני הזוג נתניהו עם שר הביטחון היוצא אהוד ברק ונילי פריאל באירוע פרידה מהשרצילום: מוטי מילרוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ