נתניהו בבעיה: אף אחד לא רוצה להיות יו"ר הקואליציה

הנגבי, אקוניס, לוין ודנון לא מעוניינים בתפקיד אותו מילא אלקין. לנתניהו דרוש ח"כ עם כושר מיקוח, שכנוע ויכולת להכריח ח"כים להתייצב להצבעות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

עלו שמותיהם של ארבעה מועמדים לתפקיד יו"ר הקואליציה, אך אף אחד מהם לא מעוניין למלא את התפקיד. צחי הנגבי, אופיר אקוניס, יריב לוין ודני דנון הוזכרו כמועמדים אפשריים לתפקיד, אך ארבעתם מעדיפים להתמנות לשרים.

זהו אחד התפקידים המרכזיים והשוחקים בממשלה. תפקידו של יו"ר הקואליציה לדאוג לתיאום בין הסיעות השונות, לוודא שכל חברי הכנסת השותפים לקואליציה מתייצבים להצבעות ולדיונים, ובעיקר לדאוג שהממשלה לא תושפל על ידי תרגילי האופוזיציה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצטרך ללהק למשימה ח"כ בעל יכולות יוצאות דופן: כושר מיקוח, כושר שכנוע ויכולת לפשר לצד עמידה עקבית על הדרישות התובעניות של הקואליציה החדשה. לא רבים מחברי הכנסת יהיו מסוגלים לעמוד במשימה, בעיקר לא אל מול האופוזיציה הנשכנית שמתכננת ח"כ שלי יחימוביץ'.

מילא את התפקיד בקדנציה החולפת בהצלחה רבה. האופוזיציה, בראשות ציפי לבני, לא הצליחה לזנב בממשלת נתניהו, כשלה בהעברת חוקים ולא הצליחה להביך את הקואליציה. כל זאת הרבה בזכות כושר התמרון וההתנהלות המתוחכמת של אלקין עצמו, שידע לנווט בין הסיעות החרדיות, לעצמאות בראשות אהוד ברק ולבית היהודי.

אלקין ונתניהו. ראש הממשלה מחפש מחליףצילום: מיכל פתאל

כעת התפקיד נתפש כנטל. ארבעת המועמדים המרכזיים לא רואים בו מקפצה או קידום, אלא דווקא עדות לכך שלא הצליחו להשתדרג ולהתמנות לתפקיד שר או יו"ר ועדה נחשקת בקדנציה הקרובה. הנגבי כבר השלים עם העובדה שבשל הצפיפות סביב שולחן הממשלה הוא כבר לא יתמנה לשר, כפי שרצה. אקוניס עדיין מקווה להתמנות לשר או לסגן. לוין ודנון הודיעו שהם אינם מעוניינים במשרת סגן שר ויעדיפו לעמוד בראש וועדה משמעותית ולוין לוטש את עיניו לוועדת החוקה של הכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ