חלוקת התיקים המסתמנת בליכוד: אלקין שר חוץ בפועל, ארדן בתקשורת והגנת העורף

לסילבן שלום יוצע תיק הנגב והגליל לצד התיק לאיומים אסטרטגיים. בכירים במפלגה אומרים כי שלום ידרוש תפקיד בכיר יותר, וייתכן שהדבר יביא לשינוי החלוקה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עדיין לא השלים את איוש כל התיקים מטעם מפלגתו בממשלה החדשה, שההסכמים לכינונה הושלמו היום. נתניהו החליט שלא לחולל שינוי בזהות השרים המכהנים ולא "להדיח" שר של הליכוד מן הממשלה. כך, מהתייעצויות שקיים עם בכירים במפלגה, מסתמנת חלוקת התיקים הבאה, שעוד עשויה להשתנות מעט ביממה הקרובה:

השר משה (בוגי) יעלון ימונה לשר הביטחון; השר גדעון סער ימונה לשר הפנים; השר גלעד ארדן יקבל את תיקי התקשורת והגנת העורף; השר יובל שטייניץ ימונה לשר האנרגיה והמים; השר ישראל כץ יוסיף לכהן כשר התחבורה; השרה לימור לבנת תשמש כשרת התרבות והספורט; לשר סילבן שלום יוצע תיק הנגב והגליל, אותו הוא ממלא כיום, לצד התיק לאיומים אסטרטגיים. ואולם בכירים במפלגה  אמרו כי שלום מתנגד לחלוקת התיקים והוא רואה עצמו מתמודד על אחד מהתפקידים הבכירים יותר שניתנו לליכוד. אם יצליח לשדרג את מעמדו, הדבר יוביל לשינוי חלוקת השרים בממשלה.

בגזרת סגני השרים, ח"כ זאב אלקין צפוי להתמנות לסגן שר החוץ ולשמש כשר חוץ בפועל כל עוד משפטו של אביגדור ליברמן מוסיף להתנהל. ח"כ צחי הנגבי מועמד לתפקיד סגן שר הביטחון, אלא אם התיק ילך לידיה של ישראל-ביתנו. ח"כ אופיר אקוניס מועמד לשמש כסגן שר במשרד ראש הממשלה, ככל הנראה לענייני רשות השידור או בתפקיד המקשר בין הממשלה לכנסת. ח"כ דני דנון עשוי לכהן כסגן שר במשרד ההסברה, אלא אם יסרב לתפקיד (כפי שהצהיר לאחרונה), ואז יוצע התפקיד לח"כ ציפי חוטובלי. ח"כ פאינה קירשנבאום, שלא זכתה לתפקיד שרה בממשלה, תוכל להתמנות לסגנית שר הפנים או לסגנית שר הביטחון לענייני התיישבות, בהנחה שהתפקיד לא יהיה בידי הליכוד.

ישיבת סיעת הליכוד, השבועצילום: אמיל סלמן

ח"כ יריב לוין הוא המועמד המוביל כרגע לתפקיד יו"ר הקואליציה. ח"כ דוד רותם, המשמש כיו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת צפוי להמשיך לכהן כראש הוועדה. ח"כ חיים כץ מהליכוד צפוי להוסיף ולעמוד בראש ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. עדיין לא ברור מי מבין חברי הליכוד יאיישו שתי ועדות נוספות -  ועדת הפנים וועדת הכנסת - שניתנה להם.

גם ישראל ביתנו חילצה שורה של תפקידים לנציגיה. ליברמן קיבל לידיו חמישה תיקים – הלכה למעשה: לליברמן עצמו ניתנו תיק החוץ (במשמורת בידיו של נתניהו) וראשות ועדת החוץ והבטחון היוקרתית. בנוסף, קיבלה המפלגה את תיק החקלאות, המיועד כנראה ליאיר שמיר, את תיק בטחון הפנים שישאר בידיו של השר יצחק אהרונוביץ', ואת תיק התיירות שעשוי להמסר לשר עוזי לנדאו.

יש עתיד, שחתימתה השלימה היום את כינון הקואליציה, תקבל את תיק האוצר שילך ליאיר לפיד. תיק החינוך הועבר לידי שי פירון. בנוסף, המפלגה צפויה לקבל גם את תיק הבריאות שיימסר ליעל גרמן. תיק הרווחה ינתן למאיר כהן ותיק המדע ליעקב פרי. בנוסף, יש עתיד תמנה נציג טעמה לתפקיד סגן שר הרווחה.

בבית היהודי מתהדרים בהישגים משמעותיים: נפתלי בנט ישמש כשר לענייני כלכלה ומסחר ויחזיק את תיק ירושלים והתפוצות. בנוסף הוא ימונה - בהגדרה - לשר הדתות, אלא שבפועל יכהן בתפקיד ח"כ אלי בן דהן ממפלגתו, שיחזיק במינוי רשמי של סגן שר הדתות. ח"כ אורי אורבך צפוי להתמנות לתפקיד השר לענייני גמלאים. לראש וועדת הכספים היוקרתית עשויים להתמנות ח"כ ניסן סלומיאנסקי או ח"כ איילת שקד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ