חוק הגיוס החדש יוגש תוך 45 יום מכינון הממשלה

ועדה בראשות יש עתיד תהיה אמונה על גיבוש החוק. המתווה כולל סנקציות כלכליות על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס, וקיצור שירות החובה עד לשנתיים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו היום (שישי) בין הליכוד-ביתנו ליש עתיד ולבית היהודי, מציגים את המתווה לחוק הגיוס החדש ותנאים לכינונו. על פי ההסכמים, בתוך חודש וחצי מיום הרכבת הממשלה תונח על שולחן הכנסת הצעת חוק שתכונן ועדת שרים שבראשה יעמוד שר מיש עתיד, ובה יהיו נציגים לכל אחת ממפלגות הקואליציה (עם שני נציגים לליכוד-ביתנו). הצעת החוק תעבור בממשלה לפני הגשת התקציב לשנה הנוכחית.

מהמתווה שהוסכם בין המפלגות עולות שתי נקודות מרכזיות. האחת נוגעת לשירות החרדים בשורת הצבא, וקובעת כי יעשה שימוש ב"כלים כלכליים על פני הכלים הפלילים". המשמעות היא סנקציות כלכליות כלפי ישיבות חרדיות מהן לא יצאו חרדים לשורות הצבא בהתאם לתקן שיקבע מראש.

המתווה המוצג מנסח חלקים ניכרים משאיפת הצבא עצמו: כל אזרח במדינה, מגיל 18 ומעלה, מחויב בשירות צבאי או אזרחי. צה"ל יהיה זה שיבחר ראשון את מי הוא מעדיף לגייס, כאשר מספר החרדים המתגייסים ילך ויגדל. המתווה קובע בפירוש כי על החרדים לקחת חלק בנטל השירות הקרבי. בצה"ל תיכננו עוד קודם לכן להקים עד ארבע מסגרות חרדיות קרביות חדשות - במסלול הדומה לגדוד הנח"ל החרדי - בין היתר ככל הנראה בפיקוד העורף ובפיקוד הדרום. המתווה קובע כי כבר השנה יוקם גדוד חרדי נוסף, ואילו בשנה הבאה ייפתח גדוד חרדי שלישי, ויוקם בסיס טירונים חרדי.

גיוס לנחל החרדי בגבעת התחמושת בירושלים. יוקמו מסגרות קרביות חרדיות חדשותצילום: אהרון שטיינמץ

הנקודה המרכזית השנייה במתווה נובעת מגיוס החרדים – והיא קיצור שירות החובה בצה"ל. לפי המתווה, החל מעוד שנתיים השירות יקוצר עד לשנתיים, כאשר יחידות מסוימות ותפקידים מוגדרים מראש ישרתו תקופת זמן ארוכה יותר (הכוונה כנראה ליחידות קרביות, אך אלו לא מצוינות במפורש). המשרתים זמן ארוך יותר יקבלו תגמול כספי ומענק למימון לימודים אקדמאיים. בשבוע שעבר אמר הרמטכ"ל, בני גנץ, בכנס הרצליה, כי אם שירות החרדים יהיה נרחב יותר, "אפשר יהיה לשקול בהמשך גם את קיצור השירות, ואולי גם תגמול שונה למשרתים".

המתווה קובע גם עקרון על נוסף שקשור לשירות המגזר הערבי, לפיו יגדל מספרם המשרתים בשירות אזרחי, בין היתר במסגרות חינוכיות ורפואיות בקהילה. היעד שנקבע הוא להגיע ל-6,000 משרתים בשירות האזרחי בקרב המגזר הערבי עד ל-2018, על בסיס התנדבותי בלבד, ולתקופה מינימאלית של שנת שירות אחת. אלו יזכו להטבות הדומות למשרתים בצה"ל, כמו עדיפות בהקצאות קרקעות מדינה ועדיפות בקבלת משרות בשירות המדינה.

הפעלתו של החוק תחל רק משנת 2017. עד אז, תכונן תקופת מעבר של ארבע שנים, במהלכה מספר החרדים המגויסים יגדל בהתמדה. התוכנית קובעת כי עיקר מתגייסים אלו יהיו בני 21-18, כאשר חרדים מבוגרים יותר יוכלו להמשיך ולהתגייס במסגרת פרויקט שח"ר (שילוב חרדים) ויזכו להטבות הכלכליות שתוכנית זו מציעה.

בתקופת המעבר, שתחל בחודש אוגוסט הקרוב, יזומנו תלמידי הישיבות שלא התגייסו ולא הוענק להם פטור משירות צבאי ומלאו להם 22 (אוכלוסייה המונה בקירוב 57 אלף איש, המכונה "אוכלוסיית הביניים") ויוכלו לבחור להתגייס. מי שיחליטו שלא להתגייס, יקבלו פטור משירות, ומשרד התמ"ת יחל בהכשרתם לשוק העבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ