פנייה ליועמ"ש: עכבו השבעת הממשלה לצורך עתירה לבג"ץ

יממה לפני ההשבעה התבקשו וינשטיין והיועמ"ש של הכנסת איל ינון לדחות את ההליך כדי לאפשר עתירה נגד ההסכם ה"לא חוקתי" בין נתניהו וליברמן

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

יממה לפני השבעת הממשלה, קיבלו היום (ראשון) היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, והיועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, פנייה לדחות את ההצבעה. זאת, בשל חשש להסכם לא חוקתי ופסול בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ח"כ אביגדור ליברמן – הנשען על פרסומים לפיהם הבטיח ראש הממשלה לשמור לליברמן את תיק החוץ עד לתום משפטו. בפנייה נדרשים השניים לתת לציבור זמן להתייחס לנוסח ההסכמים לפני ההצבעה עליהם בכנסת, ולאפשר שהות לפנות לבג"ץ לצורך ביקורת שיפוטית.

"על פי הפרסומים לא מונה שר חוץ במדינת ישראל", כתב הבוקר עו"ד אסף אבן חן לינון. "מכאן עולה חשד כבד להסכם לא חוקתי, אסור ופסול, בין ראש הממשלה לח"כ ליברמן. כנסת ישראל מתבקשת שלא להצביע על הסכמים בלתי חוקתיים אלה, בטרם זמן סביר של לימוד ההסכמים הקואליציוניים ופנייה לערכאת בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ לטובת ביקורת שיפוטית".

אבן חן, הפעיל ב"מרכז המתקדם לחוק וצדק", כתב כי "הצבעה על ההסכמים הקואליציוניים, בנסיבות אלה, בכנסת ישראל, תהא הצבעה בחוסר תום לב ונטולת תוקף משפטי חוקתי, ובניגוד לכללי המשפט החוקתי הנובעים מפרשנות חוק יסוד: הכנסת וחוק יסוד: הממשלה". ינון התבקש להעביר מכתב זה לידיעת ראשי הסיעות בכנסת.

אביגדור ליברמןצילום: ניר קידר

לאחר שכבר ביום חמישי שעבר פנה לווינשטיין בנושא אך לא זכה לתשובה שסיפקה אותו, שלח היום אבן חן ליועמ"ש מכתב נוסף ובו כתב כי יש להאיץ את פרסום ההסכמים הקואליציוניים, "על רקע החשש כי בהסכמים קיים סעיף מכללא סמוי הקובע אי מינוי שר חוץ בישראל עד לסיום ההליכים הפליליים התלויים ועומדים בבית משפט השלום בירושלים בעניינו של ח"כ ליברמן". אבן חן ביקש מווינשטיין להעביר חוות דעת בנושא חוקיות ההסכמה שהתגבשה בין ליברמן לנתניהו ולהפיצה גם בין חברי הכנסת לפני השבעת הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ