ההסכם הקואליציוני הקודם: הרפורמות המהפכניות נשארו על הנייר

הסכם שלום אזורי, שינוי שיטת הממשל ומיטוט שלטון חמאס בעזה היו חלק מהתחייבויות הקואליציה הקודמת. מה זה אומר על רשימת הרפורמות החדשה?

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ההסכמים הקואליציוניים עליהם חתם בסוף השבוע הליכוד עם יש עתיד, הבית היהודי והתנועה, מלאים בהבטחות מהפכניות לציבור בישראל: חידוש המשא ומתן המדיני, שינוי דרמטי במתן שירותי דת לציבור והורדה חדה במחירי הדיור בישראל. עשרות סעיפים מפרטים תוכניות שונות של השותפות הקואליציוניות הטריות ואת מחויבותה של הממשלה לתוכניות. אלא שעיון קצר בהסכמים הקואליציוניים של הממשלה היוצאת מלמד שבסופו של דבר - רבות מההבטחות לא מיושמות.

כמו הקואליציה הנוכחית, גם הממשלה הקודמת התחייבה לתהליך מדיני; ממש כמו יאיר לפיד ונפתלי בנט כיום, גם אביגדור ליברמן תבע שינויים מרחיקי לכת בשיטת הממשל ובשירותי הדת בישראל. ממש כמו הקואליציה הנוכחית, נתניהו תבע גם מחברי הקואליציה הקודמת לקדם רפורמה מקיפה בביורוקרטיה הנלווית לאישורי הבנייה בישראל.

כשמפלגת העבודה נכנסה לקואליציה של נתניהו ב-2009, ראש הממשלה התחייב להציג תוכנית להסכם שלום אזורי כולל. מסמך כזה לא הוצג עד היום וממילא לא קודם עם המדינות השכנות. במקביל, נתניהו התחייב לישראל ביתנו וש"ס למוטט את שלטון חמאס ברצועת עזה. גם זה לא מומש עד היום.

השותפות בקואליציה הקודמת התחייבו לקדם שורה של הצעות חוק בתחום הממשל בישראל. כך, הממשלה אמורה היתה לקדם חוק שיאפשר הצבעה של ישראלים בחו"ל – חוק שלא קודם בסופו של דבר. גם הצעת חוק הקובעת כי אם הכנסת תצביע אי-אמון בראש הממשלה, חבריה לא יתפזרו ולא יתקיימו בחירות מחודשות, לא זכתה להגיע להצבעה במליאה.

פרס מבשר לנתניהו על הרכבת הממשלהצילום: קובי גדעון/לע"מ

לחצו לצפייה בהסכמים הקואליציונים:

הליכוד-ישראל ביתנו עם הבית היהודי

הליכוד-ישראל ביתנו עם יש עתיד

קווי היסוד של מדיניות הממשלה

הליכוד-ישראל ביתנו עם התנועה

ישראל ביתנו, העבודה, הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה התחייבו בפני נתניהו לקדם את רפורמת המרפסות, שראש הממשלה תכנן לקיצור הביורוקרטיה במנהל מקרקעי ישראל, אלא שגם ההצעה הזאת – בחלקה – נגנזה עד כה בהיעדר תמיכה מספקת מצד חברי הכנסת. נתניהו שואף להשלים בקדנציה הקרובה רפורמה מקיפה בעניין.

מאידך, בהתאם להתחייבויות, הקואליציה קידמה רפורמות בתחום הרחבת ברית הזוגיות לפסולי החיתון וניסתה לקדם צעדים להקלה בהליכי הגיור ופעלה להקמת אוניברסיטה בגליל ולהסבת המכללה האקדמית באריאל לאוניברסיטה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ