עדכונים שוטפים |

הממשלה החדשה התכנסה לישיבתה הראשונה; נתניהו: "עלינו לעבוד יחד"

מוקדם יותר אישרה הכנסת את הרכב הממשלה והשרים החדשים נשבעו אמונים. ח"כ גפני מיהדות התורה קרע את ההסכמים הקואליציוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה ה-33 מושבעת בשעה זו (שני) בכנסת. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג את ממשלתו החדשה בפני המליאה, ו-21 שרים ו-8 סגני שרים יצהירו בקרוב אמונים ויתפסו את מקומם סביב שולחן הממשלה. במקביל, הכנסת בחרה ברוב גדול ביולי אדלשטיין (הליכוד) לתפקיד יו"ר הכנסת החדש.

22:54: הממשלה אישרה בישיבתה הראשונה תיקון לחוק יסוד התקציב לשנים 2009-2012 שיאריך את פרק הזמן המרבי לאישור תקציב המדינה לשנת 2013, לעד 135 ימים מיום הקמת הממשלה. כמו-כן, הממשלה אישרה את טיוטת חוק הרבנות הראשית לפיה תוארך כהונת הרבנים הראשיים המכהנים. כהונתם עומדת להסתיים בסוף החודש. הממשלה אישרה גם את מינויים של שמונה סגני שרים.

22:18: הממשלה החדשה התכנסה הערב לישיבה ראשונה במשרד ראש הממשלה בירושלים. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הישיבה כי מכל התקופות שבהן כיהן בתפקיד הוא אינו זוכר תקופה "מאתגרת יותר מבחינת הסיכונים מצד אחד ומבחינת ההזדמנויות מצד שני".

נתניהו הדגיש כי הוא מעוניין ששרי הממשלה ישימו את המחלוקות בצד ויעבדו יחדיו בשיתוף פעולה. "הדרך היחידה להצליח היא אם נעבוד יחד", אמר נתניהו. "שיתוף פעולה ואחדות. אני רוצה שיהיה שיח סביב שולחן הממשלה, שכל אחד יאמר את דעתו ושבסוף נקבל את ההחלטות הנכונות והשקולות ביותר".

במהלך ישיבת הממשלה אושר הרכב הקבינט המדיני-ביטחוני שבראשו יעמוד נתניהו. שאר החברים יהיו: שר הביטחון משה יעלון, שרת המשפטים ציפי לבני, שר האוצר יאיר לפיד, שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט, שר התקשורת והגנת העורף גלעד ארדן והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ׳.

21:00: הסתיימה השבעת כל שרי הממשלה ה-33.

19:52: חברי הכנסת אישרו את הממשלה החדשה: 68 הצביעו בעד, 48 הצביעו נגד. 

19:45: ח"כ עפר שלח (יש עתיד) וח"כ איילת שקד (הבית היהודי) הבהירו לנוכחים במליאת הכנסת: אין כל הסכם בעל פה או בכתב בין הבית היהודי לבין יש עתיד בנוגע לשיתוף פעולה עתידי בממשלה.  

18:22: ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרע את ההסכמים הקואליציוניים מעל דוכן המליאה. "ההסכמים הקואליציוניים האלה הם הספר הלבן נגד הציבור החרדי", אמר, "הם פוגעים בלומדי התורה". ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה במליאת הכנסת כי "בהסכמים הקואליציוניים נקבע כי לקבינט המדיני ביטחוני סמכויות לקבלת החלטות ללא אישור הממשלה. מה משמעותו של הסעיף הזה? האם מסתתרת מאחוריו הסכמה בעל פה שלא נחשפה בפנינו ובפני הציבור? אולי כדאי לספר על הסעיף הזה לנשיא אובמה בביקורו הקרוב".

16:20 בסיום דבריה פנתה שלי יחימוביץ' אל ראש הממשלה בנימין נתניהו: "דבריך כאן ועכשיו היו חשובים, הם צפנו בתוכם הבטחה. וכנגד אני נותנת לך את הבטחתנו: גם אם לא תכונן שלום כולל במזה"ת, גם אם לא נגיע לחזון של שלום כולל שבו לא יישא עוד גוי אל גוי חרב, גם סתם הסדר ביניים. אם תגיע לרגע הזה, רגע אמיתי, לא נאום בר אילן מספר שתיים, אלא הסדר בייניים ערב חתימה, ותתקל בקשיים בממשלה שהרכבת, אז נתונה לך הבטחתנו לשקול מחדש ובכובד ראש את הצטרפותנו לממשלה כדי לאפשר לך לחולל את המהלך הזה".

16:13 יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' תקפה את ראשי המפלגות ואמרה כי הם אינם מבינים את מצוקות העם: "אתם, ראשי כל המפלגות שמנהיגות את הקואליציה הזו, אתם הנהגה שבעה, עשירה, שאמנם פיזית בתוך עמה היא יושבת, אבל ממש ממש מתקשה להבין מהו אותו עם. ארבעתכם: נתניהו, לפיד, בנט, לבני - מבוססים, באים ממשפחות מיוחסות, מעולם לא נלחמתם על פרנסה. כולכם קפיטליסטים, בואו נקרא לילד בשמו. אתם מחזיקים בתפישת עולם כלכלית ימנית, זו שמקדשת את השיטה הקיימת, את השיטה שהביאה אותנו למקום בו הפערים בין עוני ועושר הם הגדולים בעולם המערבי... הפוך מהחזון הציוני". 

15:56: יו"ר האופוזיציה, יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', עלתה לנאום. "אפשר לכנות את הפוליטיקה בכל שם חוץ מפוליטיקה חדשה. אלה הם אותם כיפופי ידיים", אמרה יחימוביץ', "אנחנו האופוזיציה שלכם. אנחנו פותחים איתכם ביום הזה את הוויכוח הלאומי. למה אנחנו כאן ומהו החזון הציוני".

15:51: ראש הממשלה נתניהו הציג את 21 שרי ממשלתו. בעת שהכריז על יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ועל מינויו לשר הכלכלה והמסחר, נשמעו במליאה צעקות "יהודי לא מגרש יהודי" ויתר הח"כים מיהדות התורה קמו ועזבו את האולם בהפגנתיות.

15:47: "אני מתחייב שהממשלה שלנו תפעל לשרת את כלל אזרחי ישראל", הכריז נתניהו בפתח נאומו בפני מליאת הכנסת ובטרם הציג את שרי ממשלתו השלישית. לדבריו, "מלאכת ההרכבה היתה קשה. היה קשה לסדר את הקוביה ההונגרית הזו שבה כל ריבוע נוחת בדיוק במקום הנכון. כשאדם מסוים נכנס לתפקיד הוא מגלה עולם ומלואו. נשאב פנימה - אני בטוח שזה עומד לקרות בממשלתנו".

15:33: ראש הממשלה בנימין נתניהו עלה לנאום בפני מליאת הכנסת. במחאה על אי הכללת המפלגות החרדיות בקואליציה צעק לעברו ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) "יהודי לא מגרש יהודי" ועזב את האולם במחאה.  

15:23: יולי אדלשטיין נבחר ליו"ר הכנסת ברוב של 97 ח"כים מול 8 נמנעים; לא היו מתנגדים. במקביל, מסתבר כעת כי יו"ר הכנסת המודח, ח"כ ראובן (רובי) ריבלין נותר הח"כ היחיד בסיעת הליכוד ללא כל תפקיד. כך, אפילו יריבו המר של נתניהו, ח"כ משה פייגלין, קיבל את התפקיד של סגן יו"ר הכנסת. זמן קצר קודם לכן התבדח ריבלין, שתמך בהצבעה במועמדותו של אדלשטיין, עם חבריו לסיעה ואמר: ״סיעת הליכוד מתחלקת למנהיגים ולסיעה. אני - הסיעה! אני אשב בוועדות ובמליאה כנציג הסיעה ואפעל בכנסת כפי שעשיתי תמיד".

14:56: בהצבעה שהתקיימה בסיעה המשותפת הליכוד ביתנו נבחר ח"כ יריב לוין פה אחד ליו"ר הקואליציה. בתגובה אמר לוין בציניות לנתניהו: "בהחלט קיבלתי את התפקיד שחלמתי עליו. לא תמיד אני חולם חלומות טובים".

14:48: ח"כ ציפי חוטובלי תמונה לסגניתו של שר התחבורה ישראל כץ. למעשה, האחרונה תמונה לסגנית שר ולא כפי שפורסם עד כה כי לתפקיד זה מיועדת ח"כ גילה גמליאל. לגמליאל הובטח כי תמונה בעוד כשנה לשרה, אך עדיין לא ברור לאיזה משרד היא מיועדת. "הודעתי מראש לראש הממשלה כי אינני מעוניינת להמשיך כסגנית שר", מסרה ח"כ גמליאל, "ראש הממשלה הבטיח למנות אותי לשרה במהלך השנה הקרובה. עד למינויי כשרה, אשרת את הציבור בכנסת ישראל ואקדם חקיקה חברתית-כלכלית".

14:30: למקרה שפספסתם, פרשננו יוסי ורטר על העשן הלבן שיצא מלשכת נתניהו הלילה, בשעה 3 לפנות בוקר, למעלה מ-13 שעות לאחר תחילת הסאגה והחפירות שעסקה במציאת מינוי הולם ליובל שטייניץ וסילבן שלום. שלום קיבל לבסוף את האנרגיה והמים, בנוסף לתיקים שהוא כבר מחזיק: הנגב והגליל, ושיתוף פעולה אזורי, ועבור שטייניץ נתפרה חבילה מורכבת וחידתית, טלאי על טלאי, פאזל מורכב שרק סטודנט ליחסים בינלאומיים מסוגל לעמוד על טיבו. כל הפרטים כאן.

14:17: יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בירך בישיבה של סיעתו על הקמת הממשלה החדשה. "אני רוצה להודות לראש הממשלה, ללפיד ולליברמן על העבודה המאומצת של כולנו להרכבת הממשלה", אמר. לדבריו, "היו רגעים קלים יותר ופחות. כל זה מאחורינו. כולנו מתייצבים מאחורי ראש ממשלת ישראל ונדאג שהממשלה הזאת תצליח. אנחנו יושבים על צמתים מרכזיים בכלכלה הישראלית. קיבלנו את הכלים לבצע את השינוי.

המטרה שלנו היא לחולל אותו. במקום שהאנשים יעבדו למען הכלכלה, הכלכלה תשרת את האזרחים. אנחנו לא מחויבים לוועדי עובדים אלא לעם ישראל עצמו. אנחנו עומדים כקפיץ מתוח כדי להחזיר את הכלכלה לעם ישראל".

14:13: לפני זמן קצר יצאה הודעה מלשכת ראש הממשלה כי ח"כ מירי רגב תמונה ליו"ר ועדת הפנים של הכנסת.

לפיד בישיבת סיעת יש עתיד בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

14:07: בישיבה של סיעת יש עתיד בכנסת ביקש היו"ר יאיר לפיד להפנות מסר אישי לציבור החרדי. "בהרכב החדש של הממשלה יש ליש עתיד ארבעה תיקים שמאוד רלוונטים לציבור החרדי", אמר", "הציבור החרדי צריך לדעת שחובתנו לעזור לו. כל מי שאומר שננצל את המצב כדי להדיר חרדים - הוא טועה ומטעה. אנחנו מציעים חוזה אזרחי חדש שיאפשר לקיים תורה, עבודה, שוויון בנטל ומוסר יהודי. אני יודע שאתם מוצפים בהסתה פרועה אבל נסו אותנו. תפנו אלינו ישירות מעל ראשי העסקנים".

על המו"מ הקואליציוני הארוך אמר לפיד: "אכן היה ארוך אבל בתוך ההסכמים הקואליציוניים יש כמעט את כל המהות שדיברנו עליה. אני רוצה להודות לראש הממשלה על הסבלנות והמנהיגות. הרכבה של קואליציה הוא שידוך בין השקפות עולם. אני רוצה להודות לבנט שהרים אותנו מהבוץ. הטירונות נגמרה. נצטרך ללמוד בתנועה. המדינה לא נוהלה במשך חודשים ארוכים וצריך לגשת לעבודה".

13:14: לבקשת שר האוצר המיועד יאיר לפיד, הדיון בתקציב הדו-שנתי שהיה מיועד למחר יידחה לצורך בחינה מחדש

13:05: שרת התרבות והספורט לימור לבנת הודתה לפני זמן קצר לראש הממשלה בנימין נתניהו על האמון המחודש שנתן בה: "אני רואה בתיק התרבות והספורט תיק חשוב, ומודה לראש הממשלה על ההזדמנות להמשיך להצעיד תחומים אלה קדימה ולהשפיע גם בארבע השנים הקרובות באופן שיטיב וישפר את איכות החיים של אזרחי ישראל".

11:47: לאחר דיונים נוספים הוחלט כי ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) תכהן כסגניתו של גדעון סער במשרד הפנים. מינויים נוספים מקרב אנשי ישראל ביתנו הם ח"כ דוד רותם שיוסיף לכהן כיו"ר ועדת חוקה וח"כ אורלי לוי שתמשיך כיו"ר הוועדה לשלום הילד

11:27: במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס ליברמן בכנסת לרגל הקמת הממשלה החדשה, ביקש יו"ר ישראל ביתנו לשלול את הפרסומים לפיהם הוא שוקל להביא לפיצול סיעתו מסיעת הליכוד כבר בתקופה הקרובה. "זה לא עומד על הפרק", אמר והוסיף, "לא הגענו לשלב של הפקת לקחים ודיונים. גם בליכוד יש גורמים שלא מרוצים מאיחוד הסיעות, אבל כוונתנו היא לשמר את האיחוד. אני לא אומר שהמצב האחר הוא בלתי אפשרי, אך יהיה לנו זמן לחשוב בחול המועד ולשקול דברים ורק אחרי זה נגבש את עמדתנו".

עוד הבהיר ליברמן כי מפלגתו תפעל בממשלה החדשה למניעת חידוש של הקפאת הבנייה בהתנחלויות. "אחרי ניסיון של עשרה חודשים שבו לא ראינו שום תוצאה, אתנגד לכל ניסיון של הקפאה. אנחנו מוכנים למחוות אבל הן לא יכולות להיות חד-צדדיות. כל חברי ישראל ביתנו יתנגדו להקפאה במידה וכזו תעלה", אמר.

באשר למינויו של ח"כ זאב אלקין לסגן שר החוץ ולשר החוץ בפועל עד סיום משפטו של ליברמן, ציין האחרון כי זה נעשה בתיאום עמו ובהסכמתו המלאה. לדברי ליברמן, "הוא הפתיע את כולם והיה אחד מיושבי ראש הקואליציה המוצלחים והיעילים. אין לי ספק שיפתיע גם כאן".

על פי נוסחת הפשרה שהושגה בליכוד, השר משה (בוגי) יעלון ימונה לשר הביטחון; השר גדעון סער ימונה לשר הפנים; השר גלעד ארדן יקבל את תיקי התקשורת והגנת העורף; השר יובל שטייניץ ימונה לשר לענייני יחסים בינלאומיים – משרד המשלב בין משרדי המודיעין והעניינים האסטרטגיים; ישראל כץ יוסיף לכהן כשר התחבורה; לימור לבנת תמשיך לשמש כשרת התרבות והספורט; ואילו השר סילבן שלום יהיה השר לענייני אנרגיה ומים, לצד המשך אחריותו על תחומי עיסוקו הקודמים כשר לפיתוח הנגב והגליל ולשיתוף פעולה אזורי. באשר לאנשי ישראל ביתנו, הוחלט כי שרת הקליטה תהיה סופה לנדבר, שר התיירות יהיה עוזי לנדאו, שר החקלאות - יאיר שמיר, ויצחק אהרונוביץ', ימשיך לשמש כשר לביטחון פנים. ח"כ זאב אלקין (הליכוד) צפוי להתמנות לסגן שר החוץ ולשמש כשר חוץ בפועל כל עוד משפטו של אביגדור ליברמן יוסיף להתנהל.

למפלגת הבית היהודי יהיו שלושה שרים: יו"ר המפלגה נפתלי בנט יהיה שר הכלכלה והמסחר, וכן יהיה אחראי לענייני דתות, ירושלים והתפוצות; ח"כ אורי אורבך יהיה השר לענייני גמלאים; וח"כ אורי אריאל יהיה שר השיכון. למפלגת יש עתיד יהיו חמישה שרים: יאיר לפיד יהיה שר האוצר, ח"כ שי פירון יהיה שר החינוך, ח"כ יעל גרמן תהיה שרת הבריאות, ח"כ מאיר כהן - שר הרווחה וח"כ יעקב פרי - שר המדע. למפלגתה של ציפי לבני, התנועה, יהיו שני שרים: לבני עצמה, שקיבלה את תיק המשפטים וכן ח"כ עמיר פרץ שיופקד על תיק הגנת הסביבה.

נוסף לאלקין כסגן שר החוץ, ח"כ דני דנון (הליכוד) יכהן כסגן שר הביטחון; ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד), ישמש סגן שר המקשר בין הממשלה לכנסת, וצפוי להתחלף בתפקיד בעוד כשנה וחצי עם צחי הנגבי, שמונה ליו"ר ועדת הכנסת; סגנו של שר הרווחה מאיר כהן יהיה ח"כ מיקי לוי (יש עתיד); אלי בן-דהן (הבית היהודי) ישמש סגן שר הדתות; סגן שר החינוך יהיה אבי וורצמן (הבית היהודי), ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד) תהיה סגנית שר התחבורה וח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) תמונה לסגנית שר הפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ