הרצוג: כל המפלגות מליברמן ועד מרצ באות בחשבון להקמת קואליציה

בנאום בפורום סבן בוושינגטון אמר יו"ר האופוזיציה כי יחליף את נתניהו כראש ממשלה וכי הוא שוקד על הקמת "אלטרנטיבה מן המרכז"

חמי שלו
חמי שלו
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חמי שלו
חמי שלו

יושב ראש מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג הצהיר אמש (שישי) כי הוא ינצח בבחירות הבאות ויחליף את בנימין נתניהו כראש ממשלה. הרצוג הוסיף שכל המפלגות "מליברמן עד מרצ" באות בחשבון להקמת קואליציה, וכי הוא מקווה גם להשיג "תמיכה מבחוץ" של המפלגות הערביות, כפי שהיה בתקופתו של יצחק רבין.

הרצוג אמר את הדברים בערב הפתיחה החגיגי של "פורום סבן" שהתקיים במלון ווילארד היוקרתי בוושינגטון, הסמוך לבית הלבן. הרצוג החליף את שר החוץ אביגדור ליברמן כאחד משני הנואמים המרכזיים של הערב, יחד עם שרת החוץ האמריקאית לשעבר הילרי קלינטון, עקב מות אמו של ליברמן, אסתר.

בהופעה באנגלית, שזכתה לשבחים מפי רבים משומעיה האמריקאים, אמר הרצוג כי הוא שוקד על הקמת "אלטרנטיבה מן המרכז" לנתניהו בראשות מפלגת העבודה. הוא הביע תקווה כי יסכם בחיוב את מגעיו לצירופה של שרת המשפטים היוצאת, ציפי לבני, שישבה בקהל לצדו של המארח, המיליארדר חיים סבן. הוא גם רמז למגעים על צירופם של אישים בעלי רקע ביטחוני לרשימה, אך סירב לחשוף את זהותם.

הרצוג, סבן, קלינטון ולבני בפורום סבן בוושינגטון, הלילה צילום: פיטר הלמגיי

בראיון תוקפני לעתים של העיתונאי האמריקאי ג'פרי גולדברג, התבקש הרצוג להגיב על כך שהוא נחשב  ל"דמות נעדרת כריזמה". הרצוג השיב: "היו כל מיני מנהיגים כריזמטים, ותראה לאן הם הובילו". הוא אמר שעל פי הסקרים הציבור בוטח בו וכי הוא מקווה לבסס ולהעמיק את האמון הציבורי בו כמפתח לניצחון בבחירות.  

הרצוג טען בתוקף כי האפשרות להשגת פתרון של שתי מדינות שרירה וקיימת וכי מחמוד עבאס והרשות הפלסטינית הם פרטנרים ראויים להסכם. הסכמי אוסלו יצרו תמיכה אדירה משני צדי המתרס בפתרון מדיני, אמר, אבל "טרור משני הצדדים" חיסל את תמיכת דעת הקהל בהסכם. הוא אמר שהוא תומך בסיפוח גושי ההתיישבות לישראל וכי "גוש עציון היא חלק מישראל והיא חיונית לביטחון ישראל".

בפני הקהל, שכלל פקידים בכירים מהבית הלבן וכמה סנאטורים וחברי קונגרס, הטיל הרצוג את מלוא האשמה לאובדן האמון עם הנשיא אובמה על "מדיניותו של נתניהו". הרצוג אמר כי יש לו ביטחון מלא ביכולתו של הנשיא אובמה "להשיג הסכם טוב בנושא הגרעין האיראני".

גם הילרי קלינטון, שרואיינה על ידי סבן עצמו, הקדישה חלק ניכר מדבריה לסוגיה האיראנית. היא טענה ש"למיטב ידיעתנו הסכם הביניים עם טהראן הביא לעצירת תוכנית הגרעין האיראנית". היא הביעה תמיכה בעסקה "שתסגור באופן אמין וניתן לבדיקה את כל הדרכים האפשריות להשגת נשק גרעיני, כולל בסתר". היא הביעה הסתייגות מסוימת מהריחוק שגילה ממשל אובמה כלפי "המהפכה הירוקה" באיראן בשנים 2011-2009 אך ציינה שזו היתה ההמלצה של רוב הגורמים המדיניים והמודיעיניים שעימם התייעצו ראשי הממשל.

קלינטון גם אמרה שהיא תומכת בהקמת ברית הגנה אזורית נגד איראן שתכלול את מדינות המפרץ, בתנאי שאלה יחתמו על הסכם אי-לוחמה עם ישראל. עוד התייחסה לירידה התלולה במחירי הנפט בעולם וציינה כי זו כבר השפיעה על איראן, רוסיה וונצואלה.

קלינטון דחתה את ניסיונותיו של סבן לחלץ ממנה אמירה לגבי כוונותיה הפוליטיות בעתיד אך המשיכה בקו הזהיר המאפיין בתקופה האחרונה את התבטאויותיה המדיניות והפוליטיות. היא סירבה להתייחס באופן אישי ליחסיו של נתניהו עם אובמה, אך ציינה ש"איש איננו יכול להתווכח עם המחויבות של הממשל הזה לביטחונה של ישראל".

פורום סבן יימשך במהלך סוף השבוע ויכלול גם הופעות פומביות של סגן הנשיא ג'ו ביידן, שר החוץ ג'ון קרי, ויו"ר מפלגת הבית היהודי, נפתלי בנט.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ