דיווחים שוטפים

הכנסת אישרה את ההצעה לפיזורה, הבחירות ייערכו ב-17 במארס

מוקדם יותר הערב אושר התיקון לחוק למניעת הסתננות ■ נתניהו הכחיש בפני יעלון את הדיווחים לפיהם ימנה את בנט לשר הביטחון בממשלה הבאה ■ עדכונים מהיום האחרון של הכנסת ה-19

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לוח ההצבעה לאחר פיזור הכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

מליאת הכנסת אישרה אתמול (שני) בקריאה שנייה ושלישית את פיזורה ברוב של 93 תומכים וללא מתנגדים. לפי הצעת הפיזור, הבחירות לכנסת ה-20 תתקיימנה ב-17 במארס. מוקדם יותר היא אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, כדי למנוע את פירוק מתקן חולות בסוף החודש, שבו מוחזקים מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן בעקבות פסיקת בג"ץ בנושא. 

00:10: השר משה יעלון נפגש אתמול עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושאל אותו האם הבטיח את תפקיד שר הביטחון בממשלתו הבאה לשר נפתלי בנט. יעלון ביקש לבחון האם דיווחים שהגיעו אליו על הבטחה ברוח הזאת לבנט הם נכונים. נתניהו הכחיש את הדברים אך סירב להתחייב בפני שר הביטחון כי ימשיך להחזיק בתפקידו גם בקדנציה הבאה. "אני עוד לא יודע אם אהיה ראש ממשלה", אמר נתניהו לדברי גורמים המעורים בתוכן השיחה.

כמו כן, העריכו אתמול בליכוד כי ראש הממשלה ימנה את יובל שטייניץ או את השר ישראל כץ לתפקיד שר האוצר מיד אחרי הבחירות המקדימות בליכוד. מקורות בליכוד אמרו שנתניהו שוקל להפקיד בידי כץ את התפקיד גם בקדנציה הבאה.

8/12/14

21:58: מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיזורה ברוב של 93 תומכים וללא מתנגדים. במסגרת הצעת הפיזור הוחלט כי הבחירות לכנסת ה-20 ייערכו ב-17 במארס. יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר לפני אישור הצעת הפיזור כי "הליכה תכופה לבחירות בטרם עת איננה רצויה. יתרה מזאת, היא פסולה ומיותרת. בצדק, הציבור קיבל זאת בתמיהה ואף בסלידה. אף שבחירות מוקדמות מלכתחילה אינן רצויות, בנסיבות שנוצרו הן 'הרע במיעוטו'".

נתניהו, פייגלין, חוטובלי ורגב בכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד הוסיף אדלשטיין כי "בִּמציאות שבה חילוקי הדעות הלגיטימיים הופכים למחלוקות תהומיות; כאשר הבדלי ההשקפה הופכים לאיבה אישית ומובילים להתחשבנויות המסנדלות כל יוזמה וכל אפשרות לשיתוף פעולה בתוך הקואליציה, הופכת הממשלה לכלי ריק, לגוף חסר אפקטיביות שבו כל צד עסוק בחולשותיו של האחר".

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר כי "פיזורה המוקדם של הכנסת מביא לתחושת רווחה לכלל אזרחי ישראל, בפרט לציבור החרדי ולשכבות המצוקה". לדבריו, "הכנסת ה-19 תיזכר כרעה בתולדות המדינה, בשל כישלון הממשלה בכל התחומים: קריסה כלכלית, חוסר מעוף בתחומי הדיור, יוקר המחייה ופגיעה מתמשכת במעמד הביניים. לדראון עולם תיזכר קואליציית ביבי-לפיד-בנט-ליברמן בשל מאבקה הבוטה בציבור החרדי והפגיעה בקודשי ישראל. לשמחתנו נלך לבחירות מוקדמות ונחליף את השלטון במהרה".

ח״כ מאיר פרוש (יהדות התורה) הוסיף כי "הקואליציה הגרועה ביותר ליהדות החרדית התפרקה הערב עם התפזרות הכנסת, יהדות התורה נחושה, להביא לשינוי יסודי, ולהחזיר את הכבוד לתורה וללומדיה".

21:05: הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות. 47 חברי כנסת תמכו בהצעה, 23 התנגדו לה ושלושה נמנעו בהצבעה. לאופוזיציה היה הישג צנוע בהצבעה, כשבמסגרת דיל שגובש עם הקואליציה הסכימו חברי האופוזיציה להסיר את מרבית הסתייגויותיהם תמורת אישור הצעה שהגישו במשותף ח"כ מיכל רוזין (מרצ) וח"כ דב חנין (חד"ש). על פי הצעתם, רופא במתקן "חולות" יקבל סמכות לשחרר אנשים הכלואים במקום מטעמים רפואיים. עד כה ניתן היה לשחרר מן המתקן רק לפני כליאת מבקשי המקלט, ואילו למבקשי המקלט שמצבם הרפואי הידרדר בעודם במתקן לא ניתן היה מענה. 

ארגוני זכויות האדם כבר הודיעו הערב כי יעתרו לבג"ץ גם נגד התיקון החדש לחוק. "הכנסת אישרה היום את המשך ביזוי בג"ץ, הולכת השולל של תושבי דרום ת"א ואת בזבוז כספי משלם המסים על פתרונות פסולים. כליאה לכשנתיים במתקן 'חולות' והערמת קשיים על מעסיקים תמשיך להפר את זכויותיהם של מבקשי המקלט, ורק תעמיק את המצוקה בשכונות". עוד נמסר כי "גם תומכי החוק הודו כי מטרתו היחידה היא להזדרז ולמנוע את סגירת מתקן 'חולות', וכל זאת כשעל שולחן הכנסת מונחים פתרונות אמיתיים – לדוגמה הצעת החוק לשיקום דרום ת"א של סיעות העבודה, יש עתיד ומרצ". 

הארגונים, ששתי עתירותיהן הקודמות בנושא התקבלו בבג"ץ, הוסיפו כי "נמשיך להיאבק גם בחוק בלתי חוקתי זה ונעתור לבג"ץ נגדו, בתקווה שהכנסת הבאה תפעל סוף סוף למען מענה ראוי לתושבי דרום ת"א ולמבקשי המקלט בישראל – ולא למען הון פוליטי והסתה". ‫‫

18:55: מליאת הכנסת דנה כעת בתיקון לחוק למניעת הסתננות, לקראת הצבעה עליו בקריאה שנייה ושלישית. בתחילת הדיון הציגה ח"כ מירי רגב (הליכוד) את התיקון לחוק ואמרה כי מדובר ב"חוק עקר, שלא היתה לי ברירה אלא להסכים להביאו להצבעה בגלל פיזור הכנסת. רציתי להביא בשורה לתושבי דרום תל אביב ולהגיד להם שלא על מצפוני נסגור את חולות. העובדה שהיועץ המשפטי פוזל כל הזמן לז'נבה ומנותק ממה שקורה פה לציבור הישראלי לא תמנע ממני להביא בעתיד חוק טוב יותר". ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר בדיון כי "חבל שרגב ושר הפנים לא קראו את פסק הדין הראשון של בג"ץ שפסל את החוק. הם היו מבינים שבמדינה דמוקרטית אי אפשר להכניס אנשים לכלא בלי משפט. זה לא משנה אם הם שחורים מאפריקה, בלונדינים משוודיה, מתל אביב או מירוחם".

נתניהו בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

18:05: שרת התרבות והספורט לימור לבנת הודיעה כי היא פורשת מהחיים הפוליטיים. "ההחלטה לפרוש גמלה בלבי מזה זמן, ולפני מספר חודשים אף שוחחתי עליה עם ראש הממשלה", כתבה לבנת בעמוד הפייסבוק שלה, "כמובן, שקודם שאצא לדרך חדשה, בכוונתי להשלים עוד שורה של משימות, שהעבודה עליהן נמצאת בעיצומה. זוהי החלטה משמעותית ביותר בחיי, וקיבלתי אותה בלב שלם, ומתוך אמונה שזה הדבר הנכון לעשותו. בכל התפקידים שמילאתי, פעלתי והשתדלתי להוביל מהלכים ורפורמות שייטיבו עם הציבור וישפרו את הקיים, וזאת, לא פעם, גם במחיר של מאבקים מול כוחות חזקים, הן של מונופולים, והן של ועדי עובדים. מטבע הדברים, היו מי שתמכו והעריכו את יוזמותיי ופעולותיי, אבל היו גם מתנגדים ויריבים, אפילו יריבים מרים".

16:45: משה כחלון התייחס להודעת ראש הממשלה על הכוונה לבטל את המע"מ על מוצרי מזון בדברים שנשא בועידת גלובס לעסקים. "איפה שאפשר להקל, אני שם, אין שום בעיה. אבל שיוריד קודם את המע"מ על המים. לפני שיתנו, שיחזירו מה שלקחו", הדגיש. כחלון התייחס גם להרכב הרשימה העתידית של מפלגתו לכנסת ואמר כי "עדיין לאף אחד אין הבטחה. היו שיחות עם אנשים. לא סגרתי עם אף אחד שום דבר. זה ייסגר בשבוע הבא. מה שמאפיין את הרשימה זה אנשי נקיים כפיים שמחויבים לציבור ולא לטייקונים ולבעלי ההון". עוד הוסיף כי כשהייתי בליכוד מה ביקשתי? כמה רפורמות חברתיות. עכשיו אני מבקש יותר. מי שיוכל לספק לעם ישראל את הרפורמות הנחוצות אנחנו נהיה אתו. אני לא פוסל אף אחד". 

בתוך כך, מפלגות מרצ והעבודה הסכימו לחתום על הסכם עודפים. 

16:25: "ישראל ביתנו" והמפלגה בראשות משה כחלון סיכמו על הסכם עודפים בבחירות הקרובות. סגנית שר הפנים ומזכ״לית "ישראל ביתנו", ח״כ פאינה קירשנבאום, חתמה על ההסכם עם נציג מפלגתו של כחלון.

15:57: ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בישיבת סיעת הליכוד לרצונו לקדם הוזלה על מוצרי מזון. "כמה מהחברים כאן יודעים שאני מדבר זמן מה על מע"מ אפס למחירי יסוד. מנכל משרדי עובד על כך כמה שבועות. זהו יעד משלים לתחרות בשוק המזון... לתת מע"מ אפס למיליוני אזרחים על מוצרי מזון שהמחיר שלהם מפוקח. בצד כלכלה חזקה, זאת אחת הדרכים להקל על יוקר המחיה לאזרחי ישראל.

הרצוג בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

"היתה התנגדות, היא קיימת, אני לא מסתיר את זה. מע"מ אפס היה צריך להגיע על הדבר הנכון. אם הולכים להרחיב אותו הדבר הנכון הוא להרחיב אותו על מוצרי יסוד מפוקחים מסל הקניות. אתה נותן למשפחות האלה הטבה של אלפי שקלים בשנה. הדבר הזה הביא אותי בשבועות האחרונים לקדם את התוכנית הזאת. קיוויתי שנוכל לשים בראש סדר מעיינינו אלא שהדבר הזה לא התאפשר".

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין אמר כי "יש חוקים חשובים לסיים, בראשם חוק שמטפל בנושא המסתננים. לא ניתן לכנסת הזאת להתפזר לפני שנעביר את החוק הזה. צריך לטפל בתקציב הביטחון ובתוספת שמגיעה לצה"ל בעקבות צוק איתן".

15:07: יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר בישיבת סיעת העבודה: "מפלגת העבודה חוזרת להיות מפלגת השלטון בהובלת גוש מרכז גדול. ברור לכולנו שטובת המדינה לנגד עינינו ואנחנו שואפים לקחת את המדינה לכיוון אחר לחלוטין. זאת העת לאפסן את האגו ולעבוד ביחד. 

הדיון בוועדת הכספים בכנסת, הבוקרצילום: אמיל סלמן

הרצוג התלוצץ בישיבה על הקמת גוש המרכז וסיפר כי חזר צרוד מנסיעתו עם ציפי לבני לפורום סבן בוושינגטון. "בחיזור", אמר, "מאבדים את מיתרי הקול". ח"כ איתן כבל אמר לו שייתן ללבני לדבר בפעם הבאה. מזכ"ל המפלגה ח"כ חיליק בר הודיע בישיבת הסיעה כי הפריימריז לרשימה לכנסת ייערכו בתאריך שייקבע בין ה-13 ל-18 בינואר.

14:55: יו"ר התנועה ציפי לבני אמרה בישיבת סיעת התנועה כי "הבחירות האלה הן תוצאה של החלטה של ראש ממשלה שמפחד ולחוץ משריו שלו". לדבריה, "ההחלטה שלו, אבל הבחירות לא מיותרות – זו ההזדמנות להחליף את ראש הממשלה המכהן וליצור ממשלה אחרת שעומדת על שתי רגליים. אני מקווה שהציבור יבין את ההזדמנות למדינת ישראל לעשות את שינוי הכיוון הנדרש".

לבני הוסיפה כי "אכן זה יום שבו הכנסת מפזרת את עצמה, בהנחה שלא יהיה עד מועד ההצבעה, עוד תרגילון קטן מבית היוצר של נתניהו. אמרתי שאני רוצה לראות את האורות הירוקים על הצג של הכנסת, שמודיע שאכן הולכים לבחירות ושב-17 למארס אכן נחליף את השלטון הקיים".

11:43: ועדת הפנים של הכנסת אישרה את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, לקראת הבאתו לקריאה שנייה ושלישית במליאה אחר הצהריים. המליאה צפויה לאשר את החוק. יו"ר הוועדה, מירי רגב (ליכוד), הביאה לאישור הוועדה את נוסח החוק שאישרה הממשלה ולא גרסה מחמירה יותר. זאת, בהתאם להסכמות עם יו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח, לפיהן מפלגתו תתמוך בחוק רק בגרסתו המקורית. חברות הוועדה של יש עתיד, יפעת קריב ופנינה תמנו-שטה, נעדרו מהדיון וההצבעה. שתיהן אמרו אתמול ל"הארץ" כי הן מתנגדות לחוק. החוק התקבל ברוב של שבעה תומכים לעומת ארבעה מתנגדים.

התיקון החדש לחוק קובע כי מבקשי מקלט חדשים ייכלאו לשלושה חודשים בסהרונים ויועברו לאחר מכן למתקן חולות. תקופת ההחזקה בחולות תוגבל לשנה ושמונה וחודשים. איסור העבודה למוחזקים בחולות נותר על כנו, אך חובת ההתייצבות לרישום נוכחות תצומצם משלוש פעמים לפעם אחת ביום. אם ייעדרו מבקשי המקלט מרישומי הנוכחות, ייתפסו עובדים או יפרו את תנאי השהייה, תהיה לפקידי רשות האוכלוסין וההגירה סמכות להעבירם לסהרונים לתקופה של עד ארבעה חודשים. לפי פסיקת בג"ץ, אם לא יאושר חוק חדש עד 22 בדצמבר, תיאלץ המדינה לסגור את מתקן חולות ולשחרר יותר מ-2,200 מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן המוחזקים בו. לידיעה המלאה

11:31: ועדת הכספים אישרה העברת 2.1 מיליארד שקל עודפי תקציב למערכת הביטחון. לשם כך יקוצצו 350 מיליון שקלים מסבסוד התחבורה הציבורית, 311 מיליון שקלים ממעונות יום, יותר מ-130 מיליון שקלים לעידוד תעסוקה בפריפריה ובחברה הערבית, 200 מיליון שקלים בחינוך, 41 מיליון שקלים בסעיף ניצולי שואה ועוד.

בנוסף לקיצוץ הרוחבי נתבקשה הוועדה להעביר בחופזה 106 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות וכן עוד 80 מיליון שקל לישובים בשטחים. זאת לאחר שביום רביעי האחרון ביקש האוצר להעביר עוד 20 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות. קודם לכן התקיים דיון סוער בוועדה, במהלכו הוצאה ח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה ארבע פעמים. לידיעה המלאה

11:25: ועדת הכנסת אישרה פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיזור הכנסת. בהמשך היום יצביעו חברי הכנסת על הצעת החוק במליאת הכנסת. 

10:49: בכירים במפלגת העבודה טוענים שמנהיג המפלגה, יצחק הרצוג, פועל לצמצם באופן משמעותי את מספר חברי הכנסת המכהנים שיצליחו להתברג גם לכנסת הבאה. לדברי מקור במפלגה, "רשימת גוש המרכז שמגבש הרצוג 'תחנוק' את הרשימה הקיימת. לא מעט ח"כים מכהנים, להערכתי לפחות שישה, ימצאו את עצמם בוודאות מחוץ לכנסת הבאה".

הסיבה לחששות בקרב החכי"ם היא ההחלטה המסתמנת לשריין החל ממקום 14 ברשימת המפלגה את נציגי המחוזות על חשבון הרשימה הארצית בה הם צפויים להתמודד. "העשיריה הראשונה תהיה משוריינת, רובה ככולה, עבור התנועה, קדימה ושורה של נציגים נוספים. הבוקר התברר לנו שגם המשך הרשימה, ממקום 14 או 15 ואילך ישוריין למועמדים מבחוץ", אמר בכיר במפלגה.

בסקר של ערוץ הכנסת שנערך אמש קיבלה רשימה משותפת לעבודה ולציפי לבני 23 מנדטים, בעוד הליכוד קיבל 21 מנדטים בלבד. כאשר נשאלו הנסקרים למי יצביעו מבלי שהוצגה רשימה משותפת, קיבל הליכוד 21 מנדטים, הבית היהודי 18 מנדטים והעבודה 17 מנדטים.לידיעה המלאה

10:38: יועצי שרי יש עתיד פוטרו מעבודתם בלשכות השר בעקבות פרישת יש עתיד מהממשלה. מקורות ביש עתיד טענו שהמהלך בוצע בהנחיית לשכת ראש הממשלה, כ"נקמנות פוליטית" על רקע המשבר הקואליציוני. בין היתר, פוטרו ארבעה מאנשי צוותו של יאיר לפיד בלשכת שר האוצר, שני יועצים בלשכת שר הרווחה ושניים בלשכת שר המדע.

אלא שבניגוד לטענות ביש עתיד, בלשכת ראש הממשלה שהפיטורים הם מהלך מקובל, במסגרתו אנשי אמונו של שר מתפטר פורשים יחד איתו. מקורות בלשכת נתניהו אמרו הבוקר שראש הממשלה עצמו לא עמד מאחורי ההנחיה לביצוע המעשה. “זה הכי טבעי וברור שכששר הולך מתפקידו, הפקידות הצמודה אליו שגוייסה בשל יחסי האמון שלה עם השר, תלך יחד איתו. לשכת השר צריכה להמשיך ולתפקד גם כעת. לא ניתנה שום הנחיה של נתניהו לפטר אותם", אמרו בלשכה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ