שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מהלומה לנתניהו: בית הדין של הליכוד ביטל שיריון מועמדים ברשימה ואת הקדמת הפריימריז

בית הדין קיבל את עתירתו של ח"כ פייגלין וביטל את החלטת מרכז הליכוד בשבוע שעבר להצמיד את הבחירות לראשות המפלגה ולרשימה. מטה נתניהו: "החלטה תמוהה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס

בית הדין של הליכוד פסל הבוקר (שני) שתי החלטות מרכזיות שקיבל מרכז המפלגה בהצבעה החשאית בשבוע שעבר. על פי ההחלטה, תבוטל הקדמת הבחירות לרשימת הליכוד לכנסת, שהוצמדה בשבוע שעבר ליום הבחירות לראשות המפלגה. בנוסף, תבוטל סמכותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשריין שני מקומות ריאליים ברשימת הליכוד למועמדים מטעמו. בית הדין קבע ששתי ההחלטות מנוגדות לחוקת המפלגה משום שלא התקבלו ברוב של שני שלישים מהמצביעים. לנתניהו חסרו 41 קולות לרוב הנדרש. ממטה הפריימריז של נתניהו נמסר כי מדובר ב"החלטה תמוהה".

בחירות 2015: לכל הסקרים, הכתבות והפרשנויות

פסק הדין של בית הדין בליכוד ניתן בהרכב של שלושה שופטים שנחלקו בדעותיהם. לכן, לאור הסוגיות המורכבות שנדונו בפסק הדין, היועץ המשפטי של הליכוד, אבי הלוי, הגיש בקשה לדיון נוסף בהרכב של חמישה שופטים, ונענה בחיוב. מחר יתכנס בית הדין של הליכוד לדיון מחודש בנושא.

נתניהו בוועידת גלובס, בשבוע שעבר. לא יוכל לשריין מקום לגלנטצילום: תומר אפלבאום

הלוי מסר הערב כי ״ההחלטה של בית הדין של הליכוד אינה סבירה, ולכן קיים סיכוי גדול שהיא תשתנה בדיון הנוסף היום". לדבריו, "ההחלטה פוגעת בזכות לבחור של עשרות אלפי חברי ליכוד: אם הבחירות יתקיימו בנפרד בהפרש של כמה ימים, סביר להניח שאחוז ההצבעה יהיה קטן יותר".

הוא הוסיף ומסר כי "גם בעבר התקיימו בליכוד בחירות לתפקידים שונים באותו מועד. כך למשל, יו״ר המרכז, יו״ר הלשכה יו״ר המזכירות, חבר השופטים של בית הדין ובעלי תפקידים אחרים נבחרו באותו מועד. יו״ר הליכוד הוא הראשון ברשימת הליכוד לכנסת ואין היגיון בנסיבות שנוצרו, שבהן הבחירות לכנסת הוקדמו, לבחור את הבאים אחרי הראשון ברשימה כמה ימים לאחר מכן״.

בסביבת נתניהו טענו בשבועות האחרונים שהסיבה לדרישתו להצמיד את הבחירות לרשימה לבחירות ליו"ר המפלגה נועדה לחסוך מיליוני שקלים בעלות קיומן של שתי מערכות הבחירות בנפרד. אלא שלמהלך יש גם סיבה פוליטית. מקורות בליכוד אמרו שהצמדת שתי מערכות הבחירות היתה מעניקה רוח גבית משמעותית לבחירתו מחדש של ראש הממשלה. "המצביעים של פייגלין ודנון שמתמודדים על ראשות המפלגה הם, ברובם, קהל מאורגן שניתן לשנע ביום הבחירות לקלפיות. הצמדת הבחירות לרשימה לאותו היום, היתה מזרימה עשרות אלפי מתפקדים חופשיים לקלפיות, רובם המכריע תומכי נתניהו". 

בנוסף, ההחלטה לבטל את דרישת נתניהו לאפשר לו להציב מועמדים מטעמו צפויה להקשות על ראש הממשלה להציג רשימה אטרקטיבית. כך, למשל, מקורות בליכוד אישרו אתמול כי נתניהו שוקל לשריין מקום ברשימה לאלוף במילואים יואב גלנט. אלא שכעת הוא לא יוכל לעשות זאת. לדברי המקורות, "מועמדים אטרקטיביים דוגמת גלנט לא יבואו לליכוד אם יידעו שהם צריכים להספיק בתוך שבועיים לנהל קמפיין לפריימריז. ההחלטה הזאת תפגע ביכולתו של נתניהו לחזק את הרשימה במועמדים שיסייעו לנו להביא עוד מנדטים".

את העתירות נגד ההצבעה בשבוע שעבר הגישו, בין היתר, ח"כ משה פייגלין, המתמודד על הנהגת המפלגה מול נתניהו, ומקורבו חבר וועדת החוקה של המפלגה, מיכאל פואה. בפסק דין מנומק שפרסם בית הדין, בראשות הנשיא מיכאל קליינר, הוחלט לפסול את שתי ההחלטות. חבר בית הדין, עו"ד יצחק בם, קבע בהחלטתו כי "לשון החוקה המפורשת אינה מאפשרת את הצמדת המועדים". לדבריו, "המרכז אינו יכול לקבל החלטה הנוגדת את לשונה המפורשת של החוקה בהליך הצבעה שכזה, אפילו מבלי שהדבר נידון בוועדת החוקה".

מנכ"ל המפלגה, גדי אריאלי, טען בדיון שהמהלך נועד לחסוך כסף רב מקופת המפלגה המדולדלת. אלא שלדברי בם, "איני סבור כי פרשנות החוקה צריכה להיות מוכתבת על ידי שיקולים תקציביים. לא תקציב צריך לקבוע מה אומרת החוקה, אלא החוקה תקבע על מה ניתן ואף חובה להוציא כסף".

גם סוגיית שיבוץ מועמדים מטעמו של נתניהו לרשימת המפלגה נפסלה בבית הדין. חוקת המפלגה קובעת כי המועמדים לרשימת הליכוד לכנסת ייבחרו על ידי כלל חברי התנועה בבחירות "אישיות, כלליות, שוות, ישירות וחשאיות". לדברי בם, "סעיף בתקנון הבחירות המאפשר שיבוץ של שני מועמדים במקומות הריאליים פוגע בעקרונות השוויון הכלליות והישירות של הבחירות".

ממטה הפריימריז של בנימין נתניהו נמסר בתגובה: "מדובר בהחלטה תמוהה לאור העובדה שרוב מוחץ של חברי מרכז הליכוד הצביעו בעד איחוד התאריכים והקדמת הפריימריז כדי לחסוך לקופת התנועה מיליוני שקלים ולצאת בהקדם האפשרי לבחירות הכלליות. טוב שנתקבלה החלטה לדון מחר מחדש בהחלטת בית הדין בהרכב מורחב של שופטים. אין ספק שטובת התנועה לרבות חיסכון כספי והתמקדות בבחירות הכלליות מחייבת שינוי בהחלטה של היום".

בבחירות בשבוע שעבר הצביעו 2,413 חברי מרכז. 1,567 מהם תמכו בהצעת נתניהו ו–835 התנגדו. 11 מבין המצביעים נמנעו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ