מועצת החכמים של ש"ס דחתה את התפטרות דרעי; טיוטת מכתב התמיכה בו הוכנה מראש

יו"ר המפלגה החרדית ביקש להתפטר בעקבות פרסום ההקלטות של הרב יוסף, בהן נשמע המנהיג הרוחני תוקף את דרעי, אך מועצת החכמים קבעה: "אנו גוזרים עליו בגזרת התורה להמשיך בתפקידו"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים62
יאיר אטינגר

בעקבות המשבר בצמרת ש"ס,  ביקש הערב (שני) ממועצת חכמי התורה להתפטר מתפקידו כיו"ר המפלגה, שנה וחצי בלבד לאחר שמונה על ידי . לאחר דיון שקיימו חברי המועצה בביתה של משפחת יוסף בירושלים, הם החליטו לדחות בתוקף את בקשת ההתפטרות של דרעי, והוציאו הודעת תמיכה ביו"ר המפלגה. בהודעה שנמסרה בתום הפגישה נאמר כי "מועצת חכמי התורה דוחה בתוקף את בקשתו של אריה דרעי להתפטר. אנו גוזרים עליו בגזרת התורה להמשיך בתפקידו ברוב עוז וגאון".

בטיוטת מכתב תמיכה שהכינו חברי המועצה מוקדם יותר הערב, לפני שפורסמה ההודעה הרשמית על דחיית בקשתו להתפטר, נכתב כי הם "מחזקים בזה את ידיו של ידידנו יו"ר תנועת ש"ס הר"ר אריה דרעי הי"ז אשר מוסר נפשו למען המשך מפעלים קדושים אלה, לביצור חומת הדת בארץ ישראל, לשמוע את זעקת העניים להחיות לב נדכאים, ולפעול נגד הגזרות הקשות". 

ל"הארץ" נודע כי טיוטה זו של מכתב התמיכה של מועצת החכמים בדרעי נוסח והודפס עוד לפני שהגיעה פנייתו להתפטר לידי הרבנים. 

מועצת חכמי התורה של ש"ס, הערב צילום: ש"ס

במכתב שהעביר דרעי לחברי המועצה כתב, בין היתר, כי "הכאב שפילח את ליבי אתמול היה יותר קשה מפטירתו של מרן... החלטתי לבוא לפני מעלת תורתכם ולהחזיר את התפקיד שהטלתם עלי".  הוא אף הציע לחברי מועצת חכמי התורה להחליפו בבכיר המפלגה לשעבר אריאל אטיאס. 

המכתב ששיגר דרעי למועצת חכמי התורה של ש"ס, שנחשף הערב בערוץ 10 

המכתב ששיגר דרעי למועצת החכמיםצילום: ללא קרדיט

בסרטון שפרסם אתמול בערב הכתב עמית סגל בחדשות 2, נשמע הרב עובדיה תוקף בחריפות את דרעי. "30, 40 אחוז יברחו לנו. למה? כי שפטו אותו בבית המשפט. למה לקחת מישהו גנב? למה לקחת מקבל שוחד? 40-30 אחוז לא יישארו, אז יברחו לנו. למה? למה נעשה כך? על ישי אין לאף אחד שום דבר", אמר הרב עובדיה למקורביו והוסיף כי "דרעי עצמאי מדי" ולא ישמע בקולו. כמו כן, הדגיש המנהיג הרוחני כי לא יבגוד בישי.

בסרטון נראים לצד המנהיג הרוחני, צבי חקק, עוזרו האישי של הרב, בנו הצעיר משה יוסף ואשתו יהודית. המנהיג הרוחני השיב בשלילה כנשאל האם הוא רוצה להחזיר את דרעי בקיץ, ואמר "אני יודע מהניסיון שעבר, הוא עצמאי מדי. זה לא רשע?". 

בש"ס מיהרו הבוקר להגיב לפרסום הקלטות, ויצאו בקמפיין תחת הכותרת "אבא, מה עשו לך". במטה הבחירות של ש"ס הוחלט להשעות את כל הקמפיין הכלכלי-חברתי שהיה בתכנון עד אתמול בשעה 8 בערב, זמן פרסום הקלטות שבהן נראה הרב עובדיה יוסף מכנה את יו"ר ש"ס אריה דרעי "גנב" ו"רשע", ומתחייב לא לבגוד בישי.

יהודית יוסף, כלתו של הרב עובדיה יוסף, הכחישה האשמות כי היא קשורה להפצת ההקלטות שפורסמו אתמול ואמרה כי מי שמחליט בש"ס זה מועצת חכמי התורה – לא מועצת הנשים. 

דרעי עצמו מסר הלילה בתגובה להפצרות שיישאר בתפקידו: "אחי היקרים, חברי הכנסת והפעילים בכל רחבי הארץ, בלב כואב אני מבקשכם אל נא תיפול רוחכם, ואל ירך לבבכם. עליכם להבין, לאחר בזיון התורה וחילול ה׳ הגדול שהתרחש אתמול אינני מוכן עוד לפגיעה ולו הקטנה ביותר בדמותו ובמורשתו האדירה של רוענו מרן זצ״ל, לא קל לי עם הצעד הזה, אבל אני עושה זאת בלב שלם ונקי, כאשר ברור הדבר כי על כף המאזניים מונח כבודו של מרן זצ״ל. תנועת ש״ס שיסד מרן זצ״ל חזקה מכל מאורע כזה או אחר וחזקה מכל אישיות פרטית, בטוחני כי תנועת ש״ס תמשיך בכל העוצמה ומרן משמים ממשיך ומלווה את כל פעולותיה. מרן חי וקיים!". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ