תוצאות הפריימריז בליכוד || החמישייה הפותחת: ארדן, אדלשטיין, כץ, רגב ושלום

בתום ספירת כ-100% מהקולות מסתמן כי פייגלין במקום לא ריאלי וכי חוטובלי נדחקה למקום ה-26. נתניהו: "הוכחנו שהדמוקרטיה מנצחת את הדיקטטורה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

אחרי ספירת קרוב ל-100% מהקולות בבחירות המקדימות בליכוד, מתבהרת רשימת המפלגה לבחירות הקרובות. גלעד ארדן הוא המנצח הגדול של הבחירות לאחר שהבטיח לעצמו את המקום ה-2 ברשימה אחרי ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחריו הגיע יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, כשאחריהם מדורגים ישראל כץ ומירי רגב – שתהפוך לאשה הראשונה ברשימה. על המקומות הריאליים בתחתית הרשימה נאבקו אבי דיכטר, חיים כץ וציפי חוטובולי, שהגיעה למקום ה-26. משה פייגלין הוא המפסיד הגדול של הפריימריז, ויישאר ככל הנראה מחוץ לכנסת לאחר שנדחק לעשירייה הרביעית. 

>>> מה צופים הסקרים לליכוד? >>> בחירות 2015: כל הכתבות והפרשנויות

במקום השישי שובץ השר סילבן שלום, משה יעלון במקום השביעי, זאב אלקין במקום השמיני, צחי הנגבי במקום התשיעי ויריב לוין במקום העשירי. מקום 11 שמור לשיריון של נתניהו, דני דנון במקום ה-12, גילה גמליאל במקום ה-13, יובל שטייניץ במקום ה-14, אופיר אקוניס במקום ה-15, במקום 16 ישובץ נציג מחוז שפלה דוד ביטן, במקום 17 חיים כץ ובמקום 20 אבי דיכטר.


מועמדת חדשה תשובץ במקום ה-25, ולאחר מכן במקומות הלא ריאליים 31 ו-34. השיריונים של נתניהו צפויים, אם אכן יאושרו סופית, במקומות 11 ו-23.

כ-55% מתוך 96,651 מתפקדי המפלגה השתתפו אתמול בהצבעה המשולשת על זהות יו"ר המפלגה, הרכב הרשימה לכנסת ומתן האפשרות לנתניהו לשריין שני מועמדים מטעמו ברשימה, בכפוף לאישור מזכירות הליכוד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נבחר להנהיג את הליכוד בבחירות הבאות ונאם הבוקר במצודת זאב. "לפי התוצאות שמסתמנות בשעה הזאת של הבוקר, נראה שהליכוד בחר רשימה מעולה", אמר, "אנחנו הוכחנו לאזרחי ישראל שהדמוקרטיה מנצחת את הדיקטטורה. הדמוקרטיה בליכוד הרבה יותר חזקה מהדיקטטורה של מפלגות אווירה שקמות ונופלות כפטריות אחרי הגשם".

דווקא מי שהוגדר בליכוד "ממליך המלכים" ואחד מגדולי קבלני הקולות במפלגה, ח"כ חיים כץ, הגיע לפי שעה למקום נמוך מאוד ברשימה. מהנתונים הקיימים עולה עוד כי ח"כ אבי דיכטר נכנס לרשימה, בעוד שח"כ משה פייגלין נותר מחוצה לה, ככל הנראה בגלל דיל נרחב לחיסולו.

פייגלין הסתובב אתמול בין הקלפיות בשלווה בלתי מוסברת. בימים האחרונים התבשר שפוקדים רבים החליטו שלא לכלול אותו ברשימותיהם, בניסיון לדחוק אותו מהרשימה. שרים וח"כים, לצד קבלני קולות מרכזיים, עשו יד אחת נגדו בעיקר בשל התנהלותו נגד מהלכי נתניהו להקדמת הבחירות הפנימיות. לדברי מקור באחת הקבוצות, "פייגלין הרגיז הרבה מאוד אנשים כשבחר להתעמת מול נתניהו והמנגנון כמעט על כל נושא סביב מערכת הבחירות, ותקע הרבה מהלכים באמצעות בית הדין הפנימי". פייגלין העריך,  למרות הכל, שיתברג במקום ריאלי, לאחר שהצליח לגבש דילים עם בני בריתו בימים האחרונים.

רשימת המפלגה הנבחרת תתפרסם רשמית רק בהמשך היום, בשל ההחלטה לקיים ספירה ידנית מסורבלת ולא ממוחשבת. בעשר הקלפיות הראשונות שנספרו ברחבי הארץ - בהן הצביעו כ-3,000 מתפקדים - התוצאות הראשוניות הן 85% תמיכה בנתניהו ו-15% בדנון. בפריימריז הקודמים ב-2013 זכה נתניהו ל-77% תמיכה וב-2007 קיבל 74%.

חבר ועדת הבחירות של המפלגה ואחד ממקורביו של פייגלין, מיכאל פואה, הוציא הבוקר הודעה לתקשורת, לפיה "בעקבות לחץ בלתי נסבל של ראש הממשלה על יו"ר ועדת הבחירות, הורחקו משקיפי הוועדה מתהליך ספירת הקולות. כחבר ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד אני מביע חוסר אמון מוחלט בתוצאות הבחירות", דברי פואה. לקראת חצות הודיע ח"כ דנון - שהתמודד מול נתניהו על הנהגת המפלגה - על הפסדו. טרם פורסמו התוצאות הרשמיות בעימות על תפקיד יושב הראש.

"התוצאות המסתמנות עד עתה הן שראש הממשלה נתניהו הצליח בבחירות", אמר דנון, המתמודד היחיד מול נתניהו לאחר סגירת הקלפיות. "אני מברך את ראש הממשלה ומאחל לו הצלחה. נפעל יחדיו לניצחון הליכוד בבחירות. נפעל ביחד כמפלגה מאוחדת מול השמאל, מול בוז'י, מול ציפי. נהיה ליכוד אחד גדול מול כל השמאל".

ממטה הרצוג ולבני נמסר על רשימת הליכוד המסתמנת: "הפנים והשמות ברשימה הם אותם פנים ושמות שהובילו את המדיניות של ממשלת ישראל והביאנו עד הלום, למצב שבו העוני מחריף, ישראל יותר ויותר מבודדת וזוגות צעירים אינם מסוגלים לרכוש דירה. מי שחושב שכך המדינה צריכה להמשיך להתנהל ימצא ברשימה הזו נציגים מתאימים. לעומת זאת, כל מי שחושב שמדינת ישראל זקוקה לשינוי עמוק בסדרי העדיפויות ולרוח חדשה שתוביל מדיניות חדשה מבין שהליכוד הפנה לו עורף, ויצטרף למחנה ציוני גדול, שמביא בשורה ותקווה אמיתית. הרשימה בראשות הרצוג ולבני תביא בשורה חברתית ותחלץ את ישראל מבידוד מדיני, שפוגע באופן קשה בביטחון, בכלכלה וברווחה של האזרחים".

גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד תקף בחריפות את הרכב הרשימה של הליכוד ואמר כי היא מביישת את הערכים ואת הדמויות שעל בסיסם הוקמה. "יש לכם ספק, יש למישהו ספק, שבגין לא היה נבחר אתמול בפריימריז בליכוד? הם היו זורקים אותו הביתה. הליכודניקים הוותיקים מתביישים. אדוני ראש-הממשלה, הליכודניקים של פעם, של בגין, לא מבינים מה קרה למפלגה שלהם. הם לא מבינים את הנהנתנות הזו, את הניתוק המוחלט מהעם".

4 מתוך 4 |
דוכן תמיכה במירי רגבצילום: אילן אסייג
1 מתוך 4 |
ראש הממשלה בנימין נתניהו, היוםצילום: תומר אפלבאום
2 מתוך 4 |
משה פייגלין וציפי חוטובליצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ