התנאי של חד"ש לרשימה ערבית מאוחדת: שיתוף יהודים וייצוג לנשים

מועצת הרשימה תמכה אמש ברוב גדול בהמשך המגעים להקמת רשימה מאוחדת, בתום דיון סוער שארך חמש שעות. חה"כ לשעבר אברהם בורג השתתף בכינוס וזכה לתשואות

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

מועצת חד"ש הצביעה אמש ברוב גדול בעד המשך המשא ומתן להקמת רשימה אחת עם המפלגות הערביות בבחירות הקרובות. בדיון סוער בנצרת שנמשך כחמש שעות, אמר יו"ר התנועה, ח"כ מוחמד ברכה, כי יש למצות את ההליכים לשיתוף פעולה עם בל"ד ורע"מ-תע"ל כדי להבטיח ייצוג הולם של הציבור הערבי ושל מחנה השמאל בישראל. מנגד, מזכ"ל התנועה אימן עודה וח"כ דב חנין הסתייגו מהמהלך בטענה שיש לשאוף לאחד כוחות דמוקרטיים וליברליים נוספים בחברה הישראלית, לאו דווקא ערבים. בסופו של דבר, הוסכם כי ההליכים לחבירה לרשימה אחת ימוצו - בתנאי ששיתוף הפעולה הערבי-יהודי יקבל ביטוי, נשים יזכו לייצוג הולם ברשימה והמצע של חד"ש יתקבל.

בחד"ש מבינים כי האיחוד, אם אכן ייצא לפועל, יהיה מהלך כפוי, שינבע בראש ובראשונה מאילוצים ובראשם העלאת אחוז החסימה והחשש כי הציבור הערבי לא יתמוך ברשימה אם היא תישא באחריות לכישלון המשא ומתן בין המפלגות. עם זאת, המשא ומתן טרם הבשיל והתמונה צפויה להתבהר לקראת אמצע החודש, כשהמפלגות יבחרו את מועמדיהן לכנסת.

באירוע התבלט במיוחד יו"ר הכנסת ויו"ר הסוכנות היהודית לשעבר, אברהם בורג. היתה זו הופעתו הראשונה של בורג בכנס כציר וכחבר מפלגה, והוא התקבל בתשואות. בנאום קצר שנשא, הבהיר בורג כי הוא אינו בעד חבירה לרשימה אחת עם קו לאומני, וכי אין בכוונתו להתמודד על מקום ברשימה. "עזבתי את המרחב הלאומי היהודי כי הוא הפך לאומני, ולא עשיתי את כל הדרך המבורכת עד לכאן רק כדי להתחבר ללאומנות", אמר, "הגיעה העת למהפכה הישראלית השנייה, והפעם לא מהפכה יהודית מלהיבה ואסון פלסטיני נורא, אלא מהפכה של סולידריות מלאה".

בורג בכינוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ