חבר ועדת הבחירות בליכוד דורש ספירה חוזרת: משקיפים הוצאו, יש אפשרות שהתוצאות זויפו

לטענת מיכאל פואה, המקורב למשה פייגלין, הנחיית רה"מ להוציא משקיפים מקלפיות ברחבי הארץ יצרה ליקויים חמורים בספירת הקלפיות בפריימריז. הליכוד: הם הוצאו בהוראת יו"ר ועדת הבחירות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חבר ועדת הבחירות של הליכוד, מיכאל פואה, שיגר מכתב נוקב לחברי הוועדה לאור התקלות בספירת הקולות במפלגה. פואה, המקורב לח"כ משה פייגלין, מאשים במכתב כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה להוציא את משקיפי הוועדה מן הקלפיות בכל רחבי הארץ בליל הבחירות ובכך מנע פיקוח על תוצאות ההצבעה.

בחירות 2015: כל הכתבות והפרשנויות

"מרגע הוצאת המשקיפים מהקלפיות בלחצו של ראש הממשלה ויו"ר התנועה, איבדה הוועדה כל קשר אמיתי לתוצאות ויש אפשרות שאי אפשר לסתור אותה, ושפרוטוקולים ותוצאות זויפו", כתב פואה. בליכוד אמרו בתגובה שהמשקיפים הוצאו על פי הנחיית יו"ר ועדת הבחירות, השופט בדימוס מנחם נאמן, לאחר שהתברר שלא כל הנציגים ידעו שהם רשאים לשגר משקיפים מטעמם לקלפיות ולכן "לא היה ראוי" להותיר רק חלק מהמשקיפים בקלפיות.

נתניהו במצודת זאב, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

פואה ציין במכתבו שאף שכל מצביע התבקש לסמן 11 מועמדים ברשימותיו, התוצאות הסופיות ב-98 קלפיות לא מתחלקות ב-11. "גם אם נניח שמדובר בטעות של קול אחד, אלו 98 קולות שיכולים להכריע בין מועמדים שונים על מקום ברשימה", כתב. בנוסף, פואה מצביע על פער של למעלה מ-2,800 מצביעים, בין מספר המצביעים המדווח לבין התוצאות הסופיות. על פי הדו"ח הרשמי הצביעו 52,453 בעלי זכות בחירה, ואילו לפי קובץ התוצאות הסופיות נספרו 49,604 מצביעים. להערכתו, מדובר באבדן של למעלה מ-30 אלף קולות למועמדים השונים. "גם אם נניח שלא זויף אף פרוטוקול ולא זויפו תוצאות באף קלפי, התוצאות כפי שהן אינם משקפות את תוצאות האמת של הבחירות ולכן בכל מקרה יש לבצע ספירה חוזרת של כל הקלפיות", כתב פואה.

הבוקר איתרה סגנית השר ציפי חוטובלי קלפי שלטענתה לא הוזנה למחשבי המפלגה בפריימריז שנערכו בליכוד בשבוע שעבר. בדיקה שערכה חוטובלי העלתה כי תוצאותיה יחוללו מהפך ויציבו אותה במקום ה-20, הנחשב למקום הריאלי האחרון במפלגה, במקומו של אבי דיכטר. חוטובלי, שנבחרה למקום ה-26, צפויה לפנות לוועדת הבחירות של המפלגה בבקשה לשקלל את תוצאות הקלפי בספירה הסופית. בליכוד דחו את הטענות ואמרו כי ספרו את הקלפי, ווידאו כבר אתמול שנתוני הספירה בה זהים לאלה שבמחשבי המפלגה.

חוטובלי מנהלת קרב מאסף בניסיון לגבור על דיכטר ולהיכנס לכנסת הבאה. גם לאחר הבדיקה החוזרת שהושלמה אתמול (ראשון), במהלכה הוצבו מחדש נתוני הקלפיות בטפסים שמילאו ועדות הקלפי אל מול הנתונים שהוזנו במחשבי המפלגה, לא הצליחה חוטובלי לגייס מספיק קולות. בקלפי שאיתרה הבוקר חוטובלי בהתנחלות נריה, היא זכתה ב-82 קולות ולדברי מקורבים לה היא צפויה לעקוף את דיכטר ב-27 קולות. במקביל, חוטובלי אספה עשרות פרוטוקולים של ועדות וצוותה פועל לבדוק כיצד אלו הוזנו, בסופו של דבר, במחשבי המפלגה.

עורך דינה של חוטובלי, גיא בוסי, עתר לוועדת הבחירות של המפלגה להזין את נתוני הבחירות הקלפי בנריה לצד כמה קלפיות נוספות.

מהליכוד נמסר בתגובה לטענותיה של חוטובלי כי "בניגוד לפרסומים בכלי תקשורת מסוימים - הליך ההצבעה וספירת הקולות בפריימריז בליכוד מתנהל כדין על פי המתוכנן, באישורם ובפיקוחם של שני שופטים בדימוס אשר אישרו את התוצאות: יו"ר ועדת הבחירות בליכוד, השופט מנחם נאמן, ויו"ר הוועדה המפקחת על הבחירות, השופט יעקוב שמעוני.

"על פי הליך הבחירות הפנימיות, שתוכנן מראש, הוקצו היומיים שלאחר סיום הספירה לבדיקת תלונות של מועמדים על התוצאות בקלפיות. בסיום שלב זה התברר כי הפערים בין הספירה הראשונית, לבין הבדיקה הנוספת שבוצעה בקלפיות, הם מזעריים, ובסופו של דבר הביאו בסך הכול לתזוזה פנימית במקומות 8 עד 10 בפריימריס. לאחר שלב זה, שהסתיים עתה, הוקצו מראש שבעה ימים נוספים לערעורים על תוצאות הבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ