גלנט יצטרף הערב לרשימה של כחלון; מקורות פוליטיים: הוצגה לו דרישה להתנצל על פרשת הבית בעמיקם

אלוף פיקוד הדרום לשעבר, שמינויו לרמטכ"ל בוטל ב-2010, ישמש כדמות הביטחונית במפלגה וישובץ במקום גבוה. בחודש שעבר הביעו בכירים במפלגה חשש ששיבוצו יגרום לה נזק אלקטורלי

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

משה כחלון יודיע הערב על צירופו של האלוף (במיל') יואב גלנט לרשימת מפלגת כולנו לכנסת. גלנט צפוי להיות משובץ במקום השני ברשימה. השניים יערכו מסיבת עיתונאים משותפת ב-20:00 בערב בכפר המכביה. מקורות במערכת הפוליטית אומרים כי לגלנט הוצגה דרישה להתנצל בעת ההכרזה על פרשת הבית במושב עמיקם. לקראת צירופו למפלגה, פתח גלנט עמוד פייסבוק. שלשום העלה אליו תמונה שלו בים וכתב "הגיע הזמן להוציא את הראש מהמים". הוא צפוי להתמודד ב"כולנו" על תקן הדמות הביטחונית.

בחירות 2015: כל הסקרים, הכתבות והפרשנויות

כחלון שם דגש מיוחד על הנושא הכלכלי-חברתי וממעט להתבטא בתחום המדיני, אך סקרים וקבוצות מיקוד העלו כי כוחה של המפלגה צפוי לגדול בעקבות צירופה של אישיות ביטחונית. הוא העדיף לשבץ ברשימה את חברו הקרוב, ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, אך זה החליט לא להתמודד לכנסת בשל מצבו הבריאותי. כחלון ניהל מגעים גם עם האלופים (במיל') גיורא איילנד ועמוס ידלין, אך אלה לא הבשילו.

לבסוף סיכם עם גלנט, שעמו ניהל מגעים זה כמה חודשים, עוד לפני פיזור הכנסת והקדמת הבחירות. סקרים העלו כי גלנט, שהיה אחד הפרשנים המובילים במהלך צוק איתן, זוכה לפופולאריות רבה בציבור. עם זאת, ב"הארץ" פורסם בשבוע שעבר כי במפלגה הביעו חשש מביקורת ציבורית ואף מנזק אלקטורלי בעקבות שיבוצו ברשימת המפלגה.

בישיבה שהיתה במטה המפלגה ביום ראשון בשבוע שעבר, בהשתתפות בכירי המטה והיועצים הקרובים לכחלון, עלתה לדיון מועמדותו של גלנט. כמה דמויות בולטות במפלגה תהו בשיחות סגורות האם נכון להציב את גלנט בצמרת הרשימה, חרף פרשת הבית במושב עמיקם, שהובילה לפני ארבע שנים לביטול מינויו לרמטכ"ל. אחד הבכירים המפלגה אף הגדיר את צירופו של גלנט "בעייתי".

לפני כמה חודשים פורסם כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שקל את מועמדותו של גלנט לרמטכ"ל הבא, אך שר הביטחון משה יעלון התנגד למינויו. בהתמודדות הקודמת, בשלהי 2010, אישרה הממשלה את מינויו של גלנט לרמטכ"ל. התנועה הירוקה עתרה לבג"ץ נגד המינוי בטענה שלא נעשתה בדיקה ראויה של הטענות כי גלנט השתלט על אדמות ציבוריות סביב ביתו.

כחלון בכינוס בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

העתירה הובילה להקפאת המינוי. בינואר 2011 קבע מבקר המדינה דאז, מיכה לינדנשטראוס, כי גלנט פלש לקרקעות והגיש תצהיר שקרי לבית המשפט. זמן קצר אחר כך השיב לבג"ץ היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי "קיים ספק אם ראוי מבחינה ערכית להותיר בעינה את ההחלטה בדבר המינוי". בעקבות זאת בוטל מינויו של גלנט לרמטכ"ל.

התנועה הירוקה, שחברה בבחירות הקודמות לתנועה בראשות ציפי לבני, קראה היום לכחלון לא לכלול את גלנט ברשימתו. לטענת התנועה, גלנט לא השיב למדינה את השטחים שאותם קיבל שלא כדין. התנועה ציינה בהודעתה לתקשורת כי גלנט הגיש תצהיר שקרי לבית המשפט והוסיפה כי "אינו ראוי לשבת בבית המחוקקים".

עד כה חשף כחלון ארבעה מועמדים ברשימת מפלגת כולנו לכנסת - מייקל אורן, לשעבר שגריר ישראל בארצות הברית; אלי אלאלוף, חתן פרס ישראל ויו"ר הוועדה למלחמה בעוני; ד"ר יפעת שאשא ביטון, אשת חינוך ולשעבר סגנית ראש העיר קרית שמונה; ורחל עזריה, פעילה חברתית וסגנית ראש העיר ירושלים. בימים הקרובים הוא צפוי לחשוף את האישה הבכירה ברשימתו ודמות בולטת מתחום הבריאות. כבר בשבוע הבא הוא צפוי להציג את רשימת המפלגה המלאה לכנסת, שאותה הוא חייב להגיש על פי החוק עד 29 בינואר. הוא צפוי גם לפרסם את מצע המפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ