גלנט מצטרף לכחלון ומתנצל על פרשת הקרקעות: "נעשו שגיאות, היום הייתי נוהג אחרת"

אלוף פיקוד הדרום לשעבר, שמינויו לרמטכ"ל בוטל ב-2010, ישובץ במקום השני וישמש כדמות הביטחונית במפלגה. "בראייה לאחור אני מצר על כך ויודע שלא כך היו צריכים הדבר לקרות"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

משה כחלון הודיע הערב (חמישי) על צירופו של האלוף (במיל') יואב גלנט לרשימת מפלגת כולנו לכנסת. במסיבת עיתונאים משותפת של השניים התייחס גלנט לפרשת הקרקעות בעמיקם והתנצל על התנהלותו. "בראייה לאחור אני מצר על כך ויודע שלא כך היו צריכים הדברים לקרות. נעשו שגיאות גם בהתנהלותי שלי ועליהם כידוע שילמתי", אמר גלנט. "אילו קרו הדברים היום הייתי נוהג אחרת. שמתי את הדברים מאחורי ואני נושא עיני בתקווה אל העתיד". מקורות במערכת הפוליטית אמרו מוקדם יותר היום כי לגלנט הוצגה דרישה להתנצל על הפרשה בעת ההכרזה.

בחירות 2015: כל הסקרים, הכתבות והפרשנויות

במסיבת העיתונאים שהתקיימה בכפר המכביה תיאר כחלון את גלנט, ששובץ במקום השני של המפלגה, כ"גיבור ישראל". "אתם ודאי שואלים מה עושה גיבור ישראל במפלגה חברתית כלכלית. התשובה פשוטה: שנינו מאמינים בכל לבנו שבלי חוסן פנימי לא יהיה חוסן לאומי. ללא חוסן פנימי לא יהיה חוסן לאומי". כחלון הוסיף כי "הבחירות הקרובות הן לא בין ימין ושמאל. הבחירות האלה בין מי שמדבר לבין מי שעושה". 

גלנט וכחלון בכפר המכביה, הערבצילום: דודו בכר

כחלון תקף בחריפות את ראשי המפלגות האחרים והטיל עליהם אחריות למצב הכלכלי. "הרי נכשלתם, הרי אתם יודעים שנכשלתם. ואם לא הייתם נכשלים לא היינו פה היום אחרי שנתיים. אז בבקשה קצת צניעות. במקום להאשים אחד את השני קחו אחריות על המחדלים האיומים שלכם. מיליוני אנשים מודאגים כלכלית ואתם ממשיכים עם אותן הבטחות ואפילו באותן מילים. לפחות תשנו את המילים".

על החלטתו לרוץ ברשימתו של כחלון, אמר גלנט כי "מנהיגות נמדדת במעשים ובביצועים, לא בדיבורים. הרפורמות אותן הנהיג כחלון הן הדוגמה למעשים ולהישגים". הוא הוסיף כי "כמי שגדל בתנאים בסיסיים ובמשך רוב חייו פיקד על חיילים המגיעים מכל חלקי החברה, חובתנו לפעול לצמצום הפערים וליצירת מערכת תגמול הוגנת שתאפשר לכל אזרח להתקיים בכבוד".

כחלון שם דגש מיוחד על הנושא הכלכלי-חברתי וממעט להתבטא בתחום המדיני, אך סקרים וקבוצות מיקוד העלו כי כוחה של המפלגה צפוי לגדול בעקבות צירופה של אישיות ביטחונית. הוא העדיף לשבץ ברשימה את חברו הקרוב, ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, אך זה החליט לא להתמודד לכנסת בשל מצבו הבריאותי. כחלון ניהל מגעים גם עם האלופים (במיל') גיורא איילנד ועמוס ידלין, אך אלה לא הבשילו.

לבסוף סיכם עם גלנט, שעמו ניהל מגעים זה כמה חודשים, עוד לפני פיזור הכנסת והקדמת הבחירות. סקרים העלו כי גלנט, שהיה אחד הפרשנים המובילים במהלך צוק איתן, זוכה לפופולאריות רבה בציבור. עם זאת, ב"הארץ" פורסם בשבוע שעבר כי במפלגה הביעו חשש מביקורת ציבורית ואף מנזק אלקטורלי בעקבות שיבוצו ברשימת המפלגה.

בישיבה שהיתה במטה המפלגה ביום ראשון בשבוע שעבר, בהשתתפות בכירי המטה והיועצים הקרובים לכחלון, עלתה לדיון מועמדותו של גלנט. כמה דמויות בולטות במפלגה תהו בשיחות סגורות האם נכון להציב את גלנט בצמרת הרשימה, חרף פרשת הבית במושב עמיקם, שהובילה לפני ארבע שנים לביטול מינויו לרמטכ"ל. אחד הבכירים המפלגה אף הגדיר את צירופו של גלנט "בעייתי".

לפני כמה חודשים פורסם כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שקל את מועמדותו של גלנט לרמטכ"ל הבא, אך שר הביטחון משה יעלון התנגד למינויו. בהתמודדות הקודמת, בשלהי 2010, אישרה הממשלה את מינויו של גלנט לרמטכ"ל. התנועה הירוקה עתרה לבג"ץ נגד המינוי בטענה שלא נעשתה בדיקה ראויה של הטענות כי גלנט השתלט על אדמות ציבוריות סביב ביתו. העתירה הובילה להקפאת המינוי. בינואר 2011 קבע מבקר המדינה דאז, מיכה לינדנשטראוס, כי גלנט פלש לקרקעות והגיש תצהיר שקרי לבית המשפט. זמן קצר אחר כך השיב לבג"ץ היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי "קיים ספק אם ראוי מבחינה ערכית להותיר בעינה את ההחלטה בדבר המינוי". בעקבות זאת בוטל מינויו של גלנט לרמטכ"ל.

התנועה הירוקה, שחברה בבחירות הקודמות לתנועה בראשות ציפי לבני, קראה היום לכחלון לא לכלול את גלנט ברשימתו. לטענת התנועה, גלנט לא השיב למדינה את השטחים שאותם קיבל שלא כדין. התנועה ציינה בהודעתה לתקשורת כי גלנט הגיש תצהיר שקרי לבית המשפט והוסיפה כי "אינו ראוי לשבת בבית המחוקקים".

עד כה חשף כחלון ארבעה מועמדים ברשימת מפלגת כולנו לכנסת - מייקל אורן, לשעבר שגריר ישראל בארצות הברית; אלי אלאלוף, חתן פרס ישראל ויו"ר הוועדה למלחמה בעוני; ד"ר יפעת שאשא ביטון, אשת חינוך ולשעבר סגנית ראש העיר קרית שמונה; ורחל עזריה, פעילה חברתית וסגנית ראש העיר ירושלים. בימים הקרובים הוא צפוי לחשוף את האשה הבכירה ברשימתו ודמות בולטת מתחום הבריאות. כבר בשבוע הבא הוא צפוי להציג את רשימת המפלגה המלאה לכנסת, שאותה הוא חייב להגיש על פי החוק עד 29 בינואר. הוא צפוי גם לפרסם את מצע המפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ