יהונתן ליס
יהונתן ליס

התור היום (שלישי) בכניסה לקלפי בבית סוקולוב בתל אביב ארוך. המון מצביעים התפתל במעלה המדרגות לקומה השנייה, ממתין לתורו להצביע. ח"כ מרב מיכאלי, הצפויה להשתלב גבוה בצמרת הרשימה, לא ביקשה קיצורי תורים או הנחות: דקות ארוכות עמדה בתור, שוחחה עם המתפקדים סביבה עד שנכנסה להצביע. לא לכולם היתה אותה סבלנות. יו"ר העבודה לשעבר, ח"כ שלי יחימוביץ׳, ראתה את עומס המצביעים והחליטה לוותר. היא סרבה בתוקף להצעות לעקוף את הקהל בדרך לקלפי. "התור פה פשוט נוראי. אני, אידיאולוגית, נגד קיצור תורים. אצביע בבאר שבע או בירושלים".

יחימוביץ' חוששת למעמדה: אחרי שהפסידה בבחירות להנהגת המפלגה, בפער של 16%, לפני כשנה בלבד, הבחירות היום הן מבחן כוח משמעותי בשבילה. "ודאי שיש חשש", אמרה. "עשיתי כל שביכולתי כדי שמתפקדי מפלגת העבודה יביעו בי שוב את האמון שלהם".

>>> בחירות 2015: כל הכתבות והפרשנויות​

פעילים בקלפיות ברחבי הארץ הציגו אתמול פתקים ובהם דילים שיוחסו לברית הח"כים כבל־מרגלית־מיכאלי. מהדילים נעדר שמה של יחימוביץ'. בסביבתם הסבירו שזו לא "רשימת חיסול" ושהם אינם קוראים למתפקדים לא להצביע לה. יחימוביץ׳ הגיבה לדברים באיפוק. "אני מאמינה שבקלפי, מאחורי הפרגוד, מתפקדי העבודה עושים עוד צעד אחד ולא מסתפקים בשמות שהוכתבו להם. מדובר במצביעים מאוד דעתניים וביקורתיים. אני מאמינה בחכמת ההמון". פעיל מרכזי בעבודה מיהר לומר, מנגד, ש"אני לא מבין למה כלי התקשורת קונים את הספין ששלי מתמודדת ראש בראש מול איתן כבל על ראשות הרשימה. כבל הוא המנצח בפריימריז האלה. זו עובדה מוגמרת".

ח"כ מרב מיכאלי מצביעה בתל אביב, הבוקרצילום: תומר אפלבאום
הרצוג במודיעין, הבוקרצילום: גיל כהן-מגן

בכיר במפלגה יצר אתמול קשר עם כלי התקשורת וביקש להבהיר ש"צמרת העבודה" מעריכה, שארבעה גברים מתמודדים על המשבצת הריאלית האחרונה ברשימת המפלגה לכנסת: ח"כ משה מזרחי, עו"ד אלדד יניב, הפרופ' יוסי יונה ומנכ"ל התנועה הרפורמית גלעד קריב.

ח"כ אראל מרגלית, שנחשב בעל כוח רב במפלגה וצפוי גם הוא להתברג בעשירייה הפותחת, בא להמריץ את המצביעים. "אני מעריך שרשימה טובה שלנו תצליח למשוך עוד 12 מנדטים, שהם היום חולות נודדים, ומסתובבים ביש עתיד ואפילו אצל ליברמן. בבחירות הבאות תראו שמפלגות האופנה יוצאות החוצה ומפלגת העבודה היא האלטרנטיבה המרכזית". מרגלית סירב לומר אם הצביע ליחימוביץ' והוסיף, "אני רואה את שלי כחלק מהנבחרת, אבל יש פה בריתות. הצבעתי לחברים שלי".

תור מצביעים בבית סוקולוב בת"א, היוםצילום: תומר אפלבאום
יוסי יונה, היוםצילום: תומר אפלבאום

הפריימריז האלה רחוקים מלהלהיב את הציבור הרחב. מפלגת העבודה העתיקה את אולם ההצבעה בתל אביב מגני התערוכה הססגוניים לאולם הצנוע בבית סוקולוב. "בפריימריז הקודמים, אחרי הפילוג שאהוד ברק הוביל, רשימת העבודה מנתה רק שבעה ח"כים והיה ברור לכולם שאפשר לחולל שינוי ולהזרים הרבה שמות חדשים ורעננים. הפעם, הקרב על הרשימה פחות דרמטי. הח"כים המכהנים ישובצו שוב במרבית המקומות הריאליים וכמעט אין שמות מסעירים שמנסים את מזלם מבחוץ", הסביר פעיל במפלגה.

ח"כ סתיו שפיר, שמאמינים כי תפתיע בצמרת אף שלא סגרה דילים רבים, עמדה מחוץ לבית סוקולוב וחילקה כובעי־צמר כתומים עם שמה. "אי אפשר לדעת מה יהיו התוצאות של הבחירות האלה", אמרה. "קשה מאוד לנבא. אבל אני לא לחוצה. היום פריימריז. עשיתי מה שאפשר".

עו"ד איילת נחמיאס ורבין, תעשיינית שעבדה עם רבין, מכוונת למשבצת האשה הרביעית במפלגה. היא חילקה למתפקדים סוכריות מנטה הנושאות את שמה. עו"ד רויטל סוויד, שמתמודדת על אותה משבצת, חילקה סוכריות דומות. "צריך כנסת שוויונית. כולנו נשים ראויות. צריך להרכיב נבחרת מנצחת שתביס את נתניהו", אמרה. ואילו ח"כ מיכל בירן, שמנסה לשמור על מקומה בכנסת הבאה, הביעה אופטימיות. "אני מניחה שיהיה בסדר. עד שלא סופרים קולות אי אפשר לדעת. העובדה שהנשים בעבודה עוקפות את הבטחת הייצוג ומצליחות להתברג ברשימה בזכות עצמן, משנה את כללי המשחק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ