הפריימריז בעבודה: לאחר הרכבת הרשימה, הרצוג ולבני ינסו לגייס מצביעי ליכוד

כ-59% מהמתפקדים הצביעו בבחירות המקדימות לרשימת המפלגה. ברשימה המשותפת יבקשו להבטיח שתהיה הגדולה ביותר בכנסת בפער מובהק; מסע הבחירות יתמקד בנושא הכלכלי-חברתי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

קלפיות הבחירות המקדימות במפלגת העבודה ננעלו הערב (שלישי), ומחר צפויה המפלגה להציג את רשימתה החדשה. לאחר מכן תפתח הרשימה המשותפת לעבודה ולתנועה במשימה המרכזית שלה: הרחבת מעגל המצביעים וניסיון לפנות לתומכי מרכז וימין מתון, כדי להבטיח שתהיה הגדולה ביותר בכנסת הבאה.

>>> בחירות 2015: כל הכתבות והפרשנויות​

הרצוג בקלפי הפריימריז במודיעין, היוםצילום: גיל כהן-מגן

אף שבעבודה הדילים אינם משפיעים כמו בליכוד, התאכזבו ח"כים רבים לגלות ששמותיהם אינם מופיעים ברשימות שקיבלו הפעילים. הח"כים סתיו שפיר ואיציק שמולי נהנו מתמיכה כמעט מוחלטת ברשימות אלה, בעוד מרב מיכאלי ושלי יחימוביץ' נעדרו מהן לא פעם. השתלבותה של מיכאלי בדיל של הח"כים איתן כבל, אראל מרגלית ודני עטר, שנתפס כרשימת חיסול, פגעה בה - ובנוסף היו מי שהבהירו לה במפורש כי אנשיה של שלי חימוביץ' הורו שלא לבחור בה. יחימוביץ', שהבחירות הנוכחיות הן מבחן כוח עבורה לאחר ההפסד בבחירות להנהגת המפלגה, הודתה גם היא כי היא חוששת שמעמדה ייפגע.

יו"ר העבודה יצחק הרצוג הסתובב בין הקלפיות, מלווה במה שהזכיר לרבים פמליה של ראש ממשלה: בהנחיית השב"כ, האבטחה סביבו הודקה וארבעה מאבטחים הקיפו אותו בכל מקום אליו הגיע. הרצוג המאופר בקפידה ביקש להפחית בחשיבותם של הדילים: "אני מכיר את המפלגה כאת כף ידי, שלוש פעמים נבחרתי ראשון בפריימריז שלה לפני שנבחרתי ליו"ר. בסוף יש היגיון קולקטיבי של קהל חופשי, אני מאמין שזה יעבוד גם כאן באותה הצורה". על הטענות שלפיהן העבודה לא גייסה מספיק פנים חדשות אמר הרצוג: "רוב הסיעה נבחרה רק לפני שנתיים. הם אנשים חדשים, לא עשרות שנים בפוליטיקה. יש ברשימה אנשים חדשים שייכנסו דרך המחוזות, ואני בטוח שיהיו גם חדשים מהרשימה הארצית". בעבודה ובתנועה מתכוונים לאייש בקרוב שמונה מקומות המשוריינים לאנשי מפלגתה של לבני ולמועמדים מטעם הרצוג. בעבודה העריכו שבתוך יומיים יוחלט סופית אם לצרף את שאול מופז לרשימה, כאשר על פי ההערכות הנטייה היא להעדיף אותו על פני עמוס ידלין.

למרות שיעור ההצעה הגבוה יחסית, כ-59 אחוזים, נראה שהפריימריז רחוקים מלהלהיב את הציבור הרחב, והמפלגה העתיקה את אולם ההצבעה מגני התערוכה הססגוניים בתל אביב לאולם הצנוע שבבית סוקולוב. "בפריימריז הקודמים, אחרי הפילוג שהוביל אהוד ברק, רשימת העבודה מנתה רק שבעה ח"כים והיה ברור לכולם שאפשר לחולל שינוי ולהזרים הרבה שמות חדשים ורעננים. הפעם, הקרב על הרשימה פחות דרמטי. הח"כים המכהנים ישובצו שוב במרבית המקומות הריאליים וכמעט שאין שמות מסעירים שמנסים את מזלם מבחוץ", הסביר פעיל במפלגה.

המטרה - לפחות ארבעה מנדטים יותר מבסקרים

לאחר השלמת הרשימה יבקשו הרצוג ולבני להבטיח שתהיה הגדולה ביותר בכנסת, מה שיחייב את נשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל עליה את הרכבת הממשלה - זאת, על ידי חיזוק כוחה של המפלגה בארבעה מנדטים לפחות לעומת הסקרים, המנבאים לה 24 מנדטים. הרצוג העריך אתמול כי מפלגתו תוכל לגייס 30 מנדטים. במפלגה נשמעו גם הערכות זהירות יותר, שלפיהן ה"תקרה" היא 28 מנדטים. "העבודה חייבת להפוך לסיעה הגדולה בכנסת בהפרש מובהק של שלושה מנדטים לפחות, כדי שהנשיא לא יתבלבל ויטיל עלינו את הרכבת הממשלה הבאה", אמר בכיר במפלגה. אחר הוסיף: "במצב שיהיה לעבודה רוב מובהק, גם כחלון וליברמן יישרו קו ועשויים לקרוא לתמוך בהרצוג".

כדי להבטיח את הניצחון מתכוונים ברשימה המשותפת לפנות למצביעי "ימין רך", ובהם תומכי הליכוד. בדיקות עומק שערכה המפלגה העלו כי לפחות 12 מנדטים של מי שהוגדרו כמצביעי מרכז או ימין מתון אינם מקובעים על המפלגה שבה יבחרו ועשויים לנוע בין מפלגות השונות ובהן העבודה. מדובר בעיקר במצביעים צעירים מחתך סוציו-אקונומי בינוני ומטה. ח"כ אראל מרגלית, שיהיה ראש מטה הארגון של הבחירות, אמר: "אני מזהה 12 מנדטים שהם 'חולות נודדים', גם ביש עתיד ובכולנו, אבל גם בליכוד ואפילו בישראל ביתנו. נכון לעכשיו נראה שאין סחף לכיוון הרשימה של כחלון. הרשימה שהציג עד עכשיו לא הצליחה לייצר את המומנטום מבחינתו". לבני נתפסת בקרב הימין המתון כימנית מהרצוג, וברשימה מתכוונים לעשות שימוש בתדמיתה ובחבירתה להרצוג כבמנוף לגיוס תומכים. 

הרצוג ולבני צפויים להתמקד בקמפיין כלכלי-חברתי, כמו גם בסוגיית בידודה של ישראל בעולם, שני תחומים שלפי בדיקות עשויים להעביר מצביעים דווקא לשורות העבודה. מקור במפלגה אמר כי "הפחד מליפול לעוני, מצוקת הדיור ויוקר המחיה הם נושאים שמדברים לקהלים האלה. שיקולי הבטחון, שמאפיינים בדרך כלל את התמיכה בליכוד, תמיד נמצאים ברקע אבל הציבור מבין שרק עם ביטחון אי אפשר ללכת למכולת".

ראשי ערים המזוהים עם המפלגה, ובהם רון חולדאי מתל אביב, דב צור מראשון לציון ויהודה בן חמו מכפר סבא, צפויים להתגייס ולהפוך ליושבי ראש מטה הבחירות של המפלגה בעירם בניסיון להגדיל את כוחה של המפלגה בשטח. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ