הקלפיות בפריימריז בבית היהודי נפתחות; נמשך הדיון בעתירה

אמש הוציא בית המשפט המחוזי צו מניעה זמני נגד קיום הפריימריז בעקבות עתירה של אחד המועמדים. בדיון שנקבע להבוקר הוחלט לפתוח חלק מהקלפיות, כמתוכנן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נפתלי וגילת בנט, הבוקר

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה הורה הבוקר (רביעי) על פתיחת חלק מהקלפיות בבחירות המוקדמות במפלגת הבית היהודי. הקלפיות ייפתחו כמתוכנן ב-10:00 בבוקר, ושאר הקלפיות אמורות להיפתח בהמשך היום. אתמול בערב הוצא צו מניעה זמני נגד קיום הפריימריז, בעקבות עתירתו של המועמד עו"ד איל בר לב בעניין. במקביל, נמשך הדיון בעתירה בבית המשפט.   

>>> בחירות 2015: כל הכתבות והפרשנויות

אתמול הוציא בית המשפט המחוזי בפתח תקווה צו מניעה זמני נגד קיום הפריימריז וקבע דיון להיום בשעה שמונה בבוקר, שעתיים לפני פתיחת הקלפיות. זאת, בעקבות עתירת בר לב בנושא. אולם בית המשפט התנה את הצו והדיון בערבות של מאה אלף שקל מבר לב, בגין הנזקים שיכולים להיגרם למפלגה מבקשתו.

לחבר מרכז המפלגה בר לב שלוש טענות מרכזיות על הליך הבחירות. לדבריו, הבוחרים זומנו להצביע בקלפיות רק במסרונים ולא במכתבים בדואר. כמו כן, הוא דורש לאסוף את כל הקלפיות למקום מרכזי כך שלא ניתן יהיה לדעת מי הצביע באיזה יישוב, וכן דורש בר לב לאפשר כניסת משקיפים למקום ספירת הקולות.

עורך אתר "וואלה" לשעבר, ינון מגל, מצביע, היוםצילום: דודו בכר

77 אלף מתפקדי הבית היהודי אמורים לבחור מחר את יו"ר ורשימת המפלגה לכנסת. 262 קלפיות יהיו פתוחות החל מ-10:00 ועד 22:00 ב-126 אתרים ברחבי הארץ. התוצאות צפויות להתפרסם במהלך יום חמישי. מול היו"ר נפתלי בנט יתמודד שמעון אור, שיתמודד גם לרשימת המפלגה.

שיטת הבחירות המורכבת של הבית ההיהודי מכונה בסלנג המפלגתי "האירוויזיון". כל חבר מפלגה בוחר שבעה מועמדים, לשלושה מתוכם הוא נותן שתי נקודות ולארבעה הוא נותן נקודה אחת בלבד. בשל הרשימה המורכבת של הבית היהודי, 22 גברים מתמודדים על מספר קטן מאוד של מקומות ריאליים. רשימת הבית היהודי לכנסת כוללת שלושה מועמדים של מפלגת תקומה, והחוקה מאפשרת ליו"ר לשריין שלושה מועמדים ב-15 המקומות הראשונים. עד כה שוריין רק אחד – ינון מגל. בנוסף, שלושה מקומות משוריינים לנשים ואחד למועמד של המרכז. כך שנותרו רק חמישה מקומות פנויים מבין 15 המועמדים הראשונים במפלגה. 

פעילים במפלגה סיפרו ל"הארץ" כי בימים האחרונים נכרת דיל בין הח"כ ניסן סלומינסקי לרונן שובל. לסלומינסקי יש כמה אלפי חברים מאורגנים סביב מוסדות תורניים כמו ישיבות הסדר וגרעינים תורניים. לשובל יש ככל הנראה 1,500 צעירים שהתפקדו למענו. הדיל בין השניים אמור לחזק ולקדם אותם ברשימה. על המקום הראשון ברשימה מתמודדים סלומינסקי והח"כית איילת שקד, שנהנית מתמיכה מסיבית הן של חילונים והן של מתפקדים דתיים לייט. מועמדים נוספים בעלי סיכוי גבוה להיבחר למקום ריאלי ברשימה הם הח"כים המכהנים אורי אורבך  אבי וורצמן, אלי בן דהן ומוטי יוגב, כמו גם יו"ר מועצת ישע לשעבר דני דיין. הרב אביחי רונצקי, שנראה היה כי הוא בעל סיכויים גבוהים, נחלש לאחרונה ולא צפוי להגיע למקום גבוה. מועמדים שיכולים להפתיע הם סמנכ"ל ההסברה של מועצת יש"ע  יגאל דילמוני, משה סלומון ויועצו הפוליטי לשעבר של השר בנט רז קיל.

אחד הקרבות המרכזיים במפלגה הוא על המקום ה-12 המשוריין לאשה. בהנחה שחברות הכנסת איילת שקד ושולי מועלם יקבלו את שני השריונים הגבוהים לנשים, במקום ה-12 תוצב אשה חדשה. על המקום הזה מתמודדות שמונה נשים, כשהמובילות הן ד"ר ענת רוט, לשעבר עוזרת פרלמנטרית של  עמרם מצנע, שמקודמת על ידי ניסן סלומינסקי, הרבנית יהודית שילת, מקימת פורום תקנה והמועמדת המוסלמית אנט חאסכייה. המקום הבא המשוריין לאשה הוא פחות ריאלי - המקום ה-17.  קרב נוסף הוא על המקום העשירי, המשוריין לחבר מרכז. מזכ"ל המפלגה, ניר אורבך, שנתמך על ידי בנט נחשב כבעל הסיכויים לנצח, והוא מתמודד בין היתר מול עמיעד טאוב ובר לב, שהגיש את העתירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ