הפתעת הפריימריז: רויטל סויד, עורכת הדין הפלילית שנכנסה בזכות יחימוביץ' ושפיר

סויד, שייצגה את משפחת אבוטבול ומארי פיזם, מעולם לא היתה חברה באף מפלגה. ברשימה המשותפת ישובצו תשע נשים במקומות ריאליים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל סויד ב-2011צילום: מוטי קמחי

עורכת הדין הפלילית רויטל סויד, היא, במידה רבה, הפתעת הפריימריז של מפלגת העבודה שתוצאותיו פורסמו היום (רביעי). סויד הצליחה להתברג למקום ה-14, הריאלי, ברשימת העבודה לכנסת, תוך שהיא עוקפת את חברת הכנסת המכהנת מיכל בירן (מקום 19), ומתמודדות מוכרות נוספות בתוך המפלגה, בהן איילת נחמיאס-ורבין (מקום 22) והלוביסטית בהירה ברדוגו (מקום 31), ששימשה בעבר כדוברת יו"ר העבודה שמעון פרס.

>> תוצאות הפריימריז בעבודה, הרשימה המלאה

סויד נכנסה בזכות ארבעת המקומות ששיריינה מפלגת העבודה לנשים בשתי העשיריות הראשונות. אלא ששלוש מועמדות אחרות, שלי יחימוביץ', סתיו שפיר ומרב מיכאלי, הצליחו לעקוף את השריונים ולהתברג בעשירייה הראשונה בזכות עצמן. 

בעבודה ובתנועה הזכירו אתמול שהרשימה המשותפת תציג, בסופו של דבר, מספר שיא של נשים שישובצו במקומות ריאליים, כאשר נכון לעכשיו ישובצו כתשע נשים ב-25 המקומות הראשונים של המפלגה, שנחשבים לריאליים על פי חלק מהסקרים. 

סויד וצ'רלי אבוטבול, ב-2007צילום: מוטי קמחי

סויד מעולם לא היתה חברה באף מפלגה ולא עסקה בפעילות פוליטית, למעט חברות פעילה בלשכת עורכי הדין. בתוך שבועות אחדים הצליחה לגייס 7,915 תומכים במפלגת העבודה ששיגרו אותה אל חזית הרשימה. אתמול היא ניצבה במשך שעות ארוכות בפתח בית סוקולוב, אתר הקלפיות המרכזי בתל אביב, חילקה סוכריות מנטה מרעננות וניסתה לשכנע את מאות המצביעים שגדשו את המתחם לתמוך דווקא במועמדותה.

“המרחק בין בית המשפט העליון לכנסת הוא 850 מטר, שהם 11 דקות הליכה ברגל וארבע דקות נסיעה ברכב. את המרחק הזה לקח לי 23 שנים לעבור, מתפקיד הסנגורית", סיפרה בסרטון קצר שהפיקה לקראת הבחירות. סויד אמרה שהיא מתכוונת למקד את פעילותה בכנסת בתחומים שקרובים, במידה רבה, לעיסוקה הנוכחי: מאבק באלימות מילולית ופיזית, באלימות ברשתות החברתיות ושמירה על בית המשפט העליון והמעמד הסמלי ששלו.

דמות מוכרת בתיקי "צווארון כחול"

סויד, בת 47, נשואה בשנית ואמא לארבעה ילדים, היא דמות מוכרת בתיקי "צווארון כחול". לאורך השנים היא ייצגה רוצחים, אנסים, ארגוני פשיעה, מה שהפך אותה למרואיינת מבוקשת ואין פאנל או אירוע של לשכת עורכי הדין שהיא לא משתתפת בו. כיום היא משמשת כיו"ר הוועדה הפלילית של מחוז תל אביב והמרכז, ומעורבת בלשכת עורכי הדין.

סויד עם מארי פיזם, ב-2008צילום: איציק בן מלכי

בשנים האחרונות הורידה סויד פרופיל. היא הפסיקה לייצג עבריינים כבדים והתמקדה בתיקים קטנים יותר. לפני 20 שנה ייסדה משרד פרטי, אחרי תקופה בה עבדה במשרד עורכי דין אברהם לוי בנתניה. לפני שנה, שותפתה מרב גרינברג מונתה לשופטת בית משפט השלום פתח תקוה. לאורך השנים ייצגה את פליקס אבוטבול שנרצח בפראג ב-2002, בנו יוסי אבוטבול ואחיו צ'רלי אבוטבול. לקוחה מפורסמת נוספת שלה היא מארי פיזם שהורשעה ברצח בתה רוז.

"לא בכדי היא הגיעה להיות מובילה בתחום הפלילי. היא חרוצה, רצינית ואסרטיבית", סיפר עליה עו"ד אבי חימי. חימי ייצג איתה ב'פרשת הבלרוסים', בה זוכו מניסיון רצח ארבעה אזרחי בלרוס, שנטען נגדם ששימשו כרוצחים שכירים בשליחות משפחות פשע. חימי מספר ש"יש לה אוריינטציה חברתית" וכי סויד שומרת שבת.

בראיון ל"גלובס" סיפרה על ההחלטה שלא לייצג יותר משפחות פשע. "בעבר התעסקתי בתיקים ובלקוחות שהחברה מכנה 'משפחות או ארגוני פשיעה', היום אני כבר לא שם. החלטתי שאני לא רוצה להיות יותר חלק מהתיקים האלה, ממספר סיבות שהעיקרית שבהן היא השינוי שחל בעולם הפלילי. משהו קרה בעולם הפלילי-העברייני בשנים האחרונות, שקצת היטשטשו הגבולות והקודים. אם פעם היו קודים מאוד ברורים אצלם, אצל מי שמכונים 'ארגוני פשיעה', היום הם כבר פחות ברורים. אנחנו כסניגורים הבנו את הקודים האלה, לא קיבלנו ולא חיינו אותם, אך הבנו אותם. אבל פתאום משהו מטשטש את הקודים, והסניגור כבר לא מתמודד באותה זירה שהכיר, ויש יותר זילות לתפקידו.

"גם הלקוחות עצמם כבר לא חיים את הקודים ואת המוסר שלהם. זה מתחיל בפחות כבוד שהם רוחשים אחד לשני, ומסתיים בזה שהם לא מתייחסים יותר לחברה שסביבם. גבולות היטשטשו. בעבר, אם היתה יריבות מסוימת בין עבריינים, לעולם לא היית פוגע באזרחים תמימים - ובטח לא בילדים או בנשים שאינם חלק מהעניין העברייני שלך. היום, אם מישהו חדור מטרה ורוצה לפגוע בחבר שלו - כבר לא כל כך איכפת לו את מי הוא לוקח על הדרך. זה משהו שזולג הלאה, ולכן החלטתי שאני לא מוכנה להיות שם".

אחרי ההתמחות במשרד עורכי דין פרטי שעסק בתחום המשפט האזרחי עברה סויד לפרקליטות מחוז תל אביב, אך העדיפה להיות בצד השני. "אני לא אשכח איך יום אחד נכנסה אחת התובעות לחדר ואמרה 'איזה כיף, השגתי את מאסר העולם השביעי שלי'. הייתי בשוק. זו היתה אמירה מזעזעת, שטלטלה אותי. איך אדם שמכניס אדם אחר לכלא לשארית חייו, גם אם זה אומר שהוא מצליח בתפקיד שלו, יכול לשמוח מזה? איך אדם יכול להגיד 'יש' על סיטואציה אנושית קשה כזו? זה היה בלתי נתפס", אמרה בראיון ל"גלובס" ב- 2009.

לאורך שנים בהתבטאויותיה לתקשורת היא תקפה את עד המדינה בפרשת הולילנד ויצאה נגד ההחלטה להעמיד לדין את ליברמן בפרשת השגריר. "הדרישה שליברמן יספר כי השגריר העביר לו פתק (עם מידע על החקירה שמתנהלת נגדו) היא אולי לגיטימית אבל קצת מופרכת", אמרה בראיון לערוץ 10. כסנגורית יצאה להגנת חשודים בעבירות מין והתבטאה בעד חוק התיישנות המגביל הגשת תלונות במקרים של גילוי עריות.

בפרשת השופטת שסירבה להתלונן נגד קצין משטרה שטענה שאנס אותה אמרה: "זו זכותה המלאה לא להתלונן. היא קודם כל בן אדם פרטי", אמרה בראיון ל"עושים סדר". "להיות מתלוננת זה דבר מאוד קשה. אני מאוד מבינה שנשים בוחרות שלא לעשות כן". 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ