הרצוג הציג את רשימת העבודה ותקף את נתניהו: כמו שהוא לא סופר אותנו, הוא לא סופר את אזרחי המדינה

הרשימה המשותפת לעבודה ולתנועה תיקרא סופית "המחנה הציוני"; לבני התקבלה בקריאות תמיכה. בכירים בעבודה: אפשרות גבוהה שמופז ישובץ ברשימה בימים הקרובים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים57
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הרשימה המשותפת לעבודה ולתנועה נחשפה הערב (רביעי) בקיבוץ שפיים, לאחר . יו"ר העבודה יצחק הרצוג אמר כי "זאת ההנהגה הבאה של מדינת ישראל" ומנהיגת התנועה ציפי לבני, בהופעה ראשונה באירוע רשמי של מפלגת העבודה, הצהירה כי הרצוג "יהיה ראש הממשלה הבא". הרשימה המשותפת תיקרא סופית "המחנה הציוני", השם ששימש אותה עד כה באופן לא רשמי.

הרצוג הגדיר הערב את הרשימה שנבחרה "נבחרת נהדרת. נבחרת דינאמית, עתירת עשייה וניסיון, חדורת אמונה ורגישות. זאת נבחרת שכוללת את כל המגזרים בישראל. נבחרת נקיית כפיים, רעבה לשינוי, שנבחרה להתגבר ביחד להביא פתרונות למצוקת הדיור, ליוקר המחיה, לעוני המחריף, לבידוד המדיני, לבעיות הביטחון של ישראל. מעולם לא הייתי גאה כפי שאני גאה היום, אני מרגיש שיש לנו הנבחרת הכי טובה. עד לא מכבר לא התייחסו ברצינות לא אליי ולא למפלגת העבודה כשאמרנו 'מהפך', והיום אני מבטיח לכם שכולם כבר הספיקו להפנים שאת רוחות המהפך אי אפשר יותר לעצור".

הרצוג פתח את מסע הבחירות של הרשימה המשותפת, שצפוי לשים את הדגש על הנושא הכלכלי-חברתי, כשקרא "העם דרש צדק חברתי, העם יקבל צדק חברתי". עוד אמר כי "בטרור האיסלאמי צריך להלחם בכל הכוח יחד עם העולם, לא לבד. ישראל חזקה יותר כשהיא יודעת לאן היא צועדת, כשיש לה אופק מדיני ברור. אנחנו נדע להציג לישראל תכנית ברורה למדינתו היהודית והדמוקרטית של עם ישראל". על נתניהו אמר הרצוג כי "כמו שהוא לא ספר אותנו, הוא לא סופר אתכם, אזרחי המדינה".

יו"ר התנועה ציפי לבני התקבלה על ידי הנוכחים בקריאות תמיכה רמות. "לפני כחודש עמדנו הרצוג ואני מול הציבור והודענו שביחד נהפוך בחירות מיותרות לבחירות גורליות והיסטוריות", אמרה. "השותפות בינינו גרמה לאזרחי ישראל להרים ראש ולא רק לקוות שיהיה יותר טוב, אלא גם להאמין שזה אפשרי. לפני חודש עמדתי מול הציבור ואמרתי בלב שלם שאני מאמינה שהרצוג יכול וצריך להיות ראש הממשלה הבא של ישראל. הערב, אני יודעת שהרצוג יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל". 

לבני הוסיפה: "אתם מציגים הערב לציבור רשימת שלטון. בחרתם באנשים צעירים מספיק כדי לא לשכוח מאיפה באו, לוחמנים מספיק לחיות בכבוד ומנוסים מספיק לנהל את המדינה. בחרתם רשימה שנשים עומדות בה בחזית, כל אחת מהן מצוינת וחזקה ונמצאת במקום הזה בזכות ולא בחסד".

בכירים בעבודה אמרו היום כי בתוך ימים אחדים צפויה להתקבל במפלגה החלטה לגבי זהות ה״ביטחוניסט״ שיוצב במקום ה-11. בעבודה ובתנועה בחנו מספר חלופות לאיוש התפקיד, כולל אפשרות לוותר על המינוי. היום אמרו בכירים כי האפשרות שמופז ישובץ בסופו של דבר גבוהה. על פי סקרים ובדיקות עומק שערכו במפלגה, מצביעים פוטנציאלים רואים במופז מועמד ראוי, אך הם אינם מעוניינים שיכהן כשר הביטחון הבא. הבדיקות העלו שמופז לא מעלה את מספר המנדטים של הרשימה המשותפת, אך ישפר את תדמיתה כמפלגת שלטון. בעבודה, כאמור, עדיין מתלבטים בעניין. 

יו"ר העבודה לשעבר, שלי יחימוביץ', נבחרה במקום הראשון בפריימריז במפלגה ותשובץ במקום השלישי ברשימה המשותפת), ואחריה הח"כים סתיו שפיר, איציק שמולי ועמר בר לב. במקום השביעי ברשימה ישובץ מזכ"ל העבודה, חיליק בר, ואחריו עמיר פרץ ששוריין מטעם התנועה. במקום התשיעי נמצאת ח"כ מרב מיכאלי ואחריה ח"כ איתן כבל, שנחשב מועמד לזכות במקום הראשון והיה חלק מה"דיל" המוביל בעבודה. מי שהפתיעה היא , שנבחרה למקום ה-14 ברשימה אף שלא היתה חברת מפלגה עד לאחרונה.

לאחר איוש המקומות הנותרים ברשימה (11 למועמד מטעם הרצוג, ומקומות 16, 21, 24 ו-25 למועמדים מטעם לבני), יפנו ברשימה המשותפת : הגדלת כוחה של המפלגה לעומת 24 המנדטים שחוזים לה הסקרים האחרונים, כדי להבטיח שתהיה הגדולה ביותר בכנסת ושנשיא המדינה ראובן ריבלין יטיל עליה את הרכבת הממשלה. הרצוג העריך אתמול כי הרשימה יכולה להשיג עד 30 מנדטים, וחברים אחרים במפלגה דיברו על "תקרה" של 28 מנדטים. לצורך זה מתכוונים הרצוג ולבני לפנות גם למי שנוטים למרכז ולימין המתון. במפלגה מעריכים כי כעת קיימים 12 מנדטים של "חולות נודדים", מצביעים שטרם החליטו סופית לאיזו מפלגה להצביע ועשויים לבחור גם ברשימה המשותפת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ