הפריימריז בבית היהודי: איילת שקד במקום הראשון, רונן שובל מתנדנד, דני דיין בחוץ

לאחר ספירה של יותר מ-90% מהקולות, מסתמן כי אחרי שקד ניצב סגן שר הדתות בן דהן, וסלומינסקי אחריו; רונן שובל הגיע למקום ה-16. בנט: "מתקרב היום שבו הבית היהודי ינהיג את המדינה"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

איילת שקד ניצחה בבחירות לבית היהודי. לאחר ספירת למעלה מ-90% מהקולות בפריימריז, ח"כ שקד קיבלה 54 אלף נקודות והיא תמוקם במקום השלישי ברשימה המשותפת לבית היהודי ולתקומה. אחריה מוקמו הח"כים המכהנים אלי בן דהן, ניסן סלומינסקי ואורי אורבך. המועמדים החדשים רונן שובל ואביחי רונצקי נדחקו לתחתית הרשימה, ודני דיין לא הצליח להעפיל את 20 המקומות הראשונים. "מתקרב היום שבו הבית היהודי ינהיג את מדינת ישראל", אמר יו"ר המפלגה נפתלי בנט לאחר פרסום תוצאות הבחירות.

"זו אמירה משמעותית. הציבור הנפלא של הבית היהודי הוא ערכי, ציוני, לאומי, מעריך את העשייה שלי וזה מחמיא לי מאוד. אני חושבת שהמפלגה עשתה דברים גדולים בשנתיים האחרונות ואני מאוד שמחה שנותנים לי את האפשרות להמשיך לעבוד", אמרה שקד בתגובה בראיון בגלי צה"ל. "הבית היהודי הוא גם איילת שקד וגם אורית סטרוק. זה היופי שלו. בניגוד למפלגת העבודה שאין בה אף דתי אחד. אם אני לא טועה הדתי האחרון שהיה במפלגת העבודה עבד בשבת". שקד הוסיפה כי "ברור שאם אסיים במקום הראשון ארצה להיות שרה אם נהיה בממשלה".

>>> מה צופים הסקרים לבית היהודי? >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

נכון לעכשיו, לפני השריונים שאמור לבצע יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, תיראה הרשימה כך:

בנט במקום הראשון, אחרי שניצח עם למעלה מ-90% את המתמודד שמעון אור. שר השיכון אורי אריאל, משוריין מטעם מפלגת תקומה במקום השני, איילת שקד במקום השלישי, סגן שר הדתות אלי בן דהן במקום הרביעי ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי במקום החמישי (בין סלומינסקי לבן דהן פער גדול של 14,000 נקודות).

במקום השישי השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך, במקום השביעי משוריין העיתונאי לשעבר ינון מגל, במקום השמיני המשוריין לאשה, שולי מועלם. במקום התשיעי בצלאל סמוטריץ', משוריין מטעם תקומה,  במקום העשירי נציג מרכז המפלגה, המזכ"ל המכהן, ניר אורבך. במקום ה-11 מוטי יוגב,  במקום ה-12, המשוריין גם הוא לאשה, ניצבת יהודית שילת, למרות שקיבלה רק 10,000 נקודות. במקום ה-13 אבי וורצמן, במקום ה-14 הרב אביחי רונצקי. במקום ה-15 אורית סטורק, משוריינת מטעם מפלגת תקומה. במקום ה-16 רונן שובל, ממקימי "אם תרצו", שבית המשפט קבע שיש לה מאפיינים פשיסטיים. במקום ה-17, שגם הוא שוריין לאשה, שרה אליאש. במקום ה-18, שריון של תקומה, זבולון כלפה. במקום ה-19 אביחי בוארון. במקום ה-20 משה סולומון.

לרשות נפתלי בנט עומדים עוד שלושה שריונים נוספים בחמישייה הראשונה, השלישית והרביעית. אם ישתמש בשריונים האלו, רונצקי ושובל יידחקו אל מקומות לא ריאליים. גם דני דיין לא שובץ באחד מ-20 המקומות הראשונים.

עיקר ההתרחשות בבחירות, שהתנהלו בסדר מופתי, היה בבנייני האומה בירושלים, שם ניקזה אליה הקלפי כ-8,000 מתוך 77 אלף בעלי זכות הבחירה. אם בנט ישתמש רק בשניים מארבעת השריונים שניתנו לו, ייכנסו שישה ח"כים נבחרים מהרשימה הארצית. ח"כ איילת שקד, המקורבת לבנט, העריכה שלא ישתמש בכל השריונים.

במקביל לבחירות לרשימה, נערכו גם בחירות לראשות המפלגה. מול בנט התמודד שמעון אור, ראש גרעין תורני בקרית יובל. אור אינו מוכר במפלגה ולא ערך מסע בחירות, אך זוכה לתמיכת מתנגדי בנט. מהסתובבות בקלפיות ניתן היה להתרשם שכמה מתפקדים הצביעו לאור כדי לאותת לבנט שלא לעולם חוסן ושלא יוכל לעשות במפלגה כרצונו.

במפלגה מחפשים כעת מועמד מהפריפריה, רצוי ממוצא מזרחי, לשריון ברשימה - בכוונה למשוך מצביעי ליכוד מסורתיים. בבית היהודי חוששים שהרשימה תתפס כדתית-אשכנזית מדי ולא תקרוץ לציבור בפריפריה.

>> אין לכם זמן לעקוב מדי יום? קבלו למייל דיוור שבועי על כל מה שחם לקראת הבחירות. לחצו כאן

רונן שובל וניסן סלומינסקי, אתמול בקלפי בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ