כחלון חשף את רשימת "כולנו" עד למקום ה-11; הציג הערב את קמפיין הבחירות שלו

במקומות 11-8, שלא היו ידועים עד כה, ישובצו, בין היתר, המשנה למנכ"ל חברת הכשרת היישוב אלי כהן ושי באב"ד, שהתפטר באחרונה מתפקיד מנכ"ל הרשות השנייה

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלון באירוע השקת הקמפיין של מפלגת כולנו בגבעת ברנר, הערבצילום: מוטי מילרוד

משה כחלון השיק הערב (חמישי) את קמפיין הבחירות שלו באירוע בגבעת ברנר. לקראת האירוע, בו נכחו כאלף איש, חשף כחלון את רשימת המפלגה, עד למקום ה-11. במקומות 11-8, שלא היו ידועים עד כה, ישובצו (לפי הסדר) המשנה למנכ"ל חברת הכשרת היישוב אלי כהן; רועי פולקמן שהיה יועץ לראש העיר ירושלים ניר ברקת; עו"ד מירב בן-ארי, חברת מועצת העיר תל אביב מטעם רשימת הצעירים; ושי באב"ד, שהתפטר באחרונה מתפקיד מנכ"ל הרשות השנייה וכיהן בעבר כמנכ"ל צים ישראל. באב"ד אמר באחרונה כי לא ישובץ ברשימה לכנסת וכי הוא צפוי לקבל תפקיד ביצועי לאחר הרכבת הממשלה.

>>> האם כחלון יעבור את העשרה מנדטים? כל הסקרים >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

כפי שפורסם ב"הארץ" בתחילת השבוע, במקומות 7-2 ישובצו האלוף (מיל') יואב גלנט, לשעבר אלוף פיקוד הדרום ומפקד שייטת 13; צגה מלקו, דמות בולטת בקהילה האתיופית ועיתונאית ברשות השידור - שמועמדותה מוטלת בספק שכן לא התפטרה בזמן משירות המדינה; ד"ר מייקל אורן, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב ומומחה להיסטוריה של המזרח התיכון; סגנית ראש העיר ירושלים רחל עזריה; חתן פרס ישראל אלי אלאלוף, שהיה יו"ר הוועדה למלחמה בעוני; ד"ר יפעת שאשא-ביטון, סגנית נשיא המכללה להכשרת מורים אוהלו בקצרין ולשעבר סגנית ראש העיר קרית שמונה.

"הו הא מי זה בא? ראש הממשלה הבא", קראו הערב תומכי מפלגת כולנו שמילאו עד אפס מקום את אולם האירועים בגבעת ברנר, עם כניסתו של כחלון. כאלף איש העניקו לראש המפלגה חיבוק חם באירוע להשקת קמפיין הבחירות שלו. את כניסתו ליווה ג'ינגל הבחירות החדש, עם הסיסמה שתלווה את המפלגה: "כולנו כחלון, המדינה היא של כולנו". תמונותיו של כחלון קיבלו את פני הבאים לאולם, ביציעים הניפו דגלי ישראל ושלטים כחולים-לבנים עם סיסמת המפלגה. רבים מהנוכחים היו תומכי ליכוד שעברו למפלגה החדשה. כל בני משפחתו של כחלון נכחו בקהל.

הזמרת שרון חזיז הנחתה את האירוע והציגה בזה אחר זה את חברי רשימת המפלגה עד למקום ה-11. המועמדים עלו לבמה. על חלקם, העושים צעדים ראשונים בפוליטיקה, ניכר כי המעמד זר להם. שני סרטונים של כחלון, אחד מראיון ישן והשני מנאום, הוקרנו על מסכים גדולים. אחר כך ניגש למיקרופון הפוליטיקאי הטרי יואב גלנט. "מי שלא רצה אותך כרמטכ"ל יקבל אותך כשר ביטחון", קרא מישהו בקהל. גלנט לא הגיב.

"בשמם של חברי רשימת כולנו לכנסת אני מבקש להזמין לבמה אדם מיוחד, איש שהתחיל את דרכו למטה והגיע למעלה, אדם שהביא לאזרחי מדינת ישראל בשורה אמיתית, איש של מעשים ולא של דיבורים, מנהיג ישר, אדם אמיץ, אדם שמסתכל על כל אדם בגובה העיניים, איש של אנשים", אמר גלנט, שהחליף את מעיל העור ממסיבת העיתונאים שבה הציג אותו כחלון בשבוע שעבר בחליפה. כחלון התקבל בתשואות.

"מפלגת כולנו היא המפלגה החברתית-כלכלית היחידה במדינת ישראל", הצהיר. "שלא יבלבלו אתכם. הבחירות הקרובות במארס הן לא בין ימין לשמאל. הבחירות הקרובות הן בין מנהיגים שאכפת להם למנהיגים שלא אכפת להם. הבחירות הבאות הן בין קבוצות הכוח לבין האנשים שמנסים לפרק אותן. המפלגות הגדולות, המונופולים, קבוצות הכוח, קבוצות הלחץ - מעדיפים שנחשוב שהבחירות הן בין ימין ושמאל. אתם יודעים למה? זה פשוט משרת אותם", אמר.

הוא תקף את הממשלה, את הליכוד ואת יאיר לפיד, אך לא נקב בשמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הממשלה היוצאת, כולם, בלי הבדל, צריכים לתת דין וחשבון. מדוע מחירי הדיור הגיעו לאן שהגיעו? מדוע יוקר המחיה עלה בממדים האלה?", אמר כחלון. "בגלל ביבי", קרא אחד הנוכחים.

11 המועמדים הראשונים ברשימת המפלגה, הערבצילום: מוטי מילרוד

"מדוע הפערים בין עניים לעשירים התרחבו בצורה כזאת? מישהו צריך לתת דין וחשבון על השאלות האלה. אני חייב לומר לכם שהתשובה פשוטה. הליכוד זנח את הדרך החברתית, יאיר לפיד קיבל הזדמנות אדירה ונדירה - 19 מנדטים, חמישה שרים. רבותיי, עם כוח פוליטי כזה אפשר לשנות חיים של אזרחי מדינה. הליכוד נטש, יאיר לפיד אכזב, זה הזמן לדרך חדשה".  

יריביו של כחלון אומרים שהרשימה שלו לא אטרקטיבית ואפילו מאכזבת. הוא לא הצליח לגייס לרשימה שמות גדולים, פרט לגלנט, שיוצב במקום השני. "אני לא חושב שהצמרת לא מוכרת, הצמרת דווקא כן מוכרת", הוא אמר השבוע בראיון ל"הארץ". "אם אתה מדבר על כל הרשימה, אני לא בחרתי כוכבים. אנחנו בחרנו אנשים שיש מאחוריהם רקורד עשייה מוכח. תעבור אחד אחד או אחת אחת ברשימה, אפשר לראות את הפעילות של כולם, מיואב גלנט, דרך מייקל אורן, רחל עזריה, יפעת שאשא, צגה (מלקו) - כל הנשים וכל הגברים שיש שם, זה אנשים שעשו דברים בחיים שלהם, הובילו, פרצו דרך. אני חושב שעשייה הרבה יותר חשוב מרמת המוכרות".

השבוע פנתה התנועה הירוקה למבקר המדינה וביקשה למנוע את התמודדותו של גלנט בשל פרשת הקרקעות במושב עמיקם. גלנט מזוהה עם תמונת הווילה המפוארת עם ארבעת הצריחים, אך כחלון דחה את הביקורת על צירופו. "יואב גלנט אחרי 35 שנות עבודה יכול להחליט איך לעצב את הבית שלו. זה לא ענייני. אני לא חושב שאנחנו צריכים להתערב בזה. ליואב יש אוריינטציה מאוד חברתית. היו לנו הרבה שיחות על העניין הזה. למרות המובהקות הביטחונית שלו, הוא אדם עם אוריינטציה חברתית שמפריע לו המון דברים בנושאים החברתיים כלכליים שיש כאן בארץ. מצאנו חיבור דווקא על הרקע החברתי".

כחלון דיבר בראיון על למידה והכנה, אך השבוע הופתע לגלות שייתכן שצגה מלקו, שאותה הוא מתכנן להציב במקום השלישי ברשימה, לא תוכל להתמודד לכנסת, כיוון שלא התפטרה בזמן מרשות השידור. "יש פה איזה נושא טכני־משפטי שאנחנו מתמודדים איתו", אמר. "הטענה שהיא כן יכולה. אבל זה כבר נושאים שיתבררו במישורים אחרים".

>> אין לכם זמן לעקוב מדי יום? קבלו למייל דיוור שבועי על כל מה שחם לקראת הבחירות. לחצו כאן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ