שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ג'קי חורי
ג'קי חורי
ג'קי חורי
ג'קי חורי

אחרי הבחירות הפנימיות אתמול (שבת) בחד"ש ובבל"ד, צפויות המפלגות הערביות להאיץ את המגעים להרכבת רשימה משותפת. בתע"ל ובתנועה האיסלאמית ציינו כי ההליכים חייבים להסתיים תוך יומיים, אם יש כוונה אמיתית של המפלגות להגיע לכך. 

>>> המפלגות הערביות עוברות את אחוז החסימה? כל הסקרים >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

אולם, על רקע הבחירות בחד"ש היו מי שהעריכו שהמגעים להרכבת הרשימה המשותפת ייקלעו לקשיים נוספים, משום שעו"ד איימן עודה, שנבחר לעמוד בראש הרשימה ועאידה תומא סלימאן, מספר 2 ברשימה, הביעו בעבר הסתייגות מהרשימה המשותפת. אבל אתמול הם חזרו והצהירו שהם מחויבים להחלטות המועצה שאישרה את ההצעה למצות את ההליכים לרשימה משותפת. 

עודה (במרכז) עם אביו (מימין), אתמול בוועידת חד"ש. מאחור ברכה ומשמאל ג'ראיסי, ראש העיר נצרת לשעברצילום: גיל אליהו

מזכ"ל חד"ש, איימן עודה, נבחר אתמול בבחירות המקדימות לעמוד בראשות המפלגה. בבחירות המקדימות בבל"ד נבחר ג'מאל זאחלקה שוב ליו"ר התנועה, וח"כ חנין זועבי נבחרה למקום השני. בחד"ש התמודד עודה מול עו"ד סאמח עיראקי. שלושה מועמדים נוספים, ובהם היו"ר המכהן ח"כ מוחמד ברכה, פרשו מהמרוץ מוקדם יותר אתמול. התוצאה היא ששלושה מארבעת חברי הכנסת של חד"ש לא יחזרו לכנסת הבאה, בשל פרישה או משום שלא נבחרו בבחירות המקדימות.

עודה קיבל 427 מקולות המצביעים בחד"ש וגבר על עיראקי, שזכה רק ל–302 קולות. במקום השני ברשימה תוצב תומא סלימאן, שזכתה ב–330 קולות וגברה במאבק קשה על נבילה אספניולי, שקיבלה 316 קולות. תומא סלימאן נחשבת מהפעילות המוכרות בחברה הערבית למען זכויות נשים, ועומדת בראש עמותת נשים נגד אלימות. ל"הארץ" אמרה כי "בחירתי היא סגירת מעגל לתהליך ארוך. החברים והחברות בחד"ש בחרו באשה ערבייה במקום שני שהנו מקום מוביל ברשימה. אני מבינה את גודל האחריות שהטילו על כתפי ואעשה כל מאמץ לייצג בצורה טובה ונכונה את ציבור הבוחרים ואת הערכים שמושתת עליהם חד"ש — שלום וצדק חברתי וזכויות כל המוחלשים ובמיוחד האוכלוסייה הערבית בארץ".

ח"כ דב חנין שמר על מקומו — השלישי ברשימת חד"ש, עם 75% מהקולות. חנין התמודד תחילה על המקום השני אך ויתר על מועמדותו כדי לאפשר לאחת משתי הנשים להיבחר. יחד עם חנין התמודדו על המקום השלישי פידרו גולדברב, עופר כסיף ויעלה רענן. השניים האחרונים פרשו ברגע האחרון מההתמודדות. במקום הרביעי ברשימה זכה ד"ר יוסף ג'בארין, משפטן מאום אלפחם. הוא ישובץ גם במקום ריאלי ברשימה ערבית משותפת, אם תצא לפועל. השחקן מוחמד בכרי פרש מהמרוץ למקום הרביעי כדי להתמודד על החמישי, במקום זה זכה ד"ר עבדאללה אבו מערוף, דרוזי מכפר ירכא.

הדרמה בבחירות המקדימות בחד"ש החלה כשח"כ ברכה הודיע על הסרת מועמדותו לראשות חד"ש. לדבריו, הוא החליט כך בשל הביקורת שנמתחה עליו בתנועה, אחרי שהודיע על ביטול פרישתו מתפקיד היו"ר. לפי הערכות, ברכה הבין שלא יצליח לגייס 66% מצירי ועידת המפלגה בבחירות הפנימיות אתמול — הרוב הדרוש לו להתמודד פעם נוספת על תפקיד יו"ר. לאחר הודעתו של ברכה פרצה מהומה בוועידת חד"ש ורבים מתומכיו צעקו שהם דוחים את החלטתו. נעשו ניסיונות לפשרה שתאפשר להחזיר את ברכה למרוץ, אך הם כשלו. ברכה עלה שנית לבמה והודיע שהחלטתו לא להתמודד סופית, אך הוא ישאר "חייל של חד"ש ופעיל בזירה הפוליטית".

ל"הארץ" אמר ברכה שהחלטתו נבעה משיקולים אישיים ולא, כפי שנטען, מחשש שלא ישיג את הרוב הדרוש לו. ברכה הוסיף שפרישתו אינה צריכה להשפיע על המאמצים להרכבת רשימה ערבית משותפת בבחירות. ברכה חזר והדגיש את מחויבותו להחלטות חד"ש ולהמשך המגעים לרשימה המשותפת.

במפלגת בל"ד, שוועידתה התקיימה אתמול בנצרת, התמונה היתה פחות מורכבת. ג'מאל זחאלקה, המועמד היחיד לתפקיד היו"ר, נבחר ברוב מוחץ ליו"ר, לאחר שקיבל אישור של 74% מצירי הוועידה להתמודד על המקום הראשון. ח"כ חנין זועבי נבחרה למקום השני, וגברה בקרב צמוד ובפער של 12 קולות על מי ששובצה רביעית ברשימה בבחירות הקודמות, היבא יזבק. יזבק, שזכתה ב–189 קולות, החליטה שלא להתמודד על המקום השלישי ופרשה מהמרוץ. זועבי אמנם ניצחה, אך היה מי שהעריך כי הקרב הצמוד מעיד על היחלשות מעמדה בתנועה.

ח"כ ד"ר באסל ג'טאס שמר על מקומו, המקום השלישי ברשימת בל"ד, עם 199 קולות. הוא גבר על ג'ומעה זבארקה מהנגב שקיבל רק 145 קולות וזכה בהתמודדות על המקום הרביעי ברשימה. כך יוצא שרשימת בל"ד לא בחרה דמות חדשה במקומות הראשונים.

בדבריו בוועידה אמר זחאלקה כי "היעד הוא הקמת רשימה משותפת. בהיסטוריה של העולם הערבי כולו לא היתה מעולם אחדות קומוניסטית־איסלאמית־לאומית. זה לא הולך להיות פשוט וצריך לדעת איך מנהלים את זה, וזו אחת הסיבות שבגללה אני מבקש שוב את תמיכתם". זועבי כשלעצמה יודעת שתצטרך לעבור משוכה נוספת בדרך לכנסת, בדמות בקשות הפסילה של אנשי ימין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ