ידלין הצטרף למחנה הציוני: "אוכל לתרום מניסיוני לתפקיד שר הביטחון"

הרצוג ולבני הציגו את ראש אמ"ן לשעבר כמועמד מטעם הרשימה המאוחדת והוא כעת הדמות הביטחונית הבכירה ברשימה. הרצוג: "מאוד מכבד את מופז, אבל קיבלנו את ההחלטה הטובה ביותר"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יצחק הרצוג וציפי לבני הכריזו הערב (שני) על הצטרפותו של האלוף (במיל') עמוס ידלין, לרשימת המחנה הציוני, והוא מיועד, לדבריהם, לתפקיד שר הביטחון בממשלתם. "האלוף ידלין הוא מהקברניטים החשובים והמשפיעים ביותר במערכת הביטחון בעשורים האחרונים", אמר הרצוג במסיבת עיתונאים משותפת. בשבוע הבא יתברר אם ישוריין מקום לידלין ברשימה או שמא יובטח לו תפקיד שר הביטחון מבלי שימונה לח"כ. 

עם הצטרפותו, ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ולשעבר ראש אמ"ן, הוא הדמות הביטחונית הבכירה ברשימת המחנה הציוני. ידלין מכהן במועצה הציבורית של עמותת אלע"ד, ואף חתם לאחרונה על מודעת ברכה למתיישבים החדשים בסילוואן. היום הוא הסביר שהוא תומך בחפירות בעיר דוד שיוכיחו לפלסטינים שמכחישים את הנוכחות היהודית בישראל לאורך אלפי שנים את קיומה. לדבריו, הוא יודע לעשות את ההבחנה בין התמיכה בפעילות אלעד לבין בנייה יהודית במזרח ירושלים, לה הוא מתנגד.

את כל חיי הבוגרים, מאז שהתגייסתי ועד היום הזה, הקדשתי לביצור ביטחונה של מדינת ישראל. כטייס קרב, מפקד, חבר מטכ"ל וראש אמ"ן. נולדתי בבית ציוני, והמחנה הציוני הוא מקומי הטבעי", אמר הערב ידלין. "באתי לחזק את ביטחונה של מדינת ישראל וביטחון עם ישראל... אני סומך על צה"ל ומערכת הביטחון כולה שידעו להתמודד עם כל התפתחות שלפנינו". 

לבני, הרצוג וידלין במסיבת העיתונאים. ידלין: “את כל חיי הבוגרים הקדשתי לביצור ביטחונה של מדינת ישראל" צילום: עופר וקנין

>> בחירות 2015: כל החדשות, הסקרים והפרשנויות

ההכרזה על צירופו של ידלין למחנה הציוני התקבלה לאחר שמוקדם יותר היום יו"ר מפלגת קדימה, שאול מופז, הודיע כי לא יצטרף לרשימה בבחירות הקרובות ואמר כי הוא "שלם עם ההחלטה". החלטתו באה לאחר משא ומתן ממושך שידע עליות ומורדות בתקופה האחרונה. 

לצדו של הרצוג, ידלין הוא אחד מ"נסיכי" מפלגת העבודה. אביו, אהרן ידלין, מראשי מפא"י, כיהן כשר החינוך בממשלת רבין הראשונה. "ניהלנו מגעים עם דמויות שונות. הבחירה בעמוס ידלין היא בחירה אמתית בהיותו אוטוריטה מקצועית ומשמעותית שמקובלת כבר סמכא", אמר הרצוג במסיבת העיתונאים. "אני מאוד מכבד את שאול מופז. יש לי אליו גם הערכה אישית. בסופו של דבר צריך לקבל החלטה. ההחלטה התקבלה על ידי בתיאום עם ציפי לבני. זו ההחלטה הטובה ביותר”.

שאול מופז במליאת הכנסת, ב-2013צילום: אוליבייה פיטוסי

במסיבת העיתונאים ידלין נשאל מדוע ביקש להיות מוצנח אל תפקיד שר הביטחון, מבלי לכהן קודם לכן כח"כ מן המניין. לדבריו, “אני לא ביליתי את זמני על חוף הים. 40 שנה שרתי בצה"ל, עשיתי תפקידים רבים. למפלגת העבודה יש רשימה יוצאת מהכלל. אני חושב שמה שאני יכול לתרום זאת היכולת המקצועית שלי כאיש ביטחון לשר ביטחון. אבא שלי התחיל את השליחות הפוליטית שלו בגיל צעיר יחסית. אני נמצא במקום אחר עם ניסיון אחר". מקורות המעורים במגעים בין האלוף במיל' לבין העבודה, סיפרו הבוקר כי ידלין מעוניין להתמנות לתפקיד שר הביטחון או שר המודיעין והוא ככל הנראה מוכן לוותר על שיריון ברשימה המשותפת תמורת התחייבות למינוי בכיר סביב שולחן הממשלה.

על פי בדיקות שערכו במפלגת העבודה, מופז נחשב לדמות אהודה בקרב הימין הרך – קהל ממנו מבקשת הרשימה המשותפת לשאוב מצביעים בשבועות הקרובים, אלא שאלו הבהירו גם שהם אינם מעוניינים בו לתפקיד שר הביטחון. בימים האחרונים נדמה היה שהצדדים קרובים לסיכום, אלא שהבוקר התקבלה אצל שני הצדדים ההחלטה שלא לרוץ במשותף.

מקורות המעורים במגעים סיפרו שהדרישות של מופז היו “לא מציאותיות” בתחילת הדרך, לאחר שביקש לכלול אותו בעשירייה הפותחת, להבטיח לו את תיק הבטחון ולשריין מקום לעוד שני נציגים מטעמו ברשימה. ככל שנקפו הימים, מופז צמצם את דרישותיו, הסכים להשתריין במקום ה-11 אך דרש להיות הדמות הביטחונית הבכירה של הרשימה ולקבל שיריון לאדם נוסף. במחנה הציוני סרבו. 

אנשים במחנה הציוני אמרו כי מופז תומרן, הלכה למעשה, כדי לא יחבור לרשימה. יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, הגיע אתמול לפגישה לילית עם מופז ובידיו ההצעה הסופית, המביכה, לשילובו ברשימה: כבל הציע למופז את המקום ה-20, והבהיר שתיק הבטחון לא יובטח לו. בנוסף, כבל הציע לשריין נציג מטעמו של מופז בעשירייה הרביעית, הלא ריאלית. בסביבת מופז טענו שלבני פעלה לדחוק אותו מהאיחוד בשל משקעי העבר ביניהם. "מופז חש שהרצוג רוצה שיחבור, אבל לבני כל העת שמה חסמים בדרך", אמרו בסביבתו.

מופז אמר שעדיין לא החליט מה יהיה עתידו הפוליטי ואם בכוונתו לפרוש מהתמודדות או לחבור למפלגה אחרת. על פי הסקרים האחרונים, קדימה לא צפויה לעבור את אחוז החסימה בבחירות הקרובות. 

בעבודה דחו היום את הטענות לפיהן העובדה שמופז לא יצורף לרשימה בסופו של דבר, תיצור למפלגה חסר במועמדים "מזרחים". לדברי מקור במפלגה, “כל הטענות על רשימה אשכנזית מדי הן מופרכות: איתן כבל, חיליק בר או איציק שמולי הם דמויות משמעותיות בעשיריה הפותחת של המפלגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ