ערעורה של חוטובלי התקבל: תמוקם במקום ה-20 ברשימת הליכוד במקום אבי דיכטר

סגנית שר התחבורה טענה כי נפלו טעויות בספירת הקולות בפריימריז וכעת היא ממקומת במקום ריאלי. דיכטר צפוי לערער על ההחלטה בבית הדין העליון של המפלגה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד קיבלה היום (שני) את ערעורה של סגנית שרת התחבורה, ח"כ ציפי חוטובלי, על תוצאות הבחירות המקדימות במפלגה. בעקבות ההחלטה תקודם חוטובלי למקום ה-20 ברשימת הליכוד לבחירות לכנסת, ואילו אבי דיכטר יירד למקום ה-26. לאחר הספירה החוזרת התברר שחוטובלי גברה על דיכטר ב-32 קולות בלבד.   

>>>מה צופים הסקרים לליכוד >>>בחירות 2015: כל הכתבות והפרשנויות​

ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד, בראשות השופט המחוזי בדימוס מנחם נאמן, סיימה את שלב הבדיקה של הערעורים ההדדיים שהוגשו לה על ידי חוטבלי ודיכטר, בהחלטה מנומקת מאוד, קיבלה את טענת חוטובלי לפיה נפלו טעויות בספירת הקולות.

ח"כ חוטובלי בדיון בכנסת צילום: אמיל סלמן

בעקבות ההחלטה אמרה חוטובלי כי "אני מברכת על אומץ הלב של ועדת הבחירות לעשות צדק עם רצון הבוחר ולתקן את אי הסדרים שנפלו בהליך הבחירות. אין לי ספק כי חלק גדול מהפגמים שנפלו בהליך נבעו משיטת ההצבעה הידנית, שהזמינה טעויות אנוש רבות כטעויות חישוב והקלדה אותן חשפנו בהליך הערעור. הדבר החשוב ביותר כעת הוא לדאוג להצלחת הליכוד בבחירות. כמו תמיד אני מגויסת להצלחת תנועת הליכוד כדי שנוביל את המדינה גם אחרי ה-17 במארס. לאורך הערעור הדגשתי כי אין יריבות אישית ביני ובין אבי דיכטר ואני בטוחה שגם הוא יוכל להיות חלק מהנבחרת בכנסת הבאה".

"לאור החלטת השופט, ידון מחר בית הדין העליון של תנועת הליכוד בבקשת דיכטר לעיין במסמכי הקלפיות שבהן קיים חשש כבד לאי סדרים ותוצאות לא אמיתיות, זאת לאחר שבקשה זו לא כובדה על ידי ועדת הבחירות ביממה האחרונה", מסר דוברו של דיכטר, והוסיף: "מאחר והפרש הקולות הוא כה קטן, הרי שכל נתון חדש יכול לשנות התוצאות".

מסמך הדיון בעררים שהגישו דיכטר וחוטובלי מרתק. פעם אחר פעם דחו חברי הוועדה, בראשם השופט נאמן, טענות על אי סדרים וחשדות לזיוף ומרמה שהציגו השניים. אחד הטיעונים המרכזיים בהם השתמשה הוועדה כדי להכשיר את ההצבעה היא שממילא, גם בהצבעה חוזרת באתרים השונים, יחסי הכוחות בין השניים לא היו משתנים.

כך, למשל, חוטובלי ביקשה לפסול את הקלפי בבית ג'אן, שם דיכטר זכה ל-142 קולות וחוטובלי לשמונה קולות בלבד. אילו הקלפי היתה נפסלת, דיכטר היה מאבד 134 קולות נוספים. לדברי חוטובלי, שני עורכי הדין ששימשו כנאמני וועדת הבחירות בקלפי, קיבלו איומים על חייהם בעיצומם של הבחירות ונטשו את המקום. הפרוטוקול שהכינו נעלם ובמקומו הוכן פרוטוקול אחר. בפרוטוקול נכתב, בין היתר כי בשעה 12:00 קיבלו שני עורכי הדין איומים ועו"ד ולמא עזבה את המקום. יצוין כי לאחר עזיבת עו"ד ולמא, לא מצאנו את הפרוטוקולים שהיא הכינה ורשמנו פרוטוקול חדש". חוטובלי טענה שהבחירות בקלפי בבית ג'אן נערכו ללא כל פיקוח ולכן יש לפסול אותן. אלא שוועדת הבחירות החליטה שלא לקבל את עמדתה ודחתה את הבקשה. “אין למחוק כליל את הוצאות בבית ג'אן ולגרום על ידי כך עוול למר דיכטר על לא עוול בכפו", כתבו חברי הוועדה בהחלטתם והוסיפו שאלמלא סד הזמנים הלחוץ, היו מורים על בחירות מחודשות בבית ג'אן. לדבריהם, "הפער העצום בין הקולות שקיבל דיכטר לחוטובלי מאותת שהתוצאה לא תשתנה באופן יסודי גם אם יהיו בחירות מחודשות".

חוטובלי ביקשה לפסול גם את הקלפיות בכסרא בשל אי סדרים הגובלים בפלילים, לאחר שאחת משלוש הקלפיות הגיעה ריקה לחלוטין. אך בוועדה קבעו ש"לא הוכח שהניסיונות לשבש את הבחירות אכן הצליחו". לפי הוועדה, "כשבוחנים את היחס בין המספר הזעום של הקולות שקיבלה חוטובלי בשתי הקלפיות שהגיעו אלינו לעומת המספר הגדול שקיבל דיכטר, פסילת הקלפיות בירכא תכפיל את העוול שסובל ממנו מר דיכטר כתוצאה מהיעלמות הקלפי השנייה מתוך שלוש".

אחת הדרישות המרכזיות של דיכטר היתה לפסול את כל הקולות במעטפות הכפולות בירושלים משום שהטיפול בהן בליל הבחירות גבל בפלילים. בפרסום התוצאות הראשון מן הקלפיות, הוא גבר על חוטובלי ב-754 קולות. אלא שימים ספורים מאוחר יותר הוא התבשר שנמצאו כ-700 מעטפות כפולות נוספות שלאחר ספירתן הצטמצם הפער לטובת דיכטר ל-55 בלבד. “הוועדה הוסיפה קולות אלו לחוטובלי ללא כל ניסיון להתמודד עם השאלה היכן היו מעטפות אלו במשך ארבעה ימים, דבר שהיה חייב לעורר חשש שלא מדובר בהצבעה אותנטית", הוא טען. אלא שחברי הוועדה דחו את הטענות והסבירו שהקלפי נספרה כבר בליל הבחירות, אולם שתוצאותיה לא הועברו,  בתום לב של נאמנת הבחירות בקלפי, עו"ד רחל נאמן, ולא שוקללו בתוצאות הסופיות.

דיכטר טען גם כי בפתח הקלפי בגדרה ישב ראש המועצה, יואל גמליאל, אחיה של ח"כ גילה גמליאל, וחילק טופסי הצבעה מוכנים לבוחרים. בוועדה קבעו כי "אם אמנם פעל מר גמליאל כפי שפעל, הוא ודאי לא היה מעוניין להאדיר את כוחה של גב חוטובלי, שהיתה אחת הנשים שהתמודדה על המשבצת הנשית. דיכטר בטיעוניו אינו מביא שום טענה או הוכחה שגמליאל פעל לטובתה של חוטובלי ולככן אין מקום לגרום לה עוול על ידי פסילת הקלפי של גדרה". בנוסף, קבל דיכטר על כך שפעיל הליכוד שבח שטרן, מקורבה של חוטובלי שהיה מועמד בעצמו בבחירות האחרונות, חזר לתפקד כחבר וועדת הבחירות לאחר שנוכח כי זכה למספר קולות קטן.

נציגי דיכטר פנו מוקדם יותר היום לבית הדין העליון של הליכוד, בבקשה להוציא צו מניעה הקובע כי לא תינתן היום החלטה של ועדת הבחירות בערעורים שהוגשו על תוצאות הפריימריז, עד אשר ייבדקו כל הקלפיות בהן התגלו אי סדרים וטעויות ספירה. נציגי דיכטר טוענים כי בקלפיות רבות ברחבי הארץ לא נספרו הקולות כדין, ושבדיקתן אינה יכולה להתבצע עד היום בצהריים - המועד בו אמור שופט ועדת הבחירות לתת את החלטתו בערעורים שהוגשו על ידי דיכטר וחוטובלי.

דיכטר טען בערעורו "כי קלפיות רבות ברחבי הארץ לא היו נתונות תחת פיקוח והתגלו טעויות רבות בספירת הקולות בקלפיות. כך למשל, קלפי בירושלים אותרה באופן מסתורי רק כעבור ארבעה ימים ממועד הפריימריז, ולא היתה נתונה תחת פיקוח, ואילו בירכא נעלמה קלפי, וקולותיה נמחקו ממניין הסכימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ