אליסון קפלן סומר

מפלגה של נשים חרדיות תתמודד לראשונה בבחירות לכנסת. בראש רשימת "בזכותן: חרדיות עושות שינוי", עומדת הפעילה החברתית והפמיניסטית רות קוליאן, שאמרה בעת ההכרזה אתמול על המפלגה כי מדובר בצעד היסטורי במשימה "להבטיח ייצוג של נשים חרדיות בכנסת". 

בחירות 2015 ב"הארץ": כל החדשות, הפרשנויות והסקרים

קוליאןצילום: תומר אפלבאום

במסיבת עיתונאים בתל אביב אתמול הכריזה קוליאן על הקמת המפלגה יחד עם שתי נשים חרדיות נוספות – נועה ארז וקרן ומוזאן. קוליאן אמרה כי מטרת המפלגה היא לייצג את "כל הנשים", ובמיוחד חד-הוריות ונזקקות  ש"סבלו מהפוליטיקאים שמתמודדים שוב ושוב ומבטיחים לעזור ולשפר את חייהן, אך דבר לא משתנה". לדבריה, "יש חומות רבות של פחד לנשים חרדיות בקהילות שלהן. אין להן לאן לפנות בכנסת".

קוליאן אף לגלגה על הגימיק לדבריה של ש"ס להקים מועצת נשים שתייעץ להנהגת התנועה, שבראשה יעמדו הרבנית עדינה בר שלום ורעייתו של היו"ר, יפה דרעי. לדבריה, מדובר בניסיון לפייס את הנשים החרדיות, תוך שמירתן מאחורי הקלעים. "אנחנו לא נהיה שקטות, עד שנראה נשים מיוצגות", היא אמרה.

כשנשאלה מדוע היא לא מצטרפת למפלגה לא חרדית, יו"ר "בזכותן" השיבה כי "אנחנו רוצות לשמר את הזהות שלנו", ולהראות שנשים יכולות להיות מנהיגות ו"להישאר חרדיות". לדבריה, ההחלטה להקים מפלגת נשים התקבלה לאחר ש"ניסינו כל דבר אחר" כדי לזכות בייצוג חרדי נשי בכנסת, מ"לפנות למפלגות בנימוס ובכפפות של משי, עבור לפנייה לבתי משפט ועד ללחץ עממי".

קוליאן וארז, שתיהן נשואות עם ילדים, מודות שפחדו מתגובת הנהגת הקהילה החרדית נגד משפחותיהן. "זה לא קל עבור אף אחד מאתנו", אמרה קוליאן והוסיפה כי המשפחות תומכות במהלך.

בניגוד לאירועים של מרבית המפלגות, החדר בתל אביב נעדר מקהל מריע ורק כתבים וקומץ של תומכים – חרדים וחילונים – היו במקום. האירוע תוכנן במשך כמה שבועות, אולם נשמר בשקט מחשש לתגובות חריפות. "אני יודעת שנשלם מחיר על כך", הוסיפה קוליאן. "אבל אנחנו חייבות לתת לנשים החרדיות כתובת בכנסת. יש לנו המון לתת, אני מאמינה שאנחנו יכולות לעשות זאת".  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ