ועדת הבחירות המרכזית הורתה לגנוז את סרטון הגנון של נתניהו: "הטענה כי דלף בטעות לרשת תמוהה"

יו"ר הוועדה, שופט העליון ג'ובראן, קבע כי הסרטון עושה שימוש בילדים לצורכי תעמולה בניגוד לחוק, והורה לליכוד לשלם לעותרים את הוצאות עתירתם בסך 5,000 שקל. הליכוד: "מכבדים את ההחלטה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, הוציא היום (שלישי) צו מניעה האוסר את המשך שידור סרטון "הגנון" של הליכוד מאחר שנעשה בו שימוש בילדים לצורכי תעמולה בניגוד לחוק. בסרטון התעמולה שהופץ לפני כמה ימים צולם ראש הממשלה בנימין נתניהו בגן ילדים מתקשה להשליט סדר על ילדים ששמותיהם ודמויותיהם תואמים את אלו של ראשי המפלגות שהיו שרים בממשלתו האחרונה – נפתלי בנט, ציפי לבני, יאיר לפיד ואביגדור ליברמן. השופט ג'ובראן פקפק בטענת הליכוד כי הסרטון דלף לאינטרנט בטעות לפני שאושר לשידור וכתב כי הוא מוצא את הטענה תמוהה.

>>> בחירות 2015: כל החדשות, הפרשנויות והסקרים

החלטת השופט ג'ובראן התקבלה בעתירה שהגישו התנועה לאיכות השלטון ומפלגת יש עתיד נגד ראש הממשלה והליכוד ובעקבות פניות נוספות של מנכ"ל המועצה לשלום הילד, הד"ר יצחק קדמן, ושל מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר. ג'ובראן קבע כי על נתניהו והליכוד לשלם לעותרים את הוצאות עתירתם בסך 5,000 שקלים.

נתניהו בסרטון הגנון

בהחלטתו כתב ג'ובראן: "אני מוצא כתמוהה, עם כל הכבוד, את טענתם של המשיבים כי הסרטון דלף בטעות לרשת האינטרנט ובכלל לא אוּשר לשידור. האיסור על שימוש בילדים תוך תעמולה – חד וברור. אני מתקשה להבין מדוע הושקעו כספים מלכתחילה והטריחו את ראש הממשלה בצילום לסרטון, אם התוכן כלל לא יוּעד לשידור. משכך, אני מוצא קושי רב בגרסת המשיבים. ברי, כי המשיבים כבר הפיקו רווח פוליטי משמעותי מהסרטון: ערוצי התקשורת, הטלוויזיה, הרדיו, ואתרי האינטרנט המובילים בישראל, עוסקים בסרטון זה כבר מספר ימים, ואף שידרו אותו פעמים רבות. לאמור, הנסיבות המתוארות לעיל משאירות מספר רב של סימני שאלה פתוחים בנוגע לטענת המשיבים בהקשר זה".

ג'ובראן הבהיר כי צו המניעה אוסר את פרסומו של הסרטון בכל מתכונת ובכל אמצעי מדיה והורה לליכוד לעשות כל שביכולתו לנקוט באמצעים אקטיביים על מנת שהסרטון ייגנז. ג'ובראן הורה לליכוד לפנות לאתר "יוטיוב" ולאתרי החדשות הישראליים המרכזיים באינטרנט בדרישה להסיר את הסרטון ולהגיש לוועדה עד 25 בינואר תצהיר בו יפורטו הצעדים שהמפלגה נקטה כדי לכבד את צו המניעה.

בסוף החלטתו ג'ובראן ציטט משירו של יהודה עמיחי "אלוהים מרחם על ילדי הגן" וכתב: "המחוקק מצא לנכון, ובצדק רב, להוציא את ילדינו אל מחוץ לזירת המשחק הפוליטי. כל שימוש מעין זה בילדים, מעצם טבעו, ובניגוד לחריגים המצומצמים שבגדרי הסעיף, נתפס כציני ואופורטוניסטי".

מהליכוד נמסר בתגובה: "אנו מכבדים כל החלטה של יו״ר ועדת הבחירות המרכזית ונקיים אותה ככתבה וכלשונה. עם זאת חשוב להדגיש, כי הסרטון הופק מלכתחילה על סמך חוות דעת משפטית חיובית של היועץ המשפטי של הליכוד, כאחד מסדרה של סרטונים, ולא אושר על ידי הליכוד לפרסום ולשידור. רק עקב טעות טכנית הגיע הסרטון לרשת האינטרנט. מטה ההסברה של הליכוד כבר שוקד על סרטוני המשך, תוך הקפדה יתרה על הנחיות יו״ר ועדת הבחירות וברוחן״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ