המפלגות הערביות צפויות להכריע היום אם להתמודד לכנסת ברשימה מאוחדת

נמשכים המגעים בין חד"ש, בל"ד, תע"ל והתנועה האיסלאמית לאיחוד הרשימות. ראש ועדת הפיוס, פרופ' מוסטפא כבהא: "התקדמות חיובית ואופטימיות גדולה"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חד"ש ושלוש המפלגות הנתמכות על ידי הציבור הערבי, בל"ד, תע"ל והתנועה האיסלאמית, צפויות לקבל היום (חמישי) החלטה אם ירוצו ברשימה מאוחדתועדת הפיוס — שפעלה בשבועות האחרונים בשיתוף פעולה עם המפלגות — מתכנסת הבוקר לישיבה מרתונית, שבסופה היא אמורה להציג את הצעתה הסופית לחלוקת המנדטים בין המפלגות. 

המגעים בין המפלגות נמשכו אתמול אל תוך הלילה, לאחר ששלשום הושגה התקדמות משמעותית: כל הנציגים הסכימו כי ועדת הפיוס תכריע בנקודות המחלוקת ותציג נוסחה לאיחוד שתהיה מקובלת על כולם. חברי הוועדה לא הצליחו להגיע אמש להסכמה, ולכן החליטו לחדש את השיחות הבוקר בכדי לעמוד בלוח הזמנים שנקבע על ידי המפלגות ולהגיע להחלטה היום. בשלב זה זה נציגי המפלגות טרם עודכנו בפרטי הישיבה וההצעה המתגבשת. 

>>> בחירות 2015: כל הכתבות, הפרשנויות​ והסקרים

חברי הכנסת צרצור, זחאלקה וזועבי בכנסת, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

פרופ' מוסטפא כבהא, העומד בראש ועדת הפיוס, אמר אתמול כי הקונסנזוס סביב הוועדה הוא פריצת דרך חשובה, וכי לאחר ימים של קיפאון ניתן לראות "התקדמות חיובית ואופטימיות גדולה".

בראש הרשימה צפוי לעמוד מזכ"ל חד"ש, איימן עודה. כפי שדווח ב"הארץ", עיקר המחלוקת בין המפלגות היא על זהות המועמדים שיוצבו במקומות האחרונים הריאליים ברשימה המאוחדת, ובעיקר על המקום ה–12: תע"ל בראשות אחמד טיבי תובעת מקום שני ריאלי ברשימה, בעוד בתנועה האיסלאמית תובעים לעצמם את המשבצת הזו, שתבטיח עבורם מנדט רביעי. במקביל, חד"ש רוצים להבטיח שנציגם, שנבחר במקום ה-5 בבחירות הפנימיות, ד"ר עבדאללה אבו-מערוף, ימוקמו במקום ה-13.  

בוועדת הפיוס פועלים לייצוג המפלגות על פי כוחם וייצוגן הקיים בכנסת. בסקר שנערך בימים האחרונים על ידי יוזמות קרן אברהם ומכון יאפא למחקרים עולה כי הצגת רשימה אחת תעלה את אחוז ההצבעה בקרב האזרחים הערבים בכ-10%, דבר שיקרב את אחוז ההצבעה לכ-68%.

הרשימה המאוחדת הצפויה, עד המקום העשירי: 

1. איימן עודה (חד"ש)

2. מסעוד גנאים (התנועה האיסלאמית)

3. ג'מאל זחאלקה (בל"ד)

4. אחמד טיבי (תע"ל)

5. עאידה תומא סלימאן (חד"ש)

6. טלב אבו עראר (התנועה האיסלאמית)

7. חנין זועבי (בל"ד)

8. עבד אלחכים חאג' יחיא (התנועה האיסלאמית) 

9. דב חנין (חד"ש)

10. ד"ר יוסוף ג'בארין (חד"ש) / ד"ר באסל גטאס (בל"ד)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ