המפלגות הערביות סיכמו על הרכב הרשימה המשותפת בבחירות

הרשימה גובשה בעקבות פשרה הכוללת רוטציה. בראש הרשימה יעמוד יו"ר חד"ש איימן עודה. לפי סקר מהימים האחרונים, רשימה משותפת צפויה להעלות את שיעור ההצבעה של ערביי ישראל

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

ועדת הפיוס שדנה בהרכב הרשימה הערבית המשותפת הכריזה הערב (חמישי) בכפר קרע על הרשימה הסופית - לאחר שקיבלה את הסכמת כל המפלגות להרכב שיוצג. על פי המתווה של ועדת הפיוס, תתקיים רוטציה בין המקומות 12 ו-15 ו-13 ו-15. המקום ה-12 יהיה של תע"ל ו-13 של חד"ש.

>>> כמה מנדטים תקבל הרשימה המאוחדת? כל הסקרים >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

המפלגות חד"ש, בל"ד, תע"ל והתנועה האיסלאמית הכריזו מוקדם יותר היום על ריצה ברשימה משותפת בבחירות לכנסת ה-20, בתום משא ומתן שנמשך שבועות. פריצת הדרך במגעים הושגה ביום רביעי, כשצוותי המשא ומתן של המפלגות הסכימו כי ועדת הפיוס – שפעלה בשיתוף פעולה עם המפלגות – תכריע בנקודות המחלוקת ותציג נוסחה לאיחוד שתהיה מקובלת על כולם.

שיחות הפיוס בין המפלגות הערביות, הערב בכפר קרעצילום: נמרוד גליקמן

עם פרסום ההודעה על ריצה משותפת החלו חגיגות בכפר קרע, ונציגי המפלגות קראו לכלל הציבור הערבי לתמוך ברשימה. מחר תערך בנצרת מסיבת עיתונאים חגיגית בה יודיעו המפלגות על ההסכם ויזניקו את הקמפיין המשותף בבחירות

על פי ההסכם שגובש, בראש הרשימה המשותפת יעמוד מזכ"ל חד"ש, איימן עודה, שניצח בבחירות המקדימות במפלגה בשבוע שעבר ומונה ליו"ר. במקום השני הוצב נציג התנועה האיסלאמית, מסעוד גנאים; במקום השלישי נמצא יו"ר בל"ד, ג'מאל זחאלקה; ובמקום הרביעי אחמד טיבי מתע"ל. ברשימה מובטח ייצוג של שתי נשים: השנייה ברשימת חד"ש - עאידה תומא סלימאן, שהוצבה במקום החמישי; והשנייה ברשימת בל"ד - חנין זועבי, שהוצבה במקום השביעי. הנציג היהודי ברשימה המשותפת יהיה דב חנין, שהגיע למקום השמיני.

כפי שדווח ב"הארץ", עיקר המחלוקת בין המפלגות נסב סביב זהות המועמדים שיוצבו במקומות האחרונים הריאליים ברשימה המאוחדת, ובעיקר על המקום ה-12: תע"ל בראשות אחמד טיבי תבעה מקום שני ריאלי ברשימה, בעוד בתנועה האיסלאמית תבעו לעצמם את המשבצת הזו, שתבטיח עבורם מנדט רביעי. במקביל, חד"ש רצו להבטיח שנציגם, שנבחר במקום ה-5 בבחירות הפנימיות, בן העדה הדרוזית ד"ר עבדאללה אבו-מערוף, ימוקם במקום ה-13.

בוועדת הפיוס פעלו לייצוג המפלגות על פי כוחן וייצוגן הקיים בכנסת. מסקר שנערך בימים האחרונים על ידי יוזמות קרן אברהם ומכון יאפא למחקרים עולה כי הצגת רשימה ערבית אחת תעלה את שיעור ההצבעה של הערבים בכ-10%, דבר שיקרב את אחוז ההצבעה לכ-68%.

ההסכם החתום על ידי נציגי המפלגות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ