בישראל ביתנו תוהים: האם ליברמן יישאר גם אחרי מפלה בבחירות

פרשת השחיתות קטעה את האופטימיות שעוררו במפלגה סקרים פנימיים, שחזו תוצאה של 12 עד 14 מנדטים. שר יוצא מעריך: פחות מעשרה מנדטים יביאו לפרישה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לפני קצת יותר מחודש ביקר בפראג שר החוץ ויו"ר "ישראל ביתנו", אביגדור ליברמן. החקירה נגד ח"כ פאינה קירשנבאום וכמה מבכירי מפלגתו עוד לא יצאה לאוויר העולם וליברמן היה במצב רוח מרומם. באחד הערבים, אחרי הפגישות המדיניות עם בכירי ממשלת צ'כיה, יצא ליברמן למסעדת SaSaZu בעיר (הבלוגרית טל שניידר דיווחה ראשונה על ביקורו במקום).

>>> בחירות 2015: כל הכתבות, הפרשנויות​ והסקרים

המסעדה האופנתית של השף ולוחם השייטת לשעבר, שחף שבתאי, מגישה תפריט פיוז'ן עם נגיעות וייטנאמיות. בסיום הארוחה, בין הקינוח לחשבון, מציעה המסעדה לאורחיה מנהג ישראלי־יהודי בנוסח הכותל המערבי. כל סועד מקבל פתק ממותג שעליו הוא יכול לציין שלושה חלומות אישיים שברצונו להגשים. הפתקים נשארים במסעדה ובביקור הבא יכול כל סועד לבדוק כמה מחלומותיו התגשמו, אם בכלל. גם שר החוץ הישראלי ואנשי צוותו שישבו סביב השולחן קיבלו פתקים כאלה. בעט שחור, בכתב יד עגול, כתבה מנהלת לשכתו סיגלית לוי חלום אחד בלבד — "אביגדור ליברמן ראש הממשלה".

ליברמן מציג את רשימתוצילום: אוליבייה פיטוסי

האופטימיות שאחזה בליברמן ואנשיו בארוחת הערב במסעדה בבירה הצ'כית לא נבעה מהיין שהוגש לשולחן. לפחות לא רק. הסיבה העיקרית היתה הסקרים הפנימיים שעשתה המפלגה בחודש דצמבר. לדברי מקורות בישראל ביתנו, רוב הסקרים הפנימיים חזו תוצאה של 12 עד 14 מנדטים בבחירות. סקרים מסוימים דיברו אף על 16 מנדטים. בכמה מנאומי ליברמן אחרי חזרתו הוא חזר על מספר המנדטים הזה וסימן אותו כיעד של המפלגה בבחירות. המספרים הללו יצרו אצל ליברמן ואנשיו את התחושה כי עם קמפיין מוצלח ועבודה פוליטית נכונה, ביום שאחרי הבחירות הם יוכלו להגיע למצב שבו רוטציה על ראשות הממשלה עם הרצוג, כחלון או אפילו נתניהו, תהיה בהישג יד.

אבל שלושה ימים אחרי שנחת בישראל התפוצצה ברעש גדול הפרשה שתיקרא על שם מפלגתו ותכניס לחדרי החקירות את מקורבי־המקורבים של ליברמן. מזכ"לית המפלגה ח"כ קירשנבאום, ראש המטה דאוד גודובסקי ומנכ"ל משרד החקלאות רמי כהן ואחרים, שהיו אמורים להיות מעורבים בצורה אינטנסיבית בקמפיין הבחירות — נוטרלו.

ליברמן במשחק בית"ר ירושלים, השבועצילום: ניר קידר

בחודש שעבר מאז נעלמה האופטימיות כלא היתה ובמקומה השתררה אווירת משבר האופפת את המפלגה והעומד בראשה. הגורם העיקרי לכך היה הירידה החדה בסקרים, שבחלקם קוצץ כוחה הפוליטי של המפלגה במחצית. ישראל ביתנו של ינואר 2015 עומדת ברוב הסקרים על חמישה עד שבעה מנדטים. החלום שהביעה מנהלת לשכתו של ליברמן על הפתק במסעדה בפראג, גם אם לא נגנז לחלוטין, הוכנס להקפאה עמוקה.

אחד הצעדים הראשונים שעשה ליברמן בעקבות החקירה היה להזמין סקר מד"ר מינה צמח. הסיבה לכך היתה, שבסקרים שעשתה עד אז קיבלה ישראל ביתנו את מספר המנדטים הנמוך ביותר. תוצאותיו של סקר העומק, שכלל אלף נשאלים, הגיעו לפני שבוע ימים. ביחס לאווירת הנכאים ששררה במפלגה התוצאה היתה מנחמת – שמונה מנדטים. בשבוע הבא תעשה ד"ר צמח סקר המשך כדי לבחון את מגמות השינוי – במיוחד לאחר הצגת רשימת המפלגה לכנסת.

אחת השאלות ששואלים עצמם בשבועות האחרונים לא מעט אנשים בישראל ביתנו, על רקע המשבר במפלגה, הוא מה יקרה ביום שאחרי הבחירות, אם יתממשו הסקרים הלא מחמיאים. מה יעשה אביגדור ליברמן אם מפלגתו תתכווץ לגודלה של מרצ, פחות או יותר.

החשש העיקרי שלהם הוא שליברמן, שכבר מכהן שתי קדנציות כשר החוץ, לא יראה טעם בתפקיד של שר במשרד בינוני כמו אנרגיה, כלכלה או תחבורה. במצב כזה הוא עשוי להחליט לקחת פסק זמן מהפוליטיקה, אולי כדי להגשים חלום ישן ולכתוב תסריטים לקולנוע. אחד משרי המפלגה שהופרשו מהרשימה בשבועות האחרונים העריך, כמה ימים לפני שגילה שלא יהיה בכנסת הבאה, כי תסריט כזה עשוי להתממש במקרה שהמפלגה תקבל פחות מעשרה מנדטים.

קירשנבאום בכנס ישראל ביתנו, בחודש שעברצילום: דודו בכר

אם כך יתגלגלו העניינים, כלל לא ברור מה יעלה בגורלה של ישראל ביתנו. האם ליברמן יעביר את המושכות בממשלה ובכנסת לאחת משתי חברות הכנסת שאחריו ברשימה – אורלי לוי־אבקסיס או סופה לנדבר — וינהל את המפלגה מרחוק? האם המפלגה תתפרק ותיעלם מהמפה הפוליטית? קשה לדמיין מצב כזה, אבל אם ההידרדרות בסקרים לא תיבלם, תסריטים כאלה עלולים להיות מציאותיים.

אם כל מה שקורה במפלגה לא מספיק, ליברמן חווה לפני כמה שבועות משבר אישי לא קל עם מותה של אמו. ליברמן, בן יחיד, היה קשור מאוד להוריו. הם היו האנשים הכי קרובים אליו והיחידים שהתייעץ אתם ושיתף אותם בכל דבר. בשבועות האחרונים הוא מזכיר אותם כמעט בכל נאום או ריאיון. בשבתרבות בכפר סבא הוא סיפר שהוריו הם שדחפו אותו לפוליטיקה. בנאום באירוע הצגת הרשימה לכנסת הוא סיפר על הוריו ,שהם דיברו ביניהם יידיש ברחוב בקישינב על אפם וחמתם של האנטישמים המקומיים.

הוא מתוסכל מהמצב, במיוחד מחקירת המשטרה. התקפותיו על החוקרים והיועץ המשפטי לממשלה הם ללא ספק גם חלק מקמפיין בחירות שנועד להחזיר הביתה מצביעים שנטשו, או למנוע בריחה של מצביעים אחרים. אבל לא רק. התקפותיו של ליברמן על המשטרה משקפות תחושה אותנטית שלו, של רדיפה פוליטית על ידי מערכת אכיפת החוק. הוא מתבסס בין השאר על נתוני הסקרים שצביעים על ירידה קבועה במספר המנדטים מאז התפוצצות הפרשה.

גם אם ליברמן שוקל אפשרות לעזוב את הפוליטיקה אחרי הבחירות, הוא לא מסגיר זאת. בשיחות סגורות הוא אומר שישאר בפוליטיקה כל עוד ירגיש שהוא מסוגל להשפיע על הדיון הציבורי, לעורר ויכוח, ולקדם נושאים חדשים על סדר היום הלאומי. אתמול שיתף בחשבונות הפייסבוק והטוויטר שלו רשימה ארוכה של נושאים שלטענתו קידמה המפלגה בכנסת האחרונה ובכנסת הקודמת.

בדיונים הפנימיים במטה הבחירות של המפלגה הוא סימן את השבוע הראשון של פברואר כמועד שבו יתחיל להתבהר מאזן הכוחות האמיתי בין המפלגות השונות. הרשימות ייסגרו, יתקבלו הכרעות על מהלכי איחוד פוטנציאליים של הרגע האחרון ומספר הקולות הצפים יתחיל אט אט להצטמצם.

את הדיונים במטה הבחירות הוא מסיים לרוב בדיסוננס. מצד אחד, הסקרים מצביעים על כך שהמפלגה אינה מצליחה להתאושש. מצד שני, מנגנון פעילי השטח מוכן לפקודה והפעילים משדרים התלהבות. ליברמן משוכנע שהסוקרים יתבדו ושהוא יצליח לשנות את המגמה. למרות סדרת המשברים, היעד שהוא מציב למפלגתו נותר בעינו – 16 מנדטים. ביום ראשון ימריא ליברמן לביקור מדיני במוסקבה ובבייג'ין. כשישוב יקבל לידיו את הסקר השני שהזמין ממינה צמח. אז יידע טוב יותר אם יש לו סיכוי להתקרב לפחות ליעד השאפתני שסימן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ