ועידת העבודה אישרה את רשימת המפלגה לכנסת, טרכטנברג התקבל בקריאות בוז

מאידך יו"ר העבודה לשעבר עמיר פרץ התקבל בתשואות. הרצוג אמר באירוע: "אף אחד לא ילמד אותנו מה זאת ציונות". לבני פנתה לנתניהו: "אתה יודע שהבחירות הוכרעו ואתה בדרך הביתה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועידת מפלגת העבודה אישרה הערב (ראשון) את הרכב רשימת המפלגה לכנסת הבאה בגני התערוכה בתל אביב. הפרופסור מנואל טרכטנברג ששובץ במקום ה-11 התקבל בקריאות בוז. מדובר ככל הנראה בפוליטיקאי הראשון שזכה לקריאות זעם בגלל תמיכתו ב״כלל ההוצאה״, המגביל את הוצאת הממשלה.

>>בחירות 2015 ב"הארץ": כל החדשות, הפרשנויות והסקרים

ח"כ מיכל בירן, שדווקא תומכת בשילובו של טרכטנברג, התנדבה להסביר את זעמו של הקהל. ״טרכטנברג מוכר כחובב ׳כלל ההוצאה הפיסקלי׳ שמגביל כמה הממשלה יכולה להוציא. החוק הזה הוא טבעת החנק של התקציבים החברתיים. אני בכל זאת חושבת שיש לטרכטנברג הרבה ערך מוסף". טרכטנברג, ששובץ לבסוף במקום ה-11 השמור לעבודה, נחשב על ידי קבוצה לא קטנה בעבודה לנטע זר. ״זאת מפלגה דמוקרטית, זה בסדר גמור, אני מקבל את זה בהבנה״, אמר טרכטנברג מיד לאחר מכן.

חברי המחנה הציוני בגני התערוכה, הערבצילום: מוטי מילרוד

"אף אחד לא ילמד אותנו מה זאת ציונות כי אנחנו הציונות האמיתית", קרא יו"ר המפלגה יצחק הרצוג וציטט אחרי כן שיר של הדג נחש: ״זה הזמן להתעורר, הבית מתפורר / נצא מהחורים ביחד, די להסתתר / תרימו את היד, תפתחו את הפה / מול כולנו אין סיכוי שהם יחזיקו עוד הרבה״.

"יש כאב עצום בציבור. אני כאן אתכם כדי להחזיר את התקווה. הנבחרת שלנו הכי ישראלית, הכי מגוונת והיא גם הנבחרת הכי ציונית", הוסיף הרצוג. "אני מתחייב כי כבר בשנה הראשונה לראשות הממשלה אתם תתחילו להרגיש את ההבדל. או שנמשיך להיות שבויים בידיו של ראש ממשלה שמדרדר אותנו לעבר האסון של מדינה דו לאומית וסיפוח שלושה מיליון פלסטינים או הנהגה שקולה שתשיב אותנו לציונות השפויה המובילה והיוזמת״. 

יו"ר התנועה ציפי לבני הציגה בוועידה את הרצוג כ״ראש הממשלה הבא של ישראל". לדבריה, "לא רק אנחנו מרגישים את הניצחון שלנו, גם הם מרגישים את זה. הוא מרגיש את זה. ולכן מפלס ההסתה, המתקפות הפוליטיות וסתימת הפיות". היא הוסיפה: "אני אומרת לנתניהו הייתי אז באולם יחד עם וותיקי החירות כשעלית לבמה ואמרת הם מפחדים. אני אומרת לך, די להפחיד את העם הזה כי אנחנו לא מפחדים. אנחנו לא מפחדים מההסתה ומההתקפות ומהסרטונים המכוערים, כי אנחנו יודעים כמו שידעת אז ב-99' כשעלית על הדוכן שמי שמפחד זה אתה. אתה יודע שהבחירות הוכרעו ואתה בדרך הביתה״. 

באירוע נחשפו סרטוני הבחירות של המחנה הציוני. הקמפיין המשותף יתמקד בנושאי כלכלה ויוקר מחיה, בשל ההנחה שהמהלך יסייע לגנוב מצביעי ימין רך מרשימותיהם של כחלון, לפיד ואולי גם הליכוד. הראשון, תשדיר מדכדך למדי המציג עדויות של שורה של אזרחים המתקשים לגמור את החודש ונאנקים תחת יוקר המחייה. התשדיר השני, אופטימי, מציג את הכוורת שמקיפה את הרצוג ולבני: סתיו שפיר, קסניה סבטלובה, האלוף במיל' עמוס ידלין ומנואל טרכטנברג מדקלמים, כל אחד בתורו את הסיסמה, ״זה אנחנו, או הוא״. 

האירוע היה מפגש ראשון של חברי מרכז העבודה עם חברי רשימת התנועה. ח"כ עמיר פרץ, יו"ר העבודה בעבר שערק לשורותיה של לבני, התקבל בכבוד מלכים ובקריאות קצובות ״ע-מיר, ע-מיר״. ח"כ לשעבר יואל חסון, בעברו יו"ר צעירי הליכוד, איתר בקהל לא מעט מכרים מן המחנה היריב. הנוכחים בכנס הריעו כשהוקרא שמו של יוסי יונה, שהפך מוקד לקמפיין ה״אנטי ציוני״ שמנהלים הבית היהודי והליכוד על ראשו. על הח"כ משה מזרחי, ששובץ במקום ה-29 הלא ריאלי, אמר בר, ״אתה תהיה בכנסת הבאה על אפו וחמתו של ליברמן. אנחנו אוהבים אותך״. 

בכירים בעבודה אמרו ל"הארץ" שטרכטנברג זכה לקריאות בוז אחרי שחברי כנסת מהעבודה גילו כי הוא שוקד על תוכנית כלכלית שנויה במחלוקת לרשימה המשותפת בהנחייתו של הרצוג.  לדברי הבכירים: "אם טרכטנברג צריך להאשים מישהו על קריאות הבוז שספג היום בוועידה - זה אך ורק את הרצוג, שביקש ממנו לכתוב את התוכנית הכלכלית מבלי ליידע אף אחד מחברי הסיעה. ח״כים שגילו זאת ביממה האחרונה פשוט התפוצצו מכעס והצביעו על ההבדלים הגדולים שיש בין עמדות המפלגה ובין טרכטנברג בנושאים שונים כמו המדיניות הפיסקלית, עובדי קבלן ודיור ציבורי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ