נפסלה מועמדותה של צגה מלקו, שמוקמה שלישית ברשימת כולנו של כחלון

השופט ג'ובראן דחה את טענות כולנו ופסל את מועמדות מלקו, בעבר מנהלת רשת א', מכיוון שלא התפטרה בזמן מרשות השידור

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, פסל את מועמדותה לכנסת של צגה מלקו, ששובצה במקום השלישי ברשימת מפלגת כולנו בראשות משה כחלון. מועמדותה של מלקו, דמות בולטת בקהילה האתיופית ולשעבר מנהלת רשת א', נפסלה מכיוון שלא התפטרה בזמן מרשות השידור. חוק הבחירות קובע כי על עובד מדינה שדרגתו היא אחת מארבע הדרגות הגבוהות בסולם הדירוג להתפטר עד 10 ימים מיום קביעת הבחירות המוקדמות, אם ברצונו להתמודד לכנסת.

דרגתה של מלקו, המשמשת שדרנית ומגישה בקול ישראל באמהרית, היא אחת מארבע הגבוהות בדירוג העיתונאים בשירות המדינה. מלקו ביקשה חופשה ללא תשלום, אך לא התפטרה, אף שהמועד האחרון לעשות זאת היה 18 בדצמבר. היועצת המשפטית של רשות השידור, עו"ד מארסיה צוגמן, עדכנה את ועדת הבחירות המרכזית כי מלקו היא עדיין עובדת רשות השידור ובקשתה לצאת לחופשה ללא תשלום נדחתה.

>>> האם כחלון יעבור 10 מנדטים? כל הסקרים >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

צגה מלקוצילום: מוטי מילרוד

הפנייה לוועדת הבחירות נעשתה על ידי היועץ המשפטי של מפלגת כולנו, שביקש למנוע תקלות מביכות בהמשך ולהכשיר את מועמדותה של מלקו לפני הגשת הרשימות. המפלגה הדגישה כי החוק נועד לכפות תקופת צינון על בכירים בשירות המדינה ומלקו אינה מכהנת עוד בתפקיד בכיר. עד 2011 היתה מנהלת רשת א' ולכן הוענקה לה דרגה גבוהה, עמה נותרה עד היום, אך בשנים האחרונות היא עורכת ומגישה ברדיו באמהרית, תפקיד שדרגתו נמוכה יותר. בכירי המפלגה היו משוכנעים שהפנייה המוקדמת לוועדת הבחירות תצלח ותכשיר את מועמדותה של מלקו.

לבקשה אף צורפה חוות דעת  של ד"ר יעקב בן שמש, פרופ' עמיחי כהן ועו"ד דוד פורר, התומכת בטענות המפלגה. הם טענו כי תפקידה הנוכחי של מלקו "נעדר כל סממנים של ניהול או בכירות – ולאור תכליתם של חוקי הבחירות הרלוונטיים, שנועדו למנוע ניצול לרעה של תפקידי ניהול בכירים בזמן מערכת בחירות, הרי שאין לראות במועמדת 'עובדת מדינה בכירה', ולפיכך יש לקבוע כי המגבלות החלות על מועמדותם בבחירות של עובדי מדינה בכירים אינן חלות עליה".

השופט ג'ובראן דחה את טענת המפלגה ופסל את מועמדותה של מלקו. "אני מודע לכך כי החלטתי מהווה פגיעה בזכותה החוקתית של גב' מלקו מלהתמודד בבחירות. יותר מכך, נראה כי הציבור הרחב, בדגש על הקהילה האתיופית בישראל, היה מרוויח אם גב' מלקו היתה מתמודדת בבחירות ונבחרת לכהן בתור חברת כנסת בישראל. ניכר כי הקהילה האתיופית, המונה מעל ל-135,000 אזרחים ישראלים, אינה מיוצגת דיה בכנסת ישראל לאורך השנים. יחד עם זאת, ולצערי, לא נראה שמצב זה הולך להשתנות גם בכנסת ה-20", כתב ג'ובראן.

הוא הסביר כי המחוקק הגדיר בבירור מי מנוע מהתמודדות לכנסת, ומלקו נכללת בקבוצה זו משום שלא התפטרה מרשות השידור בזמן. "הוראות הצינון לבחירות לכנסת – ברורות. בית המשפט העליון קבע כי יש לפרשן בצמצום ובדווקנות. בנוסף, כפי שנקבע בפרשת ארד ובפרשת מופז – בפני גב' מלקו היתה פתוחה הדרך להתפטר מתפקידה ברשות השידור עובר ל'יום הקובע' לעניינה. מכוח אלה – הכרעתי כפי שהכרעתי", נימק.

מלקו נועדה להיות האשה הבכירה ברשימת מפלגת כולנו. במסיבת העיתונאים שבה הציג אותה אמר כחלון כי היא מסמלת "סיפור של מאבק, תקווה, ניצחון והכי חשוב עשייה מוכחת".

מלקו, בת 46, עלתה לישראל לבדה בגיל 16. מ-2008 עד 2011 שימשה מנהלת רשת א'. לפני שלוש שנים הודחה מתפקידה על ידי הנהלת רשות השידור הקודמת. היא טענה כי המכרז, בו נבחר מועמד אחר, היה תפור ועתרה לבית הדין לעבודה בדרישה לבטל אותו. הנהלת רשות השידור טענה אז בתגובה כי למלקו בעיה ביחסי אנוש ולכן לא נבחרה בשנית לתפקיד. היא דחתה את הטענות, אך כשלה במאבק המשפטי ולא שבה לתפקיד. מלקו פרסמה ספר אוטוביוגרפי בשם "לא בבית ספרנו" והיתה ממובילות המאבק נגד השמדת מנות הדם של העולים מאתיופיה.

ממפלגת כולנו נמסר בתגובה: "מפלגת כולנו רואה בפעילה החברתית צגה מלקו, אשר מייצגת קהילה גדולה ומהווה סמל להצלחה במאבקים חברתיים, נכס משמעותי וחשוב, ולכן ראתה המפלגה לנכון לשבצה במקום בכיר ברשימה. אמנם לגברת מלקו דרגה ניהולית גבוהה אך דרגת עבודתה בפועל אינה תואמת לכך שהרי בשנים האחרונות היא שימשה כעיתונאית מהשורה ברשות השידור ולא כמנהלת. מפלגת כולנו למדה את הנושא והחזיקה בחוות דעת של משפטנים בכירים לפיה מלקו יכלה להצטרף לרשימה אך כבוד השופט ג'ובראן פסק אחרת.  צר לנו מאוד על החלטת כבוד השופט אך אנו מכבדים את החלטתו ונפעל לפיה. אנו מאמינים כי מלקו תמשיך בתרומתה המשמעותית למפלגה בדרכים אחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ