בנט ישריין ברשימה פעילת שמאל לשעבר על מנת לדחוק רבנית שנחשבת שמרנית

ל"הארץ" נודע שד"ר ענת רוט שהתמודדה בפריימריז ונבחרה למקום לא ריאלי תשוריין במקום ה-15 בבית היהודי, ויהודית שילת תוצב במקום 20. שילת: מקווה שבנט יכבד את רצון בוחרי המפלגה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר רוט (במרכז הפריים) מאחורי נפתלי בנט ואשתו גילת, ביום הפריימריזצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ישריין את ד"ר ענת רוט במקום 15 כדי לדחוק ברשימה את הרבנית יהודית שילת, שדעותיה נחשבות שמרניות, כך נודע ל"הארץ". רוט היתה בעבר פעילה בשלום עכשיו ובמפלגת העבודה, ועבדה כעוזרת לעמרם מצנע ומתן וילנאי. בשנים האחרונות היא שינתה את דעותיה, חזרה בתשובה ואימצה אידאולוגיה ימנית. היא עבדה ב"מכון מגלי"ם" של אנשי ימין במזרח ירושלים, וחיברה שני ספרים, האחד על מאבקה של מועצת יש"ע נגד הגדר וההתנתקות, ועל מאבק הימין מההתנתקות עד עמונה.

>>> האם בנט יקבל די מנדטים כדי שרוט תיכנס? לכל הסקרים >>> כל החדשות והפרשנויות

בבחירות האחרונות רוט רצה בפריירמיז של הבית היהודי בתמיכה של בנט, אך למרות זאת קיבלה רק 6,961 נקודות - מה שהציב אותה רק בחמישייה החמישית. שילת, עם 8,336 קולות הוצבה במקום 15, במסגרת שריוני הנשים ברשימה. מאז הבחירות המקדימות מחפש בנט אשה לחמישייה השלישית ברשימה כדי לדחוק את שילת, אותה הוא רואה כנציגת הרבנים שתנהל מדיניות עצמאית במפלגתו, למקום נמוך יותר. לפי חוקת המפלגה לנשים יש "הבטחת ייצוג", ואם יש אשה בחמישייה אז אין צורך בהבטחת הייצוג. כשרוט תשוריין, שילת תעבור למקום ה-20 הלא ריאלי, להבטחת הייצוג בחמישייה הרביעית. ‏שילת אמרה לגל"צ בעקבות הדיווח על השריון כי "אני מקווה שבנט יכבד את רצון הבוחרים ושענת תבין שזה לא ראוי".

ההחלטה של בנט צפויה לעורר זעם רב בקרב גורמים במפלגה בשל השריון שהוא למעשה שינוי של תוצאת הפריימריז. בבית היהודי יש פעילים רבים שמבקשים להקפיץ את רונן שובל דני דיין או משה סלומון, שלא נבחרו למקומות ריאליים.

אתמול, בעקבות השריון של אלי אוחנה בעשירייה הראשונה, ספג בנט ביקורת נוקבת מצד חברים במפלגה. הפלגים הדתיים סבורים שהוא דמות ריקנית והפלגים החילוניים סבורים שהוא לא רציני. כך למשל לב סולדוקין (בנה של מרינה ז"ל) שעמד בראשות תא הסטודנטים של הבית היהודי באוניברסיטת תל אביב כתב לבנט בפייסבוק: "שמי לב סולודקין, ואתה מכיר אותי היטב. הייתי ראש תא הסטודנטים של הבית היהודי באוניברסיטת תל אביב בשנה שעברה. חילוני ב- 100% שהלך אחרי החזון שלך באש ובמים. מה זה אומר עליך - שבחרת לשריין אדם כמו אוחנה, ולמחוק את הסיכוי של מתמודדים שקרעו את התחת במהלך הפריימריז והם עשו טיפ-טיפה יותר מאלי אוחנה בחיים הציבוריים שלהם? במה אלי אוחנה יותר טוב מדני דיין, משה סלומון, אנט חסכיה או רונן שובל?! תשובה: הוא לא!!!".

סולודקין הוסיף: "נפתלי - אם לא תחזור בך מההחלטה הזו, אני אשקול את המשך צעדיי במפלגה הזו. ובהחלט אמליץ זאת גם לשאר חבריי. שוב: אני לא איזה מתנחל עם מעיל דובון ועוזי במעלה אמציה ג' (שאותם אני אוהב אהבת אמת). אני חילוני צעיר תושב המרכז - ואתה עלול לאבד אותי ואת חבריי אם האיש הזה הוא הדבר הכי טוב שהצלחת לשריין במפלגה שלנו".

יהודית שילתצילום: דודו בכר

"הציונות הדתית אמרה תמיד שהיא פתוחה לכולם אבל לא נפתחה מספיק והשאלה היום היא כמה אנחנו יודעים לפתוח את האוהל. יש לנו היום שמונה מתנחלים במפלגה והשאלה האם באמת אנחנו יודעים לפתוח את הבית ואת הלב, להיפתח לשונה מאיתנו, לא רק כאמירה אלא גם למעשה", אמר בנט בתגובה לביקורת לערוץ  7. "היה אפשר להביא עוד אדם מההתיישבות אבל המבחן לציונות הדתית הוא לפתוח את הלב ולצאת מאזור הנוחות שלנו. אם היינו מביאים עוד איש של התיישבות היינו נשאר קטנים. אוחנה הוא מנהיג. היה מאמן של קבוצה, יש לו כישורים... חבר כנסת זה לא רק עבודה פרלמנטארית. אוחנה גידל דורות של צעירים בכדורגל בלהט שלו עם יכולת לזהות כישורים ופוטנציאל'', פירט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ