לאחר כישלון המגעים עם המחנה הציוני: מופז הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים

החלטתו של יו"ר קדימה שלא להתמודד בבחירות הקרובות צפויה להביא גם לסופה של המפלגה, שהידרדרה תחת הנהגתו מ-28 מנדטים לשני מנדטים בלבד בכנסת הנוכחית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, הודיע היום (שלישי) על פרישתו מהחיים הפוליטיים. הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר החליט לפרוש, בעיקר על רקע כישלון המגעים עם מפלגת "המחנה הציוני" והיעדר מסגרת פוליטית אחרת שבמרכזה יוכל לרוץ. החלטתו של מופז שלא להתמודד בבחירות הקרובות צפויה להביא גם לסופה - הלכה למעשה - של מפלגת קדימה, שהיתה מפלגת שלטון בעשור האחרון והידרדרה תחת הנהגת מופז מ-28 מנדטים, לשני מנדטים בלבד בכנסת הנוכחית.

>> בחירות 2015: כל החדשות, הסקרים והפרשנויות

מופז שימש שר ביטחון בממשלתו הראשונה של אריאל שרון ובהמשך כיהן כשר התחבורה. מופז נחשב לשר אהוד אך לפוליטיקאי כושל. הוא עצמו הודה היום בדברים. "אודה בכנות, אינני פוליטיקאי מצטיין", אמר מופז. "הפוליטיקה היא לא דבר שאני שואף להצטיין בו. בחרתי בדרך הישרה וההוגנת. לא במקרה היא גם תמיד הדרך הארוכה והקשה".

מופז במליאת הכנסת, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

במהלך תשע שנות קיומה סיפקה קדימה שני ראשי ממשלה, שרון ואהוד אולמרט, וכן נשיא מדינה – שמעון פרס. המפלגה נוסדה לאחר ששרון ו-14 חברי כנסת התפלגו מהליכוד על רקע מאבקי כוח פנימיים בצל יישום תוכנית ההתנתקות. מופז סירב תחילה להצטרף למתפלגים ונותר בליכוד, ורק כעבור שבועות אחדים החליט לחבור לקדימה. לצד אנשי הליכוד חברו לקדימה גם חברי כנסת ממפלגת העבודה, בראשם פרס, שהפסיד בפריימריז באותה העת לח"כ עמיר פרץ.

כהונתו של מופז כיו"ר קדימה הפכה סמל לאופורטוניזם פוליטי: ב-8 במאי 2012, בלילה שבו היתה אמורה הכנסת להכריז על פיזורה, הודיעו מופז ונתניהו על הצטרפות קדימה לקואליציה תמורת מינויו של מופז כשר בלי תיק. זאת אף שבתקופה שקדמה למהלך הצהיר מופז פומבית שלא יחבור לראש הממשלה ואף כינה אותו "שקרן". מופז פרש מהקואליציה כעבור חודשיים בשל חילוקי דיעות בנוגע לחוק הגיוס החדש.

בתקופת הנהגתו של מופז ירדה קדימה והפכה בתוך קדנציה אחת מהמפלגה הגדולה בכנסת (28 מנדטים), למפלגה הקטנה בפרלמנט: בבחירות האחרונות זכתה קדימה בשני מנדטים בלבד, נותרה באופוזיציה, ולדברי בכיר בקואליציה הפכה "אנדרטה חיה לכישלונה של התחמנות הפוליטית". לדברי הבכיר, "בכל פעם שנשמעו איומים בכנסת על פילוג, הח"כים הסתכלו על קדימה המצומקת וגנזו את הרעיון". שותפו של מופז לקדנציה, ח"כ ישראל חסון, פרש זה מכבר מהכנסת ומונה למנכ"ל רשות העתיקות, ובמקומו מונה איש העסקים יובל צלנר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ