מחלוקת על עלייה להר הבית הביאה לפיצוץ במגעים לאיחוד בין ישי לבן ארי

במפלגת "עוצמה יהודית" סירבו לדרישת מפלגת "יחד" להתחייב להוריד מסדר היום את העלייה להר הבית. ברית כזו, אם בכל זאת תקום - עשויה להקל על נתניהו להרכיב ממשלה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים21
יאיר אטינגר

מחלוקת רבנים על עלייה להר הבית הביאה הערב (שלישי) לפיצוץ המגעים בימין החרדי, בניסיון להביא לאיחוד בין "יחד עם איתנו" של ח"כ אלי ישי ל"עוצמה יהודית" של ד"ר מיכאל בן ארי. הפיצוץ, שהצדדים הכריזו עליו כסופי, עשוי להביא לפיצול בקולות הימין החרד"לי, שאינו מיוצג בבית היהודי, וגם כך יתקשה לעבור את אחוז החסימה.

הפיצוץ הגיע בשל סירובה של מפלגת הימין הקיצוני עוצמה יהודית להיענות לדרישות "יחד" בעניין הר הבית. זו דרשה כי בן ארי ואנשיו יתחייבו להוריד מסדר היום את העלייה להר הבית, ויימנעו אישית מלעלות להר, וזאת בהתאם לפסיקת מנהיגה הרוחני של המפלגה הרב מאיר מאזוז, וכן הרב המנוח עובדיה יוסף.

המשא ומתן בנושא הגיע למבוי סתום, לאחר שהרב דב ליאור, המנחה את בן ארי, פסק כי "אין לוותר על הר הבית ועל ארץ ישראל בשביל תקציבים". בהודעה קולית שהועברה לעיתונאים, הגדיר בן ארי את דרישות יחד כ"ניסיון להשפיל אותנו אידיאולוגית". הוא הוסיף כי ככל הנראה מפלגתו תירשם לקראת התמודדות עצמאית, כפי שהיה בבחירות הקודמות – אז היא לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה.

אלי ישי ויוני שטבון בכינוס בחירות בתחילת החודשצילום: מוטי מילרוד

למרות זאת, במפלגות הימין עדיין לא איבדו תקווה כי המשא ומתן בין שתי המפלגות יניב איחוד. במפה הפוליטית המסתמנת, ברית חדשה בימין החרדי-חרד"לי, אם תקום, עשויה להקל על נתניהו להרכיב גם את הממשלה הבאה בתמיכה של מפלגות הימין והחרדים. רבנים שונים, מאנשי חב"ד ועד הרב של צפת שמואל אליהו, לוחצים להגיע להסכמות בהקדם בין המפלגות, אבל הפיצוץ, שבא על רקע אווירה עכורה במשא ומתן, היה בלתי נמנע.

שתי מחלוקות נדונו במהלך היום - ובראשן זו הנוגעת לשאלת העלייה להר הבית. ישי הציג מפלגה המצייתת ל"דעת תורה", שמקורה ברב עובדיה יוסף וברב מאזוז. אלה, יחד עם ראשי ישיבת הר המור מהציבור החרדי-לאומי, הממלאים תפקיד דומיננטי במפלגה, פסקו נגד עליית יהודים להר הבית מטעמים הלכתיים הנוגעים לקדושת המקום. זאת, בעוד שעוצמה יהודית, באופן כמעט גורף, נשמעת לקבוצת רבנים בימין המתירה עלייה להר הבית. נציגי התנועה אף עולים בעצמם להר. במטה של ישי אמרו כי על חברי עוצמה יהודית לציית לפסיקות האלה, ודחו גם הצעה של בן ארי לפיה חברי המפלגה יימנעו מעלייה להר רק בזמן מערכת הבחירות.

שאלה נוספת שעלתה על שולחן הדיונים היתה הרכבת הרשימה המשותפת: האם נציג עוצמה יהודית ישובץ במקום הרביעי, כפי שזו דורשת, או במקום החמישי כפי שהציעו אנשי ישי (הדרישה הראשונית היתה המקום השישי). ישי גם דרש כי הנציג הראשון שישובץ מטעם השותפה לא יהיה ח"כ לשעבר בן ארי, אלא ברוך מרזל, פעיל ותיק של תנועת "כך", שנחשב עם זאת מקורב גם לרבנים וחוגים חרדיים מסוימים. אנשי עוצמה יהודית דווקא הסכימו לדרישה זו, אבל ענייני הר הבית הכריעו.

אם ישי יתמודד ללא עוצמה יהודית, כפי שמסתמן הערב, רשימת יחד המתגבשת כוללת אותו במקום הראשון, את ח"כ יוני שטבון במקום השני; במקום השלישי יוצב כנראה מיכאל עייש, ראש מוסדות תורניים מצפת, ולאחריו הרב משה הגר, ראש המכינה הקדם צבאית ביתיר. שדרן הרדיו החרדי דודי שוומנפלד ישובץ אף הוא ברשימה.

לדברי מקורבי ישי, הטיעונים של עוצמה יהודית במשא ומתן נחלשו, במיוחד על רקע הסקנדל שפרץ בבית היהודי סביב מועמדותו של כדורגלן העבר אלי אוחנה. רבנים ועסקנים רבים יצאו ביממה האחרונה נגד המהלך של בנט, וברשתות החברתיות רבים הצהירו על רצונם להצביע לישי. בין הקולות הבולטים שהביעו התנגדות לשיריונו של אוחנה נמנה הרב ישראל רוזן, שעד כה נחשב מליץ יושר של בנט, וכעת רמז כי יחפש מפלגה אחרת לתמוך בה.

בינתיים, ישי מגבש סביבו מחנה רחב של רבנים מהמחנה "התורני" בציונות הדתית, בעיקר כאלה המזוהים עם ישיבת הר המור. אתמול הוא ערך כנס מיוחד בירושלים למטה הדתי-לאומי שלו, שבו השתתפו מאות אנשים. במקביל, גם הרב שמואל אליהו, המכהן בתפקיד ממלכתי כרבה של ש"ס, הצטרף בגלוי לתומכי האיחוד. בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו, כתב אליהו: "ביומיים שנשארו כולנו צריכים לעשות כל מאמץ לשכנע את יחד ועוצמה לישראל ללכת יחד. אני יודע שיש הבדלי דעות, אולי גם הבדלי רגשות. כל זה לא משנה, אנחנו חייבים להתאחד. אם חפצי חיים אנחנו חייבים לפעול בכל כוחנו. אם השמאל יכול, אם הערבים יכולים - גם אנחנו יכולים". כאמור, הערב הסתמן כי הצדדים אינם יכולים.

על פי הודעת עוצמה יהודית, המשא ומתן התפוצץ "אחרי שבעוצמה יהודית הסכימו לדרישת הרב מאזוז להחליף את ד"ר בן ארי בברוך מרזל, הגיע תנאי נוסף מצד יוני שטבון והרב הגר הדורשים שבן ארי ומרזל יחתמו על דרישה לא לעלות לצמיתות להר הבית , לא לפעול בנושא הר הבית ולהצטרף בכל תנאי לקואליציה של בנימין נתניהו. זאת, על מנת 'לקבל תקציבים למוסדות', כהגדרתם".  

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ