ישראל ביתנו עתרה לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה לפסול את זועבי

זועבי מואשמת בעתירה בהסתה נגד המדינה ובתמיכה בטרור. בבחירות הקודמות פסלה הוועדה את זועבי בנימוק דומה, אולם בית המשפט העליון הכשיר לבסוף את מועמדותה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עתירה הוגשה הבוקר (חמישי) לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה לפסול את מועמדותה של ח"כ חנין זועבי ברשימה המשותפת לחד"ש ולמפלגות הערביות בכנסת ה-20. בעתירה של ישראל ביתנו, שהוגשה בידי נציג המפלגה בוועדה אלכס מילר, נכתב כי תמיכתה של זועבי במאבק מזוין נגד מדינת ישראל ושלילת קיומה כמדינה יהודית ודמוקרטית, מהווים הפרה בוטה של חוק יסוד הכנסת. 

>>בחירות 2015: כל הפרשנויות והסקרים

העתירה שהגישה ישראל ביתנו זכתה לתמיכת חברי הליכוד, הבית היהודי וש"ס. "אני שמח לבשר על ההסכמה שהושגה בין סיעות המחנה הלאומי לפסול את זועבי, שפעם אחר פעם מסיתה כנגד צה״ל וישראל ומביעה תמיכה בגדולים שבאויבי מדינת ישראל", אמר מילר והביע תקווה כי יו"ר ועדת הבחירות, השופט סלים ג'ובראן, יקבל את העתירה. 

בתגובה על עתירתו של מילר אמרה זועבי כי "אף אחד לא עושה לי או לכל ח"כ ערבי טובה על שאנו בכנסת, זה נגזר מזכויותינו במולדתנו. הגזענות היא זו שצריכה להיות מחוץ לחוק, תוך חיזוק המאבק הדמוקרטי למען אזרחות שווה לכולם". עוד הוסיפה כי היא "אינה מעוניינת להגיב לחברי כנסת ממפלגות נגועות בשחיתות, שככל הנראה תיעלמנה מהמפה הפוליטית בבחירות הקרובות".

זועבי בבית המשפט העליון, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

גם נציג הליכוד בועדת הבחירות המרכזית לכנסת, ח"כ יריב לוין, צפוי להגיש היום עתירה רשמית בשם התנועה לפסילת מועמדותה של זועבי.  ״חנין זועבי הפכה את ישיבתה בכנסת למוצב קדמי של ארגוני הטרור, ניצלה את זכויותיה כחתברת כנסת והשתמשה במשאבי המדינה, תוך שהיא מעודדת את החרמת ישראל וביצוע פעולות טרור כנגד אזרחי המדינה", אמר. "בקשת הפסילה נועדה להגן על הדמוקרטיה הישראלית מפני מי שמבקש להשמיד את המדינה מבפנים, ולהשיב את כבודה של הכנסת".

לקראת הבחירות לכנסת ה-19 החליטה ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותה של זועבי בבל"ד בטענה שהיא מזדהה עם ארגוני טרור. החלטת הוועדה התקבלה אף שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התנגד לכל בקשות הפסילה. בית המשפט העליון החליט אז שלא לאשר את החלטת הוועדה ביחס לפסילה ובכך אפשר לזועבי להתמודד בבחירות. החלטת העליון התקבלה פה אחד על ידי כל תשעת חברי הרכב השופטים המורחב שדן בסוגיה. 

ועדת הבחירות מורכבת מנציגי המפלגות השונות ולכן עשוי להיווצר בה רוב לפסילת זועבי. במצב כזה, כמו בבחירות הקודמות ב-2013, ההכרעה תועבר לבית המשפט העליון, שהכשיר בסיבוב הקודם את המועמדות של זועבי חרף הפסילה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ