שעות לפני סגירת הרשימות, שטבון מאיים לפרוש מ"יחד" אם תחבור ל"עוצמה יהודית"

אף שמאז אתמול מתגבשים הפרטים האחרונים בהסכם, שטבון יישר הבוקר קו עם עמדת רבניו. אם ישי יבטל את האיחוד הוא יזכה מחדש בתמיכת רבני חוגי הר המור, אך גם איתה ספק אם יעבור את אחוז החסימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דרמה במפלגת "יחד" של ח"כ אלי ישי: שעות אחדות לפני המועד האחרון להגשת הרשימות, התמוטט בצהריים (חמישי) כל בסיס הכוח החרדי-לאומי המהווה חלק חשוב במפלגה. ח"כ יוני שטבון, שותפו של ישי להקמת המפלגה, עשה תפנית חדה והודיע לישי כי יפרוש ממנה אם ייחתם הסכם שותפות עם מפלגת הימין הקיצוני "עוצמה יהודית" של מיכאל בן ארי וברוך מרזל.

>>בחירות 2015: כל הפרשנויות והסקרים

מאז אתמול מגבשים הצדדים את הפרטים האחרונים בהסכם, שאמור להביא את ברוך מרזל למקום הרביעי ברשימה משותפת לכנסת. שטבון הלך בעקבות מנהיגו הרוחני, הרב צבי טאו, שאתמול נסוג בו משותפות פעילה במפלגה. טאו, שנפגש בבני ברק עם רבו של אלי ישי הרב מאיר מאזוז, הודיע כי ימשוך ידיו מהמפלגה אבל לא ייצא נגדה. טאו הביע הסתייגות מרבני ונציגי מפלגת עוצמה יהודית, התומכים בעליית יהודים להר הבית, ומהתנועה הנחשבת בלתי "ממלכתית" ובלתי ממושמעת.

הרב מאזוז, ישי ושטבון בתחילת החודשצילום: מוטי מילרוד

אנשי הר המור אמרו אתמול כי יש להם עדיין עניין במפלגת "יחד", אבל המפולת החלה הבוקר. בעקבות טאו הודיע הבוקר הרב משה הגר – ראש המכינה הקדם-צבאית ביתיר שהיה אמור להשתלב במקום גבוה ברשימה – כי הוא מפנה את מקומו לטובת האיחוד עם עוצמה יהודית.

שטבון, תלמידו ועושה דברו של טאו, שכיהן בקדנציה האחרונה כנציגו בתוך סיעת הבית היהודי, השתהה יממה, אבל הבוקר הלך בעקבות הרבנים טאו והגר והודיע לישי כי עליו לבחור בינו ובין השותפות עם עוצמה יהודית. בעקבות זאת הודיעו גם נציגים דתיים לאומיים במטה יחד כי בכוונתם לפרוש.

כך אלי ישי, שכזכור התפלג מהמפלגה החרדית-ספרדית ש"ס אך לפני שבועות אחדים, נכנס לתוך מחלוקת חרד"לית בוערת – בין שתי קבוצות החלוקות ביניהם, בין היתר, על היחס הראוי כלפי המדינה ועל סוגיות אידיאולוגיות והלכתיות כמו הר הבית.

התמיכה החרד"לית של חוגי הר המור ונספחיה היא הליבה של מפלגת יחד. ביום ראשון האחרון ערכה המפלגה בירושלים אירוע בהשתתפות מאות רבנים ותלמידים, רובם נמנים עם חוגי הר המור. בד בבד, יצאו עשרות רבנים מהמפלגה במכתב תמיכה במפלגה. התמיכה הזאת נמצאת כעת בהשהיה, ואולם נראה כי אם יחליט ישי בשעות הקרובות לבטל את האיחוד עם עוצמה יהודית – הוא צפוי לקבל מחדש את תמיכת כל הרבנים מחוגי הר המור, מגדול ועד קטן. לא ברור אם תמיכה זו תספיק לו כדי לעבור את אחוז החסימה, ומצד שני – גם לא ברור אם תספיק לו התמיכה של מפלגת עוצמה יהודית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ