במשטרה התכנסו להתייעצות בפרשת נתניהו והבקבוקים; היועמ"ש יכריע אם לפתוח בחקירה

מבקר המדינה קבע כי שרה נתניהו אינה "גוף מבוקר" והחליט להעביר את הטיפול בעניין לווינשטיין. "הארץ" חשף הבוקר כי הזוג נתניהו השיב למדינה אלפי שקלים שנלקחו מפדיון בקבוקים במעון רה"מ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בגירסה ישראלית של המשחק ״אמת או חובה", שהמשתתפים בו מסובים במעגל ומסובבים ביניהם בקבוק עד שראשו פונה אל אחד מהם, המקבל משימה, גילגלו היום (חמישי) זה אל זה כל הגורמים הממלכתיים המופקדים על בדיקות וחקירות את פרשת שרה נתניהו ולקיחת אלפי שקלים בדמי הפדיון של בקבוקים ריקים, רכוש המדינה, שנמסרו בהוראת רעיית ראש הממשלה למיחזור בידי עובדי מדינה שסרו למרותה. ואולם, הערב דומה שהבקבוק מתייצב מול שרה ובנימין נתניהו.

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף חיים שפירא, הודיע אחר הצהריים כי העביר ליועץ המשפטי לממשלה, עו״ד יהודה וינשטיין, את הטיפול בעניינה של שרה נתניהו, בהיותה ״אדם פרטי שאינו מוגדר כגוף מבוקר״. במשרד המשפטים נאמר כי הם ממתינים להשלמת הביקורת על מעונו של ראש הממשלה, הכוללת גם את סיפור שרה נתניהו והבקבוקים.

במשטרת ישראל נערכו הבוקר, בעקבות פרסום הפרשה ב״הארץ״, התייעצויות פנימיות ובירור כללי עם לשכת היועץ המישפטי, אך לבסוף הוחלט באגף החקירות והמודיעין להמתין להנחייה מפורשת של היועץ לפתוח בחקירה או בבדיקה, בשל הוראת היועץ להעביר לאישורו כל פעולה העוסקת בבנימין נתניהו.

בנימין ושרה נתניהו במעון ראש הממשלהצילום: רויטרס

שפירא שוהה בביקור באסיה וישוב ארצה רק בסוף השבוע הבא. הוא עשוי להנחות את אנשי משרדו להשלים בהיעדרו את ביקורת מעונות רה״מ ולהעביר אותה ליועץ, כדי לסכל טענות שההמתנה לביקורת מעכבת את חקירת פרשת הבקבוקים. הודעת שפירא הערב מאשרת את הפרטים העיקריים שפורסמו הבוקר, ובמרכזם ההמחאה של משפחת נתניהו לפקודת האוצר, להחזרת 4,000 שקלים.

ההמתנה להשלמת הביקורת שימשה עד כה עילה גם להקפאת הבירור הפלילי של טענות מני נפתלי, המנהל לשעבר של מעון רה״מ, שהובאו לידיעת פרקליטות מחוז ירושלים מתוקף הגנתה על המדינה ועל בנימין נתניהו בתביעתו האזרחית של נפתלי לבית-הדין לעבודה. גורמים משפטיים הסבירו כי פרקליטת מחוז ירושלים, ליאורה חביליו, ביקשה מהממונים עליה הנחיות, אך הטיפול הוקפא בדרגים הבכירים של פרקליטות המדינה והייעוץ המשפטי, משום שערוץ זה חבר לערוץ הביקורת.

נפתלי מסר אשתקד למשרד מבקר המדינה פרטים על אי-סדרים רבים וביניהם רכש שלא כדין של ריהוט-גן ופדיון הבקבוקים. המבקר והיועץ תיאמו ביניהם את בירור הפרשיות, בין השאר משום שהיועץ העדיף תחילה טיפול בכלי הביקורת, ולא בכלים פליליים. נפתלי סיפר הבוקר כי מסר חומר רב - אם כי לדבריו רק קצה-קצהו של החומר שבידיו - לניצב בדימוס עמיחי שי, יועצו של המבקר למאבק בשחיתות, ולאנשי האגף לתפקידים מיוחדים במשרד המבקר, בראשות איציק לב.

בהודעת דובר משרד מבקר המדינה שלמה רז נאמר הערב כי ״נושא ריהוט הגן והבקבוקים הובא לידיעת מבקר המדינה. האגף לתפקידים מיוחדים במשרד מבקר המדינה ביצע ברור של נושא הבקבוקים, ונמצא כי במשרד רוה"מ התקבלה המחאה אישית מחשבונם הפרטי של בני הזוג נתניהו, על סך של 4,000 שקלים כהחזר עבור מחזור בקבוקים". לדברי רז, ״בא כוחו של ראש הממשלה התייחס לנושא זה במכתב שהעבירו למבקר המדינה בחודש יוני 2014. רעיית ראש הממשלה אינה מוגדרת כגוף מבוקר, ועל כן מבקר המדינה העביר את המידע לידיעת היועץ המשפטי לממשלה להמשך טיפולו, מאחר והוא המוסמך לטפל באנשים פרטיים. נושא רהיטי הגן הובא אף הוא לידיעת מבקר המדינה, נעשה בירור על ידי האגף לתפקידים מיוחדים במשרד מבקר המדינה והמידע הועבר לפרקליטות המדינה״.

שופרסל אגרון בירושלים, אליו בין היתר הורתה רעיית רה"מ להשיב את הבקבוקיםצילום: אוליבייה פיטוסי

הודעת שפירא מעדכנת לראשונה זה למעלה משבעה חודשים את הודעת דובר משרד המשפטים, משה כהן, מה-12 ביוני אשתקד. כהן התייחס אז בהודעתו לפניית המבקר ליועץ, יומיים לפני כן, ״הנוגעת למעון ראש הממשלה. נבקש לעדכן כי היועמ״ש שוחח היום עם המבקר בנושא, וסוכם כי ככל שיגיע למבקר חומר הקשור לעניין, הוא יעיין בו. החומר יועבר ליועץ המישפטי לממשלה ככל שהמבקר ימצא צורך בכך״.

וינשטיין פרסם הערב הודעת הבהרה, לפיה ביוני פנה אליו המבקר במסגרת חקירתו את התנהלות מעון ראש הממשלה, אז שיתף אותו במידע שהתקבל, לרבות בעניין רהיטי הגן והבקבוקים. לטענת וינשטיין, מיד לאחר קבלת המידע, סוכם שהמבקר ימשיך בבדיקתו וככל שיסבור שיש צורך להעבירם לטיפול היועץ המשפטי לממשלה יעשה כן. לטענת וינשטיין, "מאז ועד היום לא הועבר חומר כאמור מהמבקר לטיפול היועץ והפרקליטות, לא בעניין הבקבוקים ולא בעניין רהיטי הגן".

מנגד - ולמרות עמדת הגורמים המשפטיים במשרד מבקר המדינה כי נתניהו איננה גורם מבוקר ולכן אין ביכולתם לבקר אותה - במחלקה לתפקידים מיוחדים במשרד המבקר קיימו בדיקה, ממנה עלה חשד לפלילים, ועמדתם היתה שיש להעביר את המידע לטיפולו ואחריותו של היועץ המשפטי לממשלה.לפיכך ליועץ המשפטי לממשלה היתה עוד ביוני אפשרות לפתוח בבדיקה, אולם הוא בחר שלא לעשות זאת.

עם הודעת שפירא כי הוא מפריד את עניינה של שרה נתניהו מהביקורת הנרחבת ומעביר אות הטיפול בנושא ליועץ, בהיותה אדם פרטי שאינו כפוף לביקורת (ואינו חייב במסירת גירסה למבקר), נפתחה הדרך בפני חוקרי המשטרה לגבות ממנה עדות. בנוסף, יכולים החוקרים לתשאל עובדים רבים בהווה ובעבר במשרד ראש הממשלה ומאבטחים של היחידה לאבטחת אישים בשב״כ. לתשאול ראש הממשלה יידרש אישור מיוחד של וינשטיין. 

גורמים המעורים בפרשה הביעו כעס ותמיהה על תפקידם של שלושה מבכירי משרד ראש הממשלה, שהתקראו ״ועדת השלושה״ וטיפלו בענייני המעון: חשב המשרד יוסי איצקוביץ, היועצת המישפטית שלומית פרגו-ברנע והסמנכ״ל עזרא סיידוף. ההמחאה הפרטית של הזוג נתניהו נמסרה לאיצקוביץ, בידיעת פרגו-ברנע. סיידוף היה הממונה הישיר על עובדי המעון ועושה דברה של שרה נתניהו.

נתניהו יחקה את רבין?

המשך הפרשה תלוי בעיקר בשני אישים: בעלה של שרה נתניהו וידיד הזוג, וינשטיין.

כל אדם, ואף כל כלב, שיהודה וינשטיין נודע בחיבתו לבני-מינו, יכול רק לחלום על חבר נאמן כמותו. הוא חומל על ברואים חלשים, ולא רק במובן של צער בעלי-חיים. בנימין נתניהו רשאי להודות למזלו הטוב - אם היה זה רק מזל - שהיועץ המשפטי לממשלה בחמש השנים האחרונות הוא ידידו וינשטיין. היועץ פרש את אדרתו המשפטית על ראש הממשלה, ותהי לו לשריון. לא חשוב מה נטען כלפי נתניהו - וינשטיין כבר מצא את הסעיף שיפטור אותו מהצורך לחקור.

דוגמא בולטת: מצגת כיבוש עזה, שהראתה בעיצומו של מבצע ״צוק איתן״ כמה נורא תהיה פעולה קרקעית שם, ושאילו מי שהדליף אותה לשידור בעת לחימה היה רחוק מנתניהו ופועל בניגוד לעמדתו, חזקה על ראש הממשלה שלא היה מרפה מהשב״כ, באישור וינשטיין, עד לירידה לחקר האמת, לכידת העבריין וסילוקו. סירובו של וינשטיין לחקור גרר עתירות נגדו לבג״ץ. בשבוע שעבר נקבע מועד לדיון - באוקטובר. עד אז כמעט ימלאו שש שנותיו של וינשטיין בתפקידו, ועדת האיתור בראשות שר המשפטים הבא תפעל למציאת יורשו (בין המעוניינים: השופטת בדימוס הילה גרסטל, נציבת התלונות על הפרקליטות; ועו״ד נרי ירקוני, לשעבר אלוף-משנה בפרקליטות הצבאית וראש מנהל התעופה האזרחית), והיועץ היוצא יוכל לגלגל את הכדור ליועץ הבא, כמו שמני מזוז השאיר לו את תיק אביגדור ליברמן.

נתניהו, המתנדנד עתה בין פייסבוק לבקבוק, קשר עצמו לפרשה בכתיבת המונח ״משפחת״- להבדיל מ״שרה״ - על המחאת ההחזר לאוצר. זה רע, מבחינתו, כי הוא עלול להפוך לחשוד-שותף, אבל גם טוב מבחינתו, כי עליו יכול וינשטיין להגן יותר מאשר על שרה. אבהותו של אריאל שרון על עמרי וגלעד לא הגנה עליהם מחקירה בפרשות ״האי היווני״ ו״אנקס מחקרים״, כאשר השלושה היו גם שותפים בחשבונות חוות השיקמים, אף שהיא הכבידה על המשטרה לפשוט על החווה ולחפש בה מיסמכים, משום חסינותו של האב.

במוקדם או במאוחר, מרצון או מאונס, יורה וינשטיין למשטרה לבצע חקירה פלילית בפרשה. אז יעבור הנטל לבעלה של פודת הבקבוקים: האם יחקה את יצחק רבין בפרשת חשבון הדולרים של רעייתו, לאה? בזכרונותיו, ״פנקס שירות״, כתב רבין כי ״אף כי ׳שר האוצר׳ בביתנו היה כל השנים ה׳תיק׳ של לאה, ואני לא התיימרתי  להתחרות בכשרונותיה בשטח זה, לא עלה כלל על דעתי, בשום שלב של הפרשה הכואבת, שלא להתחלק באופן שווה בנשיאה באחריות מלאה איתה״. כשהוחלט להעמיד את לאה לדין, ערב הבחירות לכנסת, פרש בעלה מהמועמדות להישאר בראשות הממשלה. 

כדי שבנימין נתניהו ייקלע ב-2015 למצבו של יצחק רבין ב-1977 וינהג בשרה באצילות דומה לזו שלאה זכתה לה, וינשטיין צריך לפעול כיועץ המשפטי אז, אהרן ברק, שהתעקש על חקירה פלילית ולא הסתפק בכופר. המשוואה, לפיכך, ברורה: כאשר וינשטיין יחקה את ברק, נתניהו יחקה את רבין.

הבוקר, כאמור, נחשף ב"הארץ" כי נתניהו לקחה לכיסה בארבע השנים הראשונות מאז שובו של בעלה לראשות הממשלה ב-2009 אלפי שקלים מפדיון בקבוקים ריקים, רכוש המדינה, שהוחזרו בהוראתה למרכולים בירושלים. לפני קרוב לשנתיים החזיר הזוג נתניהו למדינה 4,000 שקלים, לפי אומדן של 1,000 שקלים בשנה. הפרשה נשמרה עד כה בסודיות מוחלטת בתוככי משרד ראש הממשלה ונודעה ללשכת היועץ המשפטי לממשלה ולאגף החקירות והמודיעין רק אתמול, בעקבות פניות לצורך קבלת תגובה.

השתתפה בהכנת הידיעה: רויטל חובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ