נתניהו פנה לכחלון בהצעה לאיחוד בין הליכוד לכולנו; כחלון סירב

מתווך מטעם נתניהו פנה לכחלון עם הצעה מפורטת לריצה משותפת, כולל הבטחת האוצר לכחלון. מקורבי רה"מ: כחלון פנה אלינו באמצעות אחיו, דרישותיו המוגזמות נדחו

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לאחד בין הליכוד למפלגתו של משה כחלון כולנו, לקראת סגירת האפשרות לערוך שינויים ברשימות הערב (חמישי). בזמן שהתקשורת והמערכת הפוליטית כולה המתינו בנשימה עצורה להודעה על מסיבת עיתונאים דו ראשית של מנהיגי הליכוד והבית היהודי, שבה נתבשר על איחוד הרשימות, בדק נתניהו אפשרות חלופית למיזוג. מתווך מטעמו פנה לכחלון, ופרס בפניו הצעה מפורטת לריצה משותפת של הליכוד וכולנו. מקור מסר היום כי החבילה כללה הבטחות לתפקידים בממשלה ובכנסת הבאות, ובראשם תיק האוצר לכחלון. ההצעה נדחתה - אפשר לומר שעל הסף.

בסביבתו של ראש הממשלה אמרו: "מי ששפנה אלינו והציע להתאחד היה כחלון, באמצעות אחיו קובי. דרישותיו המוגזמות נדחו". לפי גורמים המקורבים לשיחות, בפגישה ביקשו מקורבי כחלון את תיק הכלכלה, ושריון לשבעה עד שמונה נציגי כולנו ב-20 המקומות הראשונים ברשימה המשותפת.

כשחושבים על זה מבינים כי דווקא למהלך הזה, אם היה יוצא לפועל, היתה יכולה להיות משמעות אסטרטגית, שוברת שוויון, ומכריעת בחירות, לטובת נתניהו. אחרי הבחירות נפתלי בנט ממילא ימליץ עליו לנשיא. אין לו מועמד אחר. הוא בכיס, וכחלון איננו בכיס. נטייתו, נכון לעכשיו, היא שלא להמליץ לנשיא ריבלין על איש מבין שני המועמדים, ביבי ובוז'י.

שתיקת כחלון בבית הנשיא עשויה להוביל לכך שבתום שלב ההתייעצויות עם נציגי הסיעות, ייצא ריבלין בקריאה פומבית להרצוג ולנתניהו להתכבד ולהתכנס שניהם ולהחליט על הקמת ממשלה רחבה או בשמה המכובס, ממשלת אחדות (למרות שאחדות לא תשרור שם, אף לא לרגע).

לעומת זאת, אם הליכוד וכולנו רצות ברשימה אחת, הסיפור נגמר. ללא כחלון אין להרצוג ממשלה באף תסריט. כאמור כחלון דחה את ההצעה. "אני לא מזגזג", הוא אמר למי שאמר, "עמדותיי ידועות, דרכי ידועה". למישהו אחר הוא אמר השבוע כי בין הרצוג לנתניהו, שאת שניהם הוא מכיר היטב, הוא תמיד יבחר להאמין ליו"ר מפלגת העבודה. דקה לאחר הבחירות, בליל ה–17 במארס, כשייפתח המרוץ לעבר בית הנשיא, נתניהו יצטרך לעבוד קשה יותר, כדי לשקם את האמון מול מי שהיה השר הפופולארי בממשלתו, עד שראשו קופד.

כשחושבים על זה, מבינים שלא היה לו ברירה, אלא לדחות את ההצעה המפתה שהונחה לפתחו. אם היה אומר כן לנתניהו שאת מפלגתו וממשלתו נטש בזעם לפני כשנתיים, הוא היה הופך בן רגע מהפוליטיקאי המוערך, האמין והאהוד ביותר בזירה כיום לליצן, ללעג ולשנינה, לשק חבטות ולאכזבה המהדהדת של בחירות 2015.

‏בסביבת כחלון אישרו שהוא דחה את הצעתו של נתניהו. לפי הגורמים, דוד שמרון הציע את האיחוד, והמתווך היה רמי לוי. בליכוד הכחישו את הפרטים. ממטה כולנו לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ