פרשנות || אם נתניהו ידע שרעייתו מבקשת לשמור את הכסף - ייתכן שמדובר בהפרת אמונים

העובדה שבני הזוג נתניהו החזירו לקופת המדינה את הכספים שהתקבלו מהחזרת הבקבוקים אין בה די לכסות על האפשרות שנעברו עבירות פליליות לכאורה. וינשטיין מחויב לבדוק את ממצאי המבקר

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

בפרשת כספי פקדונות בקבוקי השתייה של מעון ראש הממשלה אין מנוס מהוראה של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על בדיקה. "בדיקה", להבדיל מ"חקירה", היא ההליך הנהוג בפרקליטות בעניינן של דמויות ציבוריות לפני המעבר לפסים פליליים של ממש, שנועד לבדוק אם יש חשד לפלילים במעשים הנבדקים. אם מתברר שיש חשד כזה יורה היועץ המשפטי לממשלה על שדרוג הבדיקה לרמה של חקירה פלילית מלאה.

היועץ וינשטיין סיכם בעבר עם מבקר המדינה שהאחרון יבדוק את מכלול התנהלות מעון ראש הממשלה ויעביר לעיונו חומר, אם ימצא לנכון. אמש (חמישי) הודיע היועץ כי טרם קיבל פנייה כלשהי מהמבקר. כפי שהיה בחקירת פרשת מסמך הרפז, יחסי היועץ והמבקר במישור האישי, חלוקת הסמכויות ביניהם במישור החוקי ותיחום העבודה שלהם במישור המעשי - כולם כר נוח לביורוקרטיה ממסמסת חקירות. כאן המבקר צודק: רעיית ראש הממשלה היא אדם פרטי מבחינת חוק מבקר המדינה וגם מבחינת החוק הפלילי, שאינו מאפשר לייחס לה עבירה של הפרת אמונים, המיוחדת לעובדי ציבור. בעבור המבקר היא מחוץ לתחום, והאחריות מוטלת על היועץ.

בכל מקרה, הבדיקה בלתי נמנעת. העובדה שבני הזוג נתניהו החזירו לקופת המדינה את הכספים שהתקבלו מהחזרת הבקבוקים אין בה די לכסות על האפשרות שנעברו עבירות פליליות לכאורה. באילו עבירות מדובר? אם יש במעשיה של שרה נתניהו משום עבירה פלילית, לכאורה, זוהי עבירת הגניבה - נטילת כספים של אחר שלא כדין ושלא מתוך כוונה להשיבם. במקרה זה מדובר לכאורה בכספי ציבור, שבגניבתם פן מחמיר במיוחד, גם אם הסכום רחוק מיצירת בור בתקציב המדינה.

בנימין ושרה נתניהו, בדצמברצילום: מוטי מילרוד

ניתן לשער כי לבני הזוג נתניהו יהיו הסברים לתמיהות העולות מהתנהגותם. למשל, השניים עשויים לטעון כי בהיעדרו של הסדר מיוחד לטיפול בהחזרים שמתקבלים במעון ראש הממשלה מפדיון בקבוקים החליטה רעיית ראש הממשלה לצבור את הפדיונות שהוחזרו עד שיגיעו לסכום משמעותי, ורק אז להשיבם לקופת מעון ראש הממשלה בתשלום אחד.

מחד גיסא, בדיקה שתאמת גרסה כזו יכולה לפזר את החשד לעבירה של גניבה. מאידך גיסא, גרסה זו אינה מתיישבת עם עדויות חדשות שמובאות על ידי אמיר אורן ולפיהן נתניהו הורתה במפורש לרכוש בקבוקי שתייה שניתן בגינם פקדון ולהימנע מרכישת בקבוקים שלא חל עליהם חוק הפיקדון. היא עשויה כמובן לטעון שהבחירה בבקבוקים נבעה משיקולים עניינים, של טעם. תמיהות המחזקות את הצורך בבדיקה נובעות מטענות שהושמעו, ולפיהן הסכום שהחזירו בני הזוג נתניהו אינו משקף את מלוא הפדיונות שקיבלה רעיית ראש הממשלה. לפי החוק, גם מי שנטל דבר-מה בטעות, אבל החליט שלא להשיבו לבעליו, עשה לכאורה מעשה גניבה.

אם לא נפל פגם במעשי שרה, גם ראש הממשלה חף מעוון. אם נפל פגם במעשי רעייתו, תתעורר השאלה מה ידע נתניהו, מתי ידע וכיצד פעל. אם פעל כדי להשיב את הכספים מיד כשנודע לו על קיומם לא ניתן לייחס לו כל עבירה; לעומת זאת, אם ידע שרעייתו התכוונה לשמור את הכספים ברשותה, ידיעתו עשויה לכאורה להוות עבירה פלילית של מרמה והפרת אמונים.

זו אינה הפעם הראשונה שבה נדרשת מערכת אכיפת החוק לבחון טענות בדבר עירוב בעייתי של פרטי וציבורי בהתנהלות שרה נתניהו - ועמה ראש הממשלה. טענות כאלה נחקרו בכהונת נתניהו הראשונה בשני הקשרים - פרשת הקבלן אבנר עמדי ופרשת המתנות. כמו אז, גם עתה אין מנוס מבדיקה ומדיווח מלא לציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ