רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

מפלגת הליכוד עתרה לוועדת הבחירות נגד ארגון "נצחון 2015 - V15", זאת בעקבות הפרסום ב"הארץ" על הצטרפות V15 לארגון One Voice ושכירת ג'רמי בירד, מנהל מטה השטח של קמפיין אובמה ב-2012.

>>> בחירות 2015: כל הסקרים, הכתבות והפרשנויות

בליכוד מבקשים לקבל צו מניעה לפסילת מסע הבחירות של הארגון, המבקש להביא למהפך בישראל. העתירה מופנית גם כלפי פרויקט שישים ואחת, המחנה הציוני, מרצ, ארגון מולד, קול אחד ויועץ הארגון אייל ארד. לפי העתירה, V15 מקיים דרך הארגונים האלה תעמולת בחירות עקיפה, הקשורה למפלגת העבודה ולמרצ, שלא במסגרת תעמולת הבחירות המותרת כחוק. עוד נכתב בעתירה כי הארגון "עושה שימוש פלילי במקורות מימון זרים, גבוהים ביותר ועלומים" על מנת לסייע לתעמולת המפלגות ל-V15, המכונה בעתירה "עמותת שמאל קיצוני".

בירד, הנשק הסודי מהקמפיין של אובמה. לפני כשבועיים במטה וי2015צילום: אבישג שאר-ישוב

העתירה רבת הנספחים - הנפרשת על פני 57 עמודים וחתומה בידי עורכי הדין דוד ושאול שמרון -  דורשת מ-V15 לחשוף את הגורמים המממנים אותו. לטענת העותרים, קיים קשר בין פעולות הארגון לבין פרשת העמותות שבה נחקר יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג. בעתירה מוזכרת הכתבה ב"הארץ" על העסקת ג'רמי בירד, ונכתב כי "שכירת שירותים מסוג זה עולה הון תועפות, ומדובר במימון זר בהיקף עצום בניגוד לחוק המפלגות".

לדברי עו"ד שאול שמרון, מגיש העתירה שהוצגה לעיתונות כ"פרשת העמותות 2", "תכליתו הברורה של החוק היא למנוע התערבות במערכת הבחירות לכנסת באמצעות כסף זר שיוזרם לתעמולת בחירות ובאמצעות הגבלת גובה תרומה ליחיד. ברור שהזרמת כספים רבים ללא דיווח וללא פיקוח עלולה להביא להשפעה של גורמים קיצוניים על מערכת הבחירות".

ברשימת עורכי הדין של משרד שמרון-מולכו-פרסקי, המוזכרים על נייר המכתבים בעתירה, נמצא גם אסעד ס. ג'ובראן, בנו של יו"ר ועדת הבחירות, סלים ג'ובראן, השופט שידרש להכריע בעניין. לדברי עו"ד שמרון, "השופט ג'ובראן מודע כמובן לקשר זה. באופן טבעי הוא יידרש לסוגיה זו, וכל החלטה שיקבל בעניין זה תהיה מקובלת עלינו".

הכתבה ב"הארץ" על העסקת ג'רמי  בירד וצוותו על ידי V15 לבחירות בישראל  עוררה עניין רב בארצות הברית, וזכתה להתייחסות בכ-20 כלי תקשורת  אמריקאים - רובם בצד הימני של המפה -  ובהם גם ברשת פוקס ניוז. כלי התקשורת השמרנים העדיפו לא להתייחס לכך שחברתו של בירד, 270, מסייעת לקמפיינים ברחבי העולם, והעריכו כי בירד נשלח על ידי אובמה, על אף הכחשת הבית הלבן.

ג'רמי בירד היה מנהל קמפיין השטח של אובמה בבחירות המוקדמות של המפלגה הדמוקרטית בדרום קרוליינה. בסקרים הראשונים קיבלו הילרי קלינטון ואובמה תוצאות דומות; בבחירות עצמן זכה אובמה לפי שניים קולות מיריבתו, ולזכייה היה משקל מכריע במועמדותו המפתיעה לנשיאות. בבחירות הכלליות הראשונות של אובמה היה בירד סגן מנהל קמפיין השטח, ובבחירות של 2012 הוא קודם לניהול קמפיין השטח של אובמה בכל ארצות הברית.

את השיטות והמחקרים שהביאו להצלחה מינף בירד לחברת "270", שמסתובבת בעולם ומלמדת איך להמציא קמפיינים מחדש בשטח. על פי סקירה באתר בלומברג שהתפרסמה השבוע בעקבות הפרסום ב"הארץ", אחד הרגעים שהובילו את בירד לעולם הפוליטי התרחש בישראל. בשנת 1999, במסגרת לימודיו בחיפה, הגיע במקרה לכנס של אהוד ברק. לדבריו לא הבין את המילים של ברק, אבל התרשם מכמות הצעירים בקמפיין. V15 מתכננים לגייס עשרות אלפי מתנדבים עד הבחירות שיגיעו לבתים של עד מיליון אזרחים כדי להוביל לשינוי השלטון בבחירות.

תגובת מטה V15  לעתירה: "נתניהו בפאניקה. לאחר שמטה הבחירות של הליכוד השלים עם העובדה שהוא הפסיד את השטח ואת הרחוב, מנסים עורכי הדין של המפלגה לעצור את האנרגיות והבאזז סביב נצחון 2015. אנחנו מביאים איתנו תוכניות עבודה חדשניות שנלמדו בקמפיינים מצליחים בעולם. ״התגייסותו״ של אובמה לקמפיין קיימת רק במוחם הקודח של אנשי הימין והליכוד".

בליכוד מסרו עוד כי "בשעה שהתקשורת עוסקת ברכילויות ובהכפשות שקריות, מה שמתנהל כאן הוא ניסיון של מפלגת העבודה והשמאל לקנות שלטון בכסף. פרשת עמותות השמאל 2015 מתבצעת תוך הסתייעות בארגוני שמאל קיצוני דוגמת 'קול אחד' ומול"ד הנתמכים במיליוני דולרים המוזרמים מאירופה, מארה"ב ומ'הקרן החדשה לישראל'. כל זאת תוך מעורבות גורמים בינלאומיים שמעוניינים להפיל את ראש הממשלה נתניהו וכל האמצעים כשרים לשם כך. זוהי עבירה חמורה על חוקי הבחירות אשר קובעים איסור פלילי על תרומה מחו"ל למפלגות פוליטיות בישראל.

"העובדות אליהן נחשפנו בימים האחרונים אמורות להדליק נורה אדומה לכל מי שמעוניין בכיבוד כללי המשחק הדמוקרטי, וביחס לשאלה למי באמת מחויב המחנה האנטי-ציוני בראשות בוז'י וציפי. מיליוני דולרים שמקורם באנשי שמאל מחו"ל מוזרמים כעת על מנת לממן את הקמפיין להפלת נתניהו והליכוד. העדויות המלאות על מעורבותם של מועמדים ברשימת 'העבודה', עמותות ישראליות-פלסטיניות ומעורבות גופי שמאל קיצוני מהארץ ומחו"ל ייחשפו מחר במסיבת העיתונאים שיערוך הליכוד... זוהי פרשת עמותות שנייה, חמורה אף מקודמתה. אנו קוראים ליו"ר וועדת הבחירות השופט ג'ובראן להוציא באופן מיידי צו על תנאי שיאסור את המשך פעילות קמפיין V-15 וקמפיין שישים ואחת ויבטיח את טוהר הבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ